Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contracte individuale de munca valabile din 01.05.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contracte individuale de munca valabile din 01.05.2011

9 replies to this topic

#1 ardsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 May 2011 - 02:46 PM

Buna ziua,


Conform Codului Muncii,legea nr 53/24.01.2003, actualizata la 30.04.2011 s-a modificat modelul contractului individual de munca; desi pe site-ul Itm-ului nu apare varianta actualzata ni se cere sa o concepem corect coform legii. Am de facut o angajare si nu am deocamdata modelul nou de CIM. Va rog sa ma ajutati daca aveti aceasta varianta a CIM-ului.

Va multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2011 - 03:06 PM

faci asa (ti-am pus cu albastru diferentele, tu listeaza-le normal, cu negru):

1. la pct. G. Condiții de muncă:
1. Activitatea se desfășoară în condiții grele, vătămătoare sau periculoase, potrivit Legii nr. 31/1991
2. Activitatea prestată se desfășoară în condiții normale/deosebite/speciale de muncă, potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare
.................

2. la pct. L. Alte clauze (pui cum e cazul la tine):
a). perioada de proba este de 90 de zile calendaristice (pentru funcțiile de execuție) /120 de zile calendaristice (pentru funcțiile de connducere) conform Legii nr. 53/2003 - Codul muncii sau contractului colectiv de muncă;
b). perioada de preaviz în cazul concedierii este de 20 de zile lucrătoare (pentru salariații cu funcții de execuție)/45 de zile lucrătoare (pentru salariații care ocupă funcții de conducere), conform Legii nr. 53/2003 - Codul muncii sau contractului colectiv de muncă;
c). perioada de preaviz în cazul demisiei este de 20 de zile lucrătoare (pentru salariații cu funcții de execuție)/45 de zile lucrătoare (pentru salariații care ocupă funcții de conducere), conform Legii nr. 53/2003 - Codul Muncii sau contractului colectiv de muncă;
d). în cazul în care salariatul urmează să-și desfășoare activitatea în străinătate, informațiile prevăzute la art.18 alin.(1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii se vor regăsi și în contractul individual de muncă;
e). alte clauze.
f). salariatul este obligat sa respecte prevederile Regulamentului Intern si ale Fisei Postului
...................

3. la pct. M, alin. 2 (oblig. salariatului), introduci o noua litera, f)
f). obligatia de a se supune obiectivelor de performanță individuale impuse, precum și criteriilor de evaluare a realizării acestora
...................
4. la pct. M, alin. 3 (drepturile angajatorului), introduci o noua litera, e)
e) să stabliească obiectivele de performantă individuală, precum si criteriile de evaluare a realizării acestora.
.....................
5. tot la pct. M, dar alin. 4 (obligatiile angajatorului), introduci tot lit. f)
f). sa evalueze salariatul numai dupa obiectivele de performanță individuale impuse, precum și dupa criteriile de evaluare a realizării acestora

:thumbup:

atentie : pt. CIM vechi trebuie sa faci act aditional prin care sa introduci in contracte clauzele astea noi !! la fiecare CIM in parte !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 May 2011 - 04:16 PM




#3 ardsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 May 2011 - 09:36 PM

:) Buna Otilia,

Iti multumesc pt promptitudine.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2011 - 04:39 PM

pt modele CIM nou, vedeti aici : http://www.conta.ro/...-resurse-umane/



#5 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2011 - 01:09 PM

Buna,
Ma poate ajuta cineva in legatura cu,completarea pctului K.din CIM?(activit. birou) conform caror legi? Ramane valabil pt lit.a) si e) -conf LG 319/2006, pt.b) -in functie de risc ? dar pentru celelalte c) si d) ?
Multumesc frumos.



#6 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 31 October 2011 - 06:28 AM

Doi asociati ,cu parti egale, isi deschid o firma de asigurari (brokeri) .
1. Firma trebuie sa aiba obligatoriu o persoana de conducere care sa semneze actele?
2. Cei doi asociati pot fi salariatii firmei ca si agenti de asigurari?
3. Unul din ei se poate ocupa cu Revisalul?
Multumesc anticipat!



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 October 2011 - 11:39 PM

1. administratorul conform statut semneaza si reprezinta societatea
2. da
3. da



#8 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 01 November 2011 - 06:45 AM

Multumesc mult Mihaela si iti doresc mult succes in cariera :).



#9 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 March 2012 - 03:42 PM

buna ziua
am si eu o intrebare
am un salariat incadrat mai de mult necalificat si acum mai recent mi-a adus o calificare ,cum se procedeaza sa il trec calificat in satatul de plata



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 March 2012 - 04:49 PM

se face informare catre salariat cu schimbarea functiei + act aditional
schimbarea functiei se trece in revisal si se transmite la itm inainte de impinirea termenului de 20 zile lucratoare de la data cand s-a produs modificarea
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL