Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bonuri de masa

26 replies to this topic

#1 camitoader

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 May 2005 - 01:52 PM

imi poate spune cineva monografia bonurilor de masa?? :oops:



#2 stoicescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:buzau
  • Interests:a fi la curent cu totul

Postat 27 May 2005 - 01:59 PM

la primirea facturii
5328=401 c/val tichete
% =401
628 comision
4426 tva
in baza tabelului cu semnaturi
604=5328
soldul cont 5328 reprez tichete neconsumate




#3 camitoader

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 May 2005 - 02:06 PM

multumesc tare mult,dar unitatea incaseaza si cu bonuri,aici cum fac???? :



#4 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 31 May 2005 - 01:27 PM

As vrea sa ma ajutati si pe mine daca puteti. Am primit o factura de la o firma de catering (pt. masa servita de angajati) in valoare de 3.127.000 lei. In schimbul acestei facturi i-am dat tichete de masa in valoare totala de 2.210.000 lei, iar diferenta am achitat-o prin banca. Care este monografia contabila in aceasta situatie?



#5 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 01 June 2005 - 03:58 PM

Chiar n-a mai intalnit nimeni aceasta situatie? Specific ca in luna respectiva n-am mai dat bonuri de masa salariatilor. Acestea s-au compensat cu masa servita.



#6 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2005 - 11:25 AM

Cred ca e cam incurcat, eu n-as folosi metoda. N-ai cum sa le inchizi contabil pe langa faptul ca tichetele ar trebui sa aiba alta destinatie. Promit ca ma gandesc, nu-mi vine nimic in cap deocamdata.



#7 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 02 June 2005 - 12:52 PM

Am folosit aceasta metoda deoarece nu aveam de ales. De la firma de catering mi s-a spus ca pentru a fi deductibila cheltuiala cu masa servita trebuie sa achitam cu bonuri de masa. Cica cheltuiala cu masa servita nu este prevazuta in codul fiscal. Adica diferenta care am achitat-o in lei este nedeductibila?



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 June 2005 - 08:00 AM

Daca factura a fost emisa pe numele firmei, atunci beneficiarul mesei este firma, nu angajatii.
Nu firmele platesc c/v bunurilor si serviciilor cu tichete de masa, ci angajatii lor.
Asa incat plata de catre firma cu tichete de masa e o operatiune cam ilegala. Dar nu ma mira, ca astia cu cateringul au fost in stare sa sustina asa ceva... Doar trebuie sa vanda.
Daca factura era emisa pe numele uneia/mai multor persoane fizice angajate ale firmei, era altceva. Si atunci nu se mai inregistra factura pe cheltuielile firmei, nu ?



#9 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 03 June 2005 - 08:09 AM

Nu stiu ce sa zic, dar aceasta firma de catering asa procedeaza si are clienti multe firme de renume care dau masa salariatilor contra bonurilor. Si noua ne-ar fi fost mai usor sa nu mai cumparam bonuri, dar cica asa trebuie ca sa fie deductibil in intelesul impozitului pe profit.



#10 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2005 - 09:14 AM

ANDREI MIHAELA a spus:

As vrea sa ma ajutati si pe mine daca puteti.  Am primit o factura de la o firma de catering (pt. masa servita de angajati) in valoare de 3.127.000 lei. In schimbul acestei facturi i-am dat tichete de masa in valoare totala de 2.210.000 lei, iar diferenta am achitat-o prin banca. Care este monografia contabila in aceasta situatie?

Pentru tichetele respective ti-au dat chitanta, ceva? Cum dovedesti ca ai platit?



#11 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 03 June 2005 - 09:30 AM

Mi-a dat un proces verbal in care se specifica faptul ca am dat un anumit numar de tichete si ca acestea reprezinta contravaloarea facturii emisa de ei.



#12 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 03 June 2005 - 11:52 AM

faci un artificiu, repartizezi bonurile pe salariati si apoi ,in baza procesului verbal ,,fiecare" isi achita consumatia cu bonuri.Obs:factura de la cei cu ''masa" sa nu fie pe numele firme, sa fie un fel de en-detail.Poti lua leg cu conta de la snek-atak, sau sunt chiar ei?Asata, asa la prima vedere, dar vezi ce mai spun si alti cu mai multa experienta in acest domeniu.



#13 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 03 June 2005 - 12:22 PM

Factura a fost facuta deja pe numele firmei. Ei nu au acceptat bonurile decat inscrise cu numele fiecarui salariat. Ei vand in special la firme si asa procedeaza cu toate.



#14 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2005 - 06:08 PM

nu m am confruntat cu o astfel de situatie dar nu era firesc sa se emita factura pe numele firmei pt masa platita de angajati cu bonurile de masa de la societatea voastra (kiar daca nu ati mai dat bonurile angajatilor ci ati platit voi direct e ca si cind s ar fi dus ei la rest si ar fi platit cu bonurile, atunci le cereti sa va aduca fact pe firma ?) si doar pentru diferenta daca doreati voi ca firma sa dati masa in plus o plateati si o inreg pe protocol. pe cheltuieli v ati scazut cu valoarea bonurilor pt masa, pt aceeasi valoare daca ai factura si vrei sa o inreg tot pe chelt neimpozabila dublezi... voi ca firma le ati facut serviciul angajatilor de a comanda mincarea, ori si o platesc ei cu bonurile de la voi, ori o comanda firma si o plateste cu banii ei si cere factura!
zic bine... ??!!



#15 gabita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:IT

Postat 03 June 2005 - 10:10 PM

Iata parerea mea (se poate aplica de la urmatoarea factura pe care o veti primi de la firma unde salariatii servesc masa):
Primirea fact cu tichete de masa:

1.Inreg fact reprez tichete masa
5328=401 - 2.210.000 - primirea fact cu tichete
401=5121 - 2.210.000 - plata facturii
604=5328 - 2.210.000 - repartizarea tichetelor catre salariati.

2.Inreg fact reprez masa servita de salariati

658X=401 - 3.127.000 - primirea facturii
5121=401 - 917.000 - achitarea partiala a facturii
4282=758 - 2.210.000 - repartizarea diferentei pe salariatii care servesc masa
5311=4282 - 2.210.000 - incasarea banilor de la salariati
401=5311 - 2.210.000 -plata diferentei fact reprez masa servita.

Aceasta ar fi solutia la care m-am gandit dar nu ar mai trebui sa achitati o parte din factura de masa servita cu bonuri ale salariatilor.



#16 anca_g

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 04 June 2005 - 10:53 PM

La firma la care lucrez se procedeaza astfel: angajatii isi achita la livrare cu bonuri de masa /cash contravaloarea meniului! Dupa parerea mea numele firmei nu ar trebui implicat nicaieri...Cheltuielile cu bonurile de masa sunt o data deductibile, cum ar mai putea fi deductibile si cele ocazionate de masa angajatilor??? Firma de caterig nu are decat sa faca factura pe numele cui vrea, dar nu pe al fimei!



#17 colocvia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 June 2005 - 05:20 PM

Va rog sa-mi furnizati monografia contabila privind tichetele de masa in contabilitatea unitatii de alimentatie publica (desfacere cu amanuntul)

Cu multumiri,
Colocvia



#18 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 09:53 AM

anca_g a spus:

...Firma de caterig nu are decat sa faca factura pe numele cui vrea, dar nu pe al fimei!

Corect! Clientul lor cf. facturii este Firma X. Deci firma x va achita contravaloarea mesei si nu salariatul ( care nu apare nicaieri in factura) pe numele caruia este tichetul.
Odata ce tichetul a fost dat in consum, nu mai apartine firmei ( desi pe el apare numele SC...) ci persoanei si atunci factura ar trebui emisa pe persoana.



#19 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 10:15 AM

[quote="gabita"]Iata parerea mea 2.Inreg fact reprez masa servita de salariati

658X=401 - 3.127.000 - primirea facturii
5121=401 - 917.000 - achitarea partiala a facturii
4282=758 - 2.210.000 - repartizarea diferentei pe salariatii care servesc masa
5311=4282 - 2.210.000 - incasarea banilor de la salariati
quote]

Mai oameni buni contabilitatea este un lucru logic!!
N-am inteles nimic din aceste formule contabile.
Sunt amestecate venituri cu cheltuieli, plata pe debitul ct. banca! :?

Este absolut aiurea sa plateasca firma cu tichetul unui angajat.
Ce, ati platit vreodata de pe cardul personal o factura pentru achizitiile firmei?
Si sigur ca cheltuiala cu masa acordata de firma angajatilor proprii este nedeductibila, [u]daca se face factura pe numele firmei[/u]( este o cheltuiala de ... protocol). Mi se pare mai corect sa se faca factura pe numele fiecarui angajat care sa achite cu bonul personal. In momentul in care imprimatul are trecut pe el un nume, bonul nu mai apartine firmei! Deci nu poate plati cu ce nu este al ei!



#20 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 01:41 PM

INREGISTRAREA IN CONTABILITATE a operatiunilor privind emiterea, achizitionarea si utilizarea tichetelor de masa
I. Pentru angajatorii, unitatile emitente si unitatile de alimentatie publica, care efectueaza operatiunile de acordare si utilizarea tichetelor de masa.


1. In contabilitatea angajatorilor

a) achizitionarea tichetelor de masa unitatile emitente
% = 401 - cu valoarea totala a facturii de livrare a tichetelor de masa
5328/ - cu valoarea totala nominala a tichetelor de masa achizitionate
analitic
tichete
de masa
628/x - costul imprimatelor ( tichete de masa)
4426 - T.V.A deductibila, aferenta costului imprimatelor

B) decontarea contravalorii tichetelor de masa catre unitatile emitente

401 = 5121 - cu valoarea totala a facturii

c) includerea pe cheltuieli a contravalorii tichetelor de masa acordate salariatilor
604 = 5328/ - cu valoarea nominala a tichetelor de masa acordate
analitic
distinct
tichete
de masa

d) restituirea de catre salariati, la sfarsitul lunii, a tichetelor de masa nefolosite
5328/ = 758/ - cu valoarea nominala a tichetelor de masa nefolosite
analitic analitic
distinct distinct

e) imputarea tichetelor de masa utilizate de salariati intr-un numar mai mare decat numarul de zile lucrate
4282 = 758 - cu valoarea nominala a tichetelor de masa imputate (inclusiv costul imprimatelor)

f) returnarea catre unitatile emitente a tichetelor de masa imputate (inclusiv costul imprimatelor)
411 = 5328/ - cu valoarea totala a facturii reprezentand valoarea nominala a tichetelor de masa
tichete de masa
5121 = 411 - incasarea valorii facturii privind tichetele de masa returnate

Destinatia tichetelor de masa este exclusiv pentru angajati mai ales ca nu pot fi trecute pe cheltuieli decat in baza anexei 1a la leg.142/1998.
radu_o






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL