Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stergerea Contractelor dublate in REVISAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Stergerea Contractelor dublate in REVISAL

12 replies to this topic

#1 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 07 April 2011 - 09:41 AM

Buna ziua,


Va rog sa imi spuneti si mie cum ar trebui sa procedez in cazul in care un contract imi apre de 2 ori in revisal. Cum trebuia sa procedez daca am avut un salariat angajat a plecat in anul 2009 si acum s-a angajat din nou cu un nou contract e munca.Eu i-am inregistrat acest contarct normal, trebuia cumva sa alic pe reactivare?
Si cum repar greseal de a nu imi apare de 2 ori.



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 April 2011 - 02:51 PM

Daca ai acelasi ct. de 2 ori (eronat), unul il incetezi si la explicatii scrii ceva de genul :contract inregistrat eronat de 2 ori sau eroare inreg. contract, dar vezi sa ai in Revisal si cel de-al doilea contract cu aceleasi date din baza de date trimisa, care iti apar cand intri on-line, astfel incat dupa ce il trimiti sa iti apara "incetat" la cel eronat.
Angajatul din 2009 a avut un contract care s-a incheiat si.. gata, asa trebuie sa apara in baza de date, cu contractul nr. X, incetat. Acum ii faci un alt contract, cu un alt numar : ct. Y din data...., nu reactivezi nimic.

Dana




#3 newv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 May 2011 - 03:56 PM

buna.. am si eu o problemuta,poate ma ajuta cineva. Am preluat o firma, cu cativa angajati in Revisal.Eu am introdus angajtii ce au venit de cand am preluat eu aceasta firma;pe cei vechi nu ii vad. Eu trebuie sa scot un angajat din cei vechi,pentru ca nu s-a mai prezentat la munca.Stie cineva cum sa procedez?Sper ca am fost explicita.Multumesc frumos



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 May 2011 - 06:49 PM

Nu stiu daca am inteles corect, dar eu inteleg ca nu il "vezi" in baza ta de date (ar trebui sa te interesezi de ce nu apare), dar uita-te si in baza de date a REVISAL-ului trimisa si de acolo culege informatii + din documentele angajatorului (in principal ct.de munca); datele din ct. de munca ar trebui sa fie aceleasi cu cele trimise, sunt cazuri cand nu sunt identice datorita unor greseli de introducere a datelor, de aceea ar trebui sa verifici,
pentru a-i putea ulterior "recrea" contractul de munca si pentru a-l putea inceta.
Nu stiu cum vrei sa il "scoti", dar incetarea trebuie sa o faci doar in baza unei Decizii conform legii.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 May 2011 - 06:53 PM

Dana




#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2011 - 12:42 AM

"disparitia datelor din revisal la ITM mi sa intamplat si mie ", asa ca faceti decizi de incetare si inregistrati-o in revisal in termen, apoi mergeti la itm sa vedeti ce se intampla cu baza lor de date.



#6 newv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 May 2011 - 03:58 PM

multumesc frumos pentru raspunsuri... o sa dau o fuga la ITM sa vad ce pot sa fac... si o sa revin cu detalii... poate o sa ajute si pe altii in viitor



#7 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 23 May 2011 - 08:34 PM

Vezi postareanewv, la 23 May 2011 - 03:58 PM, a spus:

multumesc frumos pentru raspunsuri... o sa dau o fuga la ITM sa vad ce pot sa fac... si o sa revin cu detalii... poate o sa ajute si pe altii in viitor

Fisiere atasate


Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2011 - 09:29 PM

Deci ajungem sa ne rugam de ei sa isi puna la punct baza de date care e varza ?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2011 - 12:03 PM

?

ITM face urmatoarea recomandare:

Se va depune o cerere in acest sens la biroul de informatica, de la ITM. Folositi un formular model pe care il gasiti la ITM sau pe site-urile acestora. Cererea se poate trimite si pe fax.

La depunerea cererii de stergere a unor contracte dublate, va rugam sa verificati daca cererea Dvs. contine CEL PUTIN urmatoarele date:

Numele firmei,
CUI-l firmei,
Nume prenume angajat de invalidat,
CNP,
Nr. contract,
Data contract,
Starea angajatului dublat care trebuie sters (ACTIV sau INCETAT), nu starea lui actuala !!

Daca aveti de sters mai mult de 6 persoane, se va trimite catre ITM o cerere de trimitere a unui fisier Excel cu datele existente, pe care o sa operati marcarea acelora care vor fi sterse. Acest fisier il veti trimite inapoi la ITM, pe email.

ATENTIE, dupa invalidarea datelor s-ar putea sa aveti nevoie de baza de date noua, ca sa puteti folosi mai departe in conditii bune.

Important:

Cererea va contine NUMAI datele care trebuiesc sterse!!! Atentie mare la starea contractului care trebuie sters!!!

O problema foarte frecventa, intalnita la cererile de stergere contracte … este aceea, ca se cer stergeri si ale unor contracte care NU SUNT DUBLATE.

Acest lucru NU SE POATE REZOLVA PRIN CERERE, deoarece daca a fost introdus gresit, ANGAJATORUL este cel care trebuie sa inceteze aceste contracte, mentionand la „Observatii” , ca acestea au fost introdus gresit.

In cererea de stergere ce se depune la ITM pot sa figureze DOAR contracte care sunt DUBLATE – si nu pot fi operate de angajator! In toate celelalte cazuri remedierea datelor eronate este obligatia angajatorului.



#10 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 04 August 2011 - 02:04 PM

Vezi postareamihaci, la 02 August 2011 - 10:05 AM, a spus:

Am facut din nou modificarea in revisal si am trimis la ITM, nu vad unde apare aceasta modificare pe site`ul lor. CUm fac sa anulez al doilea contract, care a fost inregistrat gresit.
Multumesc



ITM are in ultima vreme o problema cat se poate de serioasa: stergerea contractelor din REVISAL. De aceea a facut urmatoarea Recomandare.

Cum se pot sterge contractele dublate?

Se va depune o cerere in acest sens la biroul de informatica, de la ITM. La depunerea cererii de stergere a unor contracte dublate, va rugam sa verificati, daca cererea Dvs. contine CEL PUTIN urmatoarele date:

Numele firmei,
CUI-l firmei,
Nume prenume angajator de invalidat,
CNP,
Nr. contract,
Data contract,
Starea (ACTIV sau INCETAT) angajatului dublat, CARE TREBUIE STERS, nu starea lui actuala !!

Folositi un formular model pe care il gasiti la ITM sau pe site-urile acestora. Cererea se poate trimite si pe fax

Daca aveti de sters mai mult de 6 persoane, se va trimite o cerere de trimitere a unui fisier Excel cu datele existente, pe care o sa operati marcarea acelora care vor fi sterse. Acest fisier il veti trimite inapoi la ITM, pe email.

ATENTIE, dupa invalidarea datelor s-ar putea sa aveti nevoie de baza de date noua, ca sa puteti folosii mai departe in conditii bune. Pentru acesta va rugam sa consultati comunicatele mai vechi pe care le gasiti in meniul ARHIVA (stanga jos al site-ului) sau aici.

Foarte important

Cererea sa contina NUMAI datele care trebuie sterse!!! Atentie mare la starea contractului care trebuie sters!!!

"O problema foarte frecventa, intalnita la cererile de stergere contracte ... este acela, ca se cer stergeri si a unor contracte care NU SUNT DUBLATE.

Acest lucru NU SE POATE REZOLVA PRIN CERERE, deoarece daca a fost introdus gresit, trebuie sa inceteze acele contracte ANGAJATORUL, cu mentiunea in observatii, cum ca acesta a fost introdus gresit.



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 August 2011 - 08:16 AM

Am citit undeva ca ITM (sau cel putin sucursala ITM la care am citit) a sistat primirea cererilor pentru stergerea contractelor duble din cauza ca in noul Revisal (probabil in curand) se va trimite si inregistra intreaga baza de date a unui angajator, deci nu mai conteaza ce era inainte in Revisal-ul on-line (decat poate ca istoric).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2011 - 09:04 AM

Vezi postareanopris, la 05 August 2011 - 08:16 AM, a spus:

Am citit undeva ca ITM (sau cel putin sucursala ITM la care am citit) a sistat primirea cererilor pentru stergerea contractelor duble din cauza ca in noul Revisal (probabil in curand) se va trimite si inregistra intreaga baza de date a unui angajator, deci nu mai conteaza ce era inainte in Revisal-ul on-line (decat poate ca istoric).

Foarte bine. Am preluat o baza cu 17 angajati ce au cate 2 sau 3 contracte, iar la inca vreo 20 functii trecute aiurea. Nici nu stiam cu ce sa incep. Sper Sa se introduca noul Revisal, asa poate se mai rezolva unele probleme.



#13 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 October 2012 - 12:08 PM


Va rog sa ma ajuatti in urmatoarea problema : am inregistrat in Revisal (varianta ITM) o serie de contracte pe care apoi le-am transmis online. Verificand apoi rapoartele trimise, apar salariatii doar o singura data cu starea lor actuala (activ sau incetat) si nu apare nici o eroare in istoricul transmisiilor.
Dar la ITM in calculator apar cateva contracte dublate sau chiar triplate. Nici un inspector ITM nu are solutii spunand ca trebuie sa "repar" problema . Dar la mine in program si in rapoartele trimise si vizualizate online nu este nici o problema .Va rog sa ma ajutati , sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru ca la ITM sa nu mai apara contractele dublate.
Multumesc.








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL