Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA ECONOMISTI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA ECONOMISTI


24 replies to this topic

#1 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 29 April 2011 - 02:48 PM

Avand in vedere recentele modificari aduse Legii contabilitatii prin OUG nr. 37/2011, economistii vor putea sa isi deschida PFA-uri cu obiect de activitate "contabilitate", fara a fi membri ai Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania(CECCAR), conform informatiilor furnizate de Oficiul National al Registrului ComertuluI.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 April 2011 - 02:42 PM

adica ce autorizeaza ONRC-ul? Pentru ca, codul caen 6920= Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal, cuprinde :
- servicii de inregistrare a operatiunilor comerciale pentru firme sau altii;
- examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor;
- servicii de intocmire a declaratiilor de impozit pe venit pentru persoane fizice si firme;
- servicii de consultanta si reprezentare a clientilor in fata organelor fiscale;
- pregatirea sau auditul costurilor financiare.
aceasta clasa exclude:
-consultanta manageriala pe sistem contabil, proceduri de control bugetar, vezi 7022;
-activitati de prelucrare a datelor si realizarea de tabele, vezi 6311;
-colectare a facturilor, vezi 8291.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2011 - 04:43 PM

probabil primele 4 (adica fara audit):
- servicii de inregistrare a operatiunilor comerciale pentru firme sau altii;
- examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor;
- servicii de intocmire a declaratiilor de impozit pe venit pentru persoane fizice si firme;
- servicii de consultanta si reprezentare a clientilor in fata organelor fiscale;

poate se vor descompune cele ce sunt la CAEN 6920 ... ma gandesc si eu ... oricum, sigur se va gasi/crea un CAEN potrivit pt asta ! deci, sa asteptam aparitia lui, saaaau ... sa intrebam deja la ONRC cum se face inreg./ la ce CAEN ne prind :thumbup:

ce nu vad eu clar la CAEN 6920 este intocmirea situatiilor financiare, astea-s, probabil, reglementate numai de legea contabilitatii ??



#4 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2011 - 09:25 AM

Si care sunt Avantajele incetarii contractului de Munca si semnarea unui contract nou de Prestare servicii contabile ?

Eu vad numai Dezavantaje :

- iti creste Raspunderea in sensul ca nu mai esti prepus (angajat dependent) si raspunzi Direct cu averea personala
- daca te asiguri (cat costa, oare ?) pentru raspundere civila trebuie sa maresti tariful sau sa pierzi
- nu mai esti asigurat pentru Sanatate si Pensie. Daca ti le platesti personal trebuie sa maresti tariful sau sa pierzi

Doar pentru a fi oficial "independent" sau "ca un expert contabil" ?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2011 - 10:33 AM

SI CAND ESTI ANGAJAT "PLATESTI" CONTRIBUTIILE, banii cu care iti vireaza patronul darile (daca ti le vireaza si cand) vin tot din munca ta si el isi face socoteala per total costuri - fii sigur !
deci, noi putem factura acelasi "cost" = cu dari cu tot, doar ca va cadea in sarcina noastra sa ni le administram (declararea si plata), plus ca va trebui sa ne tinem si conta noastra completa.
sigur ca nu va mai fi la fel de comod ca atunci cand esti angajat, dar libertatea se plateste ! :smile:

prin aceasta schimbare legislativa, eu ma simt respectata ca economist !
nu ma bag in expertize financiar-contabile, in audituri si altele pretentioase - asta este apanajul unui expert contabil si trebuie respectata pregatirea sa superioara, insa acum pot sa-mi fac, fara atatea ingradiri, meseria de economist pt. care am absolvit facultatea de rigoare. :biggrin:



#6 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 02 May 2011 - 12:15 PM

Corectati-ma, daca gresesc! :wink:
Eu din modificarile aduse de OUG 37/2011, am inteles ca aceste PFA pot tine evidente doar pt soc a caror cifra de afaceri este sub 35.000 euro si active sub 35.000 euro. Am inteles gresit??



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 May 2011 - 01:29 PM

Asa inteleg si eu, Marra.
Art.10
(3^1) In cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1^1) contabilitatea poate fi organizata si condusa potrivit prevederilor alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situatie in care raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestor persoane fizice.
si art. 5 alin. 1^1 :
" (1^1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice."
:wink:

Dana




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2011 - 04:52 PM

"partial color", dar tot e un pas inainte fata de ce a fost in ultimii 8 ani de cand s-au scos conventiile civile ca forma de "angajare" :smile:

cum profesia de economist presupun ca intra la profesii liberale, veniturile obtinute nu se asimileaza ord. 58/2010, adica "angajatorul" va plati doar 16% impozit venit (cu retinere la sursa) si basta, corect ? :smile:



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 May 2011 - 06:52 PM

Bineinteles ca este un pas inainte :thumbup: !
Cat priveste incadrarea la profesii liberale, nu stiu ce sa zic, ar fi bine sa fie asa, dar din cate constat, profesiile liberale sunt guvernate de o organizatie care elibereaza dreptul de a activa pe piata si ma gandesc acum nu numai la domeniul nostru de activitate, ci si la medici, farmacisti, arhitecti, auditori, consultanti, notari, avocati, psihologi etc.
Repet : ar fi bine sa se poata lucra liber, neingradit de o X organizatie, dar ramane un dar...
Chiar ca nu stiu, care este reglementarea legala, daca exista, a profesiilor liberale ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 02 May 2011 - 06:54 PM

Dana




#10 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 02 May 2011 - 10:40 PM

E un mic pas inainte, dar eu astept sa aiba loc si un pas mai mare si plafonul sa fie de pana in 100 000 de euro .



#11 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 May 2011 - 08:18 AM

Vezi postareamarra_2000, la 02 May 2011 - 12:15 PM, a spus:

Corectati-ma, daca gresesc! :wink:
Eu din modificarile aduse de OUG 37/2011, am inteles ca aceste PFA pot tine evidente doar pt soc a caror cifra de afaceri este sub 35.000 euro si active sub 35.000 euro. Am inteles gresit??

cred ca ati inteles bine. in conditiile astea nu stiu daca se merita infiintare "pfa" numai pt astfel de clienti...
si daca se infiinteaza "pfa"-u', si clientul depaseste in anul urmator 35.000e... ce se intampla?!... il trimite (pe client)la altu', sau schimba contractu' in unu' de munca?!!!
nu cred ca infiinteaza nimeni asa ceva. :cool:



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2011 - 10:32 AM

:smile: ne putem face intreprindere individuala (sau srl) fiindca acolo punem mai multe obiecte de activitate (conta, resurse umane, ... ), mai ales cei care am urmat cursuri de inspector sau manager resurse umane; unde mai pui ca bate la usa si aplicarea legii cu protectia muncii - poate fi si asta o oportumitate de prestare servicii daca absolvim cursul aferent cat mai repede.

din cate stiu, PFA-ul n-are dreptul decat la un singur obiect de activitate, corect ? poti sa ai mai multe PFA, cate unul pt fiecare obiect de activitate ? :biggrin:

Vezi postareabutelie, la 02 May 2011 - 10:40 PM, a spus:

E un mic pas inainte, dar eu astept sa aiba loc si un pas mai mare si plafonul sa fie de pana in 100 000 de euro .
si eu la fel :biggrin:



#13 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 May 2011 - 12:01 PM

Am sunat la ORC Timis sa intreb daca se poate adauga pe SRL obiect de activitate contabilitate in baza OUG 37 .Inca nu stia sa-mi raspunda , dar se intereseaza si-mi va putea spune azi , cam peste jumatate de ora .
Otilia , tu ai luat ceva relatii la ORC in Bucuresti ?



#14 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 May 2011 - 01:27 PM

Am sunat iar la ORC Timis si mi-au transmis sa revin cu un telefon peste 2 zile ...



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2011 - 02:11 PM

Vezi postareamt2007, la 03 May 2011 - 12:01 PM, a spus:

Otilia , tu ai luat ceva relatii la ORC in Bucuresti ?
nope ... :thumbup:



#16 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 May 2011 - 06:50 PM

Da,este o sansa dar ..............incepatorii care sunt dornici de a face contabilitate si nu au experienta ? cine sta sa le explice in ziua de astazi ?
Hmmmm .......ce o sa fie ? prin acte ? hmmmmmmmmmmmmmmmmmm



#17 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 05 May 2011 - 11:28 AM

ORC -ul aproba numai pe PFA , si se poate opta pentru mai multe CAEN-uri (daca se detin diplome de studii) .Deci cu diploma de licenta si cea de absolvire curs resurse umane se poate lucra si in contabilitate pentru firme cu CA pana la 35000 euro si resurse umane pentru toate firmele . Cine are deja calitate de asociat unic intr-o firma poate infiinta si PFA . :thumbup:



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2011 - 11:36 AM

ce veste buna ne-ai dat, mt2007 !

multumim frumos :biggrin:



#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 May 2011 - 09:41 PM

Multumim, MT :thumbup: !
Dar nu inteleg fraza : " Cine are deja calitate de asociat unic intr-o firma poate infiinta si PFA ". Adica, de ce ? Nu se putea/nu era legal ?

Dana




#20 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 May 2011 - 05:57 AM

avem aici un tip nervos: :laugh:

Presedintele CECCAR, Marin Toma: "Economistii nu pot infiinta PFA-uri pentru a tine contabilitate"

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL