Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
APTITUDINI 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


APTITUDINI 2011


60 replies to this topic

#1 rCLAUDIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 31 March 2011 - 09:20 AM

Sunt din Constanta.
Are cineva subiecte date la examenul de aptitudini 2010?



#2 simocris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 April 2011 - 08:34 AM

Vezi postarearCLAUDIA, la Mar 31 2011, 10:20 AM, a spus:

Sunt din Constanta.
Are cineva subiecte date la examenul de aptitudini 2010?
mi-a promis cineva ceva materiale ajutatoare cum le primesc ti le trimit si tie


Vezi postarearCLAUDIA, la Mar 31 2011, 10:20 AM, a spus:

Sunt din Constanta.
Are cineva subiecte date la examenul de aptitudini 2010?
mi-a promis cineva ceva materiale ajutatoare cum le primesc ti le trimit si tie




#3 rCLAUDIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 11 April 2011 - 10:38 AM

Vezi postareasimocris, la Apr 11 2011, 09:34 AM, a spus:

Vezi postarearCLAUDIA, la Mar 31 2011, 10:20 AM, a spus:

Sunt din Constanta.
Are cineva subiecte date la examenul de aptitudini 2010?
mi-a promis cineva ceva materiale ajutatoare cum le primesc ti le trimit si tie


Vezi postarearCLAUDIA, la Mar 31 2011, 10:20 AM, a spus:

Sunt din Constanta.
Are cineva subiecte date la examenul de aptitudini 2010?
mi-a promis cineva ceva materiale ajutatoare cum le primesc ti le trimit si tie


Multumesc anticipat!



#4 ginmarsrl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 April 2011 - 08:56 PM

as fi recunoscatoare daca le-as primi si eu, Tina Galati..cristeatn@yahoo.com multumesc scumpa :thumbup:



#5 stea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 April 2011 - 10:50 AM

Buna tuturor! Si eu am examen in acest an si cel mai bine ar fi sa formam un grup unde putem posta materialele, daca se pricepe cineva. Si eu as dori materiale, mai ales ca am o fetita mica si sunt cam rupta de conta. Adresa mea este cornelia_todor1@yahoo.com
Mai am o rugaminte, daca are cineva rezolvarile urmatoarelor probleme, va rog sa le posteze. Maine trebuiesc predate si sunt cam stransa cu timpul

1. Întreprinderea Alfa achiziționează la începutul exercițiului N un utilaj la costul de 1.000 lei, TVA 19% (factură). Managerii estimează o durată de utilizate de 5 ani și decid să amortizeze liniar activul. La finalul anului N, datorită creșterii valorii juste, managerii decid să reevalueze activul. Valoarea justă la 31.12.N a fost estimată la 1.200 lei. La finalul anului N+1 există indicii că activul a fost depreciat.Valoarea justă a fost estimată la 400 lei. Datorită incertitudinilor de pe piață și a modificărilor procesului de fabricație managerii au decis că o estimare a valorii de utilitate nu este fiabilă. La finalul anului N+2 valoarea justă a fost estimată la 500 lei. Se decide numirea unui evaluator independent care să estimeze valoarea de utilitate a activului. Evaluatorul estimează că în anul N+3 se vor obține încasări de 1.800 lei iar în anul N+4 încasările vor fi de 1.600 lei. Plățile ocazionate de costurile operaționale atașate activului sunt estimate la 1.000 lei în N+3 și respectiv 900 în N+4. Rata de rentabilitate economică așteptată este de 30%. Utilajul a fost finanțat dintr-un credit bancar al cărui cost a fost de 20%. În anul N+3 întreprinderea plănuiește să facă o modernizare a activului, operație din care se speră să se obțină un plus de încasări de 5% față de estimarea evalutorului. Cota de impozit este de 16%.
Se cere:
a)să se înregistreze în contabilitate operațiile de mai sus conform OMFP 3055/2009;
b)să stabilească valoarea în bilanț a activului la sfârșitul fiecărui an.

2. Pe 1.07.N, o societate a semnat un contract de leaseback pentru un utilaj, în următoarele condiții: preț de vânzare 42.171 u.m., durata contractului de închiriere 4 ani, chiria trimestrială 3.500 u.m, rata de actualizare este 3,55%. La sfârșitul perioadei de locație, societatea va redeveni proprietara bunului. La data vânzării, utilajul avea o valoare contabilă netă de 34.000 u.m.
Se cere:
a)să se precizeze care sunt regulile din OMFP 3055/2009 aplicabile rezolvării acestui caz;
b)să se prezinte înregistrările privind tranzacția de leaseback și primirea primei facturi de leasing.

3. Societatea Alfa la 31 decembrie N detine o cladire pe care intentioneaza sa o cedeze. Cladirea este libera si societatea a intreprins actiuni pentru gasirea unui cumparator. Societatea clasifica cladirea la data bilantului ca disponibila pentru vanzare. Valoarea de intrare a cladirii este de 100.000 lei iar amortizarea cumulate 20.000 lei.

4. Societatea Comercială „Transcom” SA a încasat în anul N subvenții, în sumă de 20000 lei pentru achiziționarea de mijloace de transport și în sumă de 16000 lei, pentru activitatea de transport ca urmare a practicării unor tarife sub prețul normal, fiind suportate de la bugetul local. La sfârșitul anului se constată că societatea mai are de încasat subvenții de exploatare 4000 lei pentru care nu s-au efectuat cheltuieli. Se încasează prin bancă.

5. Societatea Comercială „X” efectuează export de mărfuri în comision, în SUA pentru care se cunosc următoarele:
- la data de 05.04.N, se facturează mărfurile clientului extern în condiția de livrare CIF în valoare de 41000 $;
- valoarea transportului pe parcurs extern facturat de prestatorul extern 1000 $;
- comisionul entității de export este de 10% din valoarea externă FOB net;
- la data de 06.04.N entitatea de export depune documentele de decontare prin bancă și încasează contravaloarea exportului realizat în valută;
- la data de 08.04.N se face decontarea cu entitatea producătoare și prestatorul extern pentru transport;
- cheltuielile efectuate în contul entității producătoare sunt: comision vamal 200 lei și comisioane bancare 100 lei;
- cheltuielile proprii efectuate de entitatea de export sunt: salarii ale personalului implicat 4000 lei și amortizare utilaje 1000 lei.
În perioada de derulare a contractului cursul de schimb leu – dolar a avut următoarea evoluție:
- la 05.04.N : 1 $ = 3 lei
- la 06.04.N : 1 $ = 3,1 lei
- la 08.04.N : 1 $ = 2,9 lei

6. Societatea Comercială “X” este constituită prin aportul a doi asociații: A și B. Capitalul social al firmei este de 30.000 u.m.n. Asociatul A deține 2.000 de acțiuni, iar asociatul B 1.000 de acțiuni. Ca urmare a unor neînțelegeri asociatul B decide să se retragă, hotărâre acceptată de asociatul A. Asociatul B solicită restituirea aportului prin virament bancar.

7. În vederea diminuării capitalului social, Societatea Comercială „A” răscumpără 1000 de acțiuni proprii la o valoare de răscumpărare de 25 u.m.n/acțiune. Știind că valoarea nominală este egală cu 25 u.m.n/acțiune să se înregistreze în contabilitate toate operațiunile aferente. Plata se face din cont bancar.

8. O persoană fizică depune pentru vânzare la S.C. „C” specializată în comercializarea mărfurilor în regim de consignație mărfuri în valoare de 5.000 u.m.n. S.C. „C” vinde mărfurile primite cu un adaos comercial de 30%. Să se efectueze înregistrările contabile aferente:



#6 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2011 - 05:01 PM

Tuturor colegilor de suferinta care vor sustine examenul de aptitudini din noiembrie a.c. le reamintesc ca multe dintre subiectele de la examenul de acces din 2008 le-am dezbatut tot pe acest site. Datorita unei super colaborari avute cu dvs.multi dintre noi se pregatesc acum de examenul final. Va multumesc in numele tuturor! Imi doresc din tot sufletul sa continuam colaborarea - orice informatie postata este bine venita. Cu respect! carmenszlwa



#7 ioanah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 June 2011 - 08:46 AM

Vezi postarearCLAUDIA, la 31 March 2011 - 09:20 AM, a spus:

Sunt din Constanta.
Are cineva subiecte date la examenul de aptitudini 2010?

Am gasit ceva raspunsuri aici:
http://www.contabili...gina_ceccar.htm
sper sa fie corecte, inca nu am apucat sa ma uit peste ele

Aceasta postare a fost editata de ioanah: 02 June 2011 - 08:49 AM




#8 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 02 June 2011 - 02:10 PM

Vezi postareacarmenszlwa, la 01 June 2011 - 05:01 PM, a spus:

Tuturor colegilor de suferinta care vor sustine examenul de aptitudini din noiembrie a.c. le reamintesc ca multe dintre subiectele de la examenul de acces din 2008 le-am dezbatut tot pe acest site. Datorita unei super colaborari avute cu dvs.multi dintre noi se pregatesc acum de examenul final. Va multumesc in numele tuturor! Imi doresc din tot sufletul sa continuam colaborarea - orice informatie postata este bine venita. Cu respect! carmenszlwa

100 % de acord. Si eu am fost ajutata (si am ajutat) de persoanele de pe acest site pt.exam.de acces 2008 .Imi doresc sa putem colabora la fel de bine si pt.cel de aptitudini din noiembrie.

ceva materiale din anii trecuti am gasit intr-o lista de discutii :
aptitudini2010@yahoogroups.com



#9 cameliamogos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 July 2011 - 11:21 AM

buna, are cineva rezolvarile subiectelor din 2010 sau ceva din 2011 din cartea de la ceccar? multumesc!



#10 fehelisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 September 2011 - 01:00 PM

buna, eu am gasit variantele din 2009 si rezolvarile acestea la
My link



#11 leontin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 September 2011 - 04:34 PM

salut,

1.Are cineva suport de curs pentru audit si evaluare?
2. Stie cineva la ce se refera tematica: drept comercial, civil, penal si fiscal?



#12 ramonazena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 15 September 2011 - 11:15 AM

As dori si eu cartea cu teste grila pentru examenul de acces la stagiu, editia 2011 in format electronic.Va rog mult sa mi-o trimiteti pe adresa ramona_zena@yahoo.com cu mii de multumiri!



#13 frisca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 September 2011 - 09:11 PM

Va rog daca are cine cartea in format electronic sa mi-o trimita si mie pe adresa simobi2004@yahoo.com.Multumesc mult de tot. :smile:



#14 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 30 September 2011 - 02:14 PM

Sunt curioasa ce cursuri (continut ,durata ) s-au facut la alte filiale in vederea preg. pt.aptitudini .
Noi la conta am facut fuziuni si bilanturile economice ,financiare si functionale .N-am facut consolidari si lichidari de intreprinderi .cursul a durat 5 zile ,cate 2-3 ore /zi
La restul materiilor (doctrina ,evaluare ,expertiza ,drept )vom avea o singura zi ,nu se stie inca cate ore .
ce v-au zis profesorii /lectorii apropo de examenul oral ? Din ce materii se dau cu precadere subiectele ?



#15 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 October 2011 - 09:08 AM

ajutati-ma va rog cu rasp la urmatoarele 2 probleme:
1. Un grup de societăți prezintă următoarele situații financiare pentru ultimul exercițiu :
Cifra de afaceri 1000 milioane UM
Excedent brut de exploatare 250
- Amortizari 50
= Rezultatul exploatarii 200
+ Rezultat financiar -15
+Rezultat extraordinar 25
- Impozit pe profit 85
- Amortizare pe plusvalori
(specifică consolidărilor) 10
= Rezultat net consolidat 115
Bilanț
ACTIV
Imobilizări nete 500
Active curente de exploatare 450
Disponibilități 80
PASIV
Capitaluri proprii 450
Datorii curente de exploatare 280
Datorii financiare 300

Alte informații:
- investițiile au reprezentat 60 milioane UM în cursul ultimului exercițiu
- nevoia de fond de rulment reprezenta 150 milioane UM la sfârșitul exercițiului precedent
- cota de impozit pe profit 40%
- rata de rentabilitate a pieței, fără risc 4%
- prima de risc medie a pieței acțiunilor este de 5%
- coeficientul b al grupului este de 1,3
- rata dobânzii la datoriile financiare ale grupului 7%
Să se evalueze afacerea prin comparații bursiere, știind că pentru societățile cotate din același sector de activitate s-au observat multiplii următori pentru rezultatele ultimului exercițiu: PER = 18, multiplul rezultatului din exploatare = 10

2. O întreprindere are obligația de a reface mediul în zona care încon­joară fabrica. Potrivit opiniei experților, acțiunea se va desfășura în două faze distincte: prima fază, ce presupune costuri de 200.000.000 lei, constă în eliminarea contaminării solului, iar a doua va începe după 3 ani și va consta în acoperirea zonei cu vegetație, costurile estimate pentru aceasta fiind de 150.000.000 lei. întreprinderea are un cost al capitalului (înainte de impozitare) de 10%. Efectuarea cheltuielilor va determina economii fis­cale pentru întreprindere estimate la 20.000.000 lei. Prima fază va începe în câteva luni si vafifinalizată la 31.12.N+1, moment în care vor fi suportate costurile. Determinați și înregistrați provizionul cu refacerea mediului ce va fi recunoscut la 31.12.N.

Vezi postareasimocris, la 11 April 2011 - 08:34 AM, a spus:

Vezi postarearCLAUDIA, la Mar 31 2011, 10:20 AM, a spus:

Sunt din Constanta.
Are cineva subiecte date la examenul de aptitudini 2010?
mi-a promis cineva ceva materiale ajutatoare cum le primesc ti le trimit si tie

as dori si eu aceste subiecte pe ioanadinet@yahoo.com
Multumesc anticipat!



#16 marona2004

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 05 October 2011 - 03:38 PM

Vezi postareadalila1ro, la 30 September 2011 - 02:14 PM, a spus:

Sunt curioasa ce cursuri (continut ,durata ) s-au facut la alte filiale in vederea preg. pt.aptitudini .
Noi la conta am facut fuziuni si bilanturile economice ,financiare si functionale .N-am facut consolidari si lichidari de intreprinderi .cursul a durat 5 zile ,cate 2-3 ore /zi
La restul materiilor (doctrina ,evaluare ,expertiza ,drept )vom avea o singura zi ,nu se stie inca cate ore .
ce v-au zis profesorii /lectorii apropo de examenul oral ? Din ce materii se dau cu precadere subiectele ?

Buna,
ai putea sa ne ajuti si pe noi cu materialele date la curs?
financiar



#17 si_mona_86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 October 2011 - 03:18 PM

Vezi postareamarona2004, la 05 October 2011 - 03:38 PM, a spus:

Vezi postareadalila1ro, la 30 September 2011 - 02:14 PM, a spus:

Sunt curioasa ce cursuri (continut ,durata ) s-au facut la alte filiale in vederea preg. pt.aptitudini .
Noi la conta am facut fuziuni si bilanturile economice ,financiare si functionale .N-am facut consolidari si lichidari de intreprinderi .cursul a durat 5 zile ,cate 2-3 ore /zi
La restul materiilor (doctrina ,evaluare ,expertiza ,drept )vom avea o singura zi ,nu se stie inca cate ore .
ce v-au zis profesorii /lectorii apropo de examenul oral ? Din ce materii se dau cu precadere subiectele ?

Buna,
ai putea sa ne ajuti si pe noi cu materialele date la curs?
buna,
kiar ar fi interesant sa ne postezi ce ati facut la curs. multumim oricum



#18 cami.hc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 October 2011 - 12:38 PM

Buna!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu toate materialele de care dispuneti pentru examenul de aptitudin la adresa de mail camelia.hc@gmail.com.
Va multumesc anticipat!



#19 leontin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 October 2011 - 05:05 AM

Vezi postareadalila1ro, la 30 September 2011 - 02:14 PM, a spus:

Sunt curioasa ce cursuri (continut ,durata ) s-au facut la alte filiale in vederea preg. pt.aptitudini .
Noi la conta am facut fuziuni si bilanturile economice ,financiare si functionale .N-am facut consolidari si lichidari de intreprinderi .cursul a durat 5 zile ,cate 2-3 ore /zi
La restul materiilor (doctrina ,evaluare ,expertiza ,drept )vom avea o singura zi ,nu se stie inca cate ore .
ce v-au zis profesorii /lectorii apropo de examenul oral ? Din ce materii se dau cu precadere subiectele ?


Buna dalila1ro,

Ai putea sa postezi probleme dezbatute si modul de rezolvare?

Merci.



#20 gabi7211

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 October 2011 - 06:38 AM

salut tuturor, are cineva suport de curs pentru problemele care s-au dat anii trecuti la examenul de aptitudini? 2008, 2009, 2010 va rog sa-mi trimiti pe adresa de email gbidum@gmail.com. multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL