Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nelamurire contract de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

nelamurire contract de munca

7 replies to this topic

#1 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 19 May 2011 - 11:27 AM

am 2 ani de cand lucrez ca vanzator, mi s-a pus in vedere ca luna viitoare voi fii concediat mai mult ca sigur prin demisie, am carte de munca tot, cu noul cod al muncii cum e cu somajul, in baza carei legi sau cum pot de ex sa imi dau demisia cu 15.06.2011 si cu 16.06.2011 sa ma angajeze o cunostiinta pe srl ei si sa ma tina o luna si apoi sa ma dea afara in somaj? am 2 ani fara intreruperi, care este perioada minima sau cum?
Multumesc mult apreciez sfaturile dumneavoastra foarte mult.

Aceasta postare a fost editata de adrian catalin: 19 May 2011 - 11:28 AM




#2 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 19 May 2011 - 02:42 PM

buna ziua, am 2 ani neintrerupti vechime pe cartea de munca, acum o sa a concedieze, ca sa primesc somaj ce pot face?
ma angajez cu urmatoarea zi la un srl al unei cunostiinte cu jumatate de norma pe perioada determinata de o luna sau nedeterminata si imi desfac ei CIM cu litera care trebuie si apoi merg ma inregistrez si solicit 6 luni de somaj sau cum?
va rog frumos un sfat bun, multumesc




#3 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 01:16 PM

Descarca noul cod al muncii de pe net (sau chiar de pe acest forum) si citeste capitolul cu Demisia.

Nu te grabi, cunoasteti drepturile si apoi o sa razi de ceea ce ai scris mai sus :thumbup:



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 May 2011 - 07:09 PM

Eu cred ca Adrian a dorit sa spuna ca va fi concediat.
Adrian, aceleasi sfaturi ti le dau ca si dannad001: citeste noul Cod al Muncii, este postat pe Forum, la art. 61-64 gasesti "concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului", atentie la faptul ca nu poti fi concediat fara o cercetare disciplinara prealabila (citeste art. 247-252). Tu esti cel mai in masura sa apreciezi, cunoscand realitatea, daca este un abuz sau nu, dar ai niste drepturi (ca si obligatii, de altfel) pe care intr-adevar trebuie sa ti le cunosti si sa nu accepti nerespectarea lor. Demisia nu te poate obliga nimeni sa ti-o dai, este actul tau unilateral de vointa, vezi art.81.
Poate reusesti sa te intelegi cu angajatorul in ceea ce priveste incetarea raporturilor de munca, in asa fel, incat sa poti beneficia de somaj.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 May 2011 - 07:10 PM

Dana




#5 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2011 - 07:17 PM

Imi spuneti va rog daca pot pur si simplu sa fac un act aditional la contractul de munca, prin care sa modific norma de la 4 la 8 ore pentru un angajat? Asta mai presupune si altceva (in afara de faptul ca trebuie trimis la ITM prin Revisal si modificarea nr zilelor de concediu) sau doar acel act aditional semnat si stampilat ?.Multumesc frumos



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 July 2011 - 08:10 AM

Numarul de zile de CO in principiu ramane acelasi chiar daca se majoreaza sau reduce ziua de lucru. Puteti sa modificati nr.de zile CO dar sa ramana minimul cerut de lege, 20 zile pe an (daca ROI sau contractul colectiv de munca aplicabil nu a stabilit mai multe).
Modificarea nr. de ore lucrate pe zi se face doar cu act aditional la CIM, dar trebuie acordul si semnatura ambelor parti. Data de aplicare a actului aditional trebuie sa fie ulterioara semnarii si ulterioara declararii in Revisal (cu cel putin o zi lucratoare). Altceva nu mai trebuie.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 20 July 2011 - 08:10 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 July 2011 - 10:09 AM

Vezi postareanopris, la 20 July 2011 - 08:10 AM, a spus:

Numarul de zile de CO in principiu ramane acelasi chiar daca se majoreaza sau reduce ziua de lucru. Puteti sa modificati nr.de zile CO dar sa ramana minimul cerut de lege, 20 zile pe an (daca ROI sau contractul colectiv de munca aplicabil nu a stabilit mai multe).
Modificarea nr. de ore lucrate pe zi se face doar cu act aditional la CIM, dar trebuie acordul si semnatura ambelor parti. Data de aplicare a actului aditional trebuie sa fie ulterioara semnarii si ulterioara declararii in Revisal (cu cel putin o zi lucratoare). Altceva nu mai trebuie.


Multumesc frumos Nopris, amabil ca intotdeauna :smile:



#8 valliada

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2012 - 09:04 AM

Am si eu o nelamurire. sunt angajat ca sofer de taxi,stiu ca nu e un job cu care sa ma mandresc ,am un CIM de 8ore,dar de doua luni cei din conducerea firmei au schimbat putin lucrurile au venit cu un pontaj sa -l semnez in care nu mai regaseam cele 8 ore si ceva mai putin, adica zile cu 3 ore,5-6ore...i-am intrebat de ce asa ,raspunsul lor nu prea m-au lamurit..din raportul scos din casa de marcat reiese si timpul efectiv muncit si pe acesta il ia de bun ,deci si salariu se calculeaza dupa orele calculate din raport sau in functie de bani incasati(scazand si incasarile cel putin cu 35%)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL