Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie tranzactii FOREX - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie tranzactii FOREX

4 replies to this topic

#1 vers

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 May 2011 - 11:07 AM

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile pentru tranzactii Forex?

Va multumesc!



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2011 - 09:39 PM

Ce sunt ?
Dati ceva detalii si pe urma vedem daca va putem ajuta .




#3 TAV

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 June 2011 - 07:43 PM

RE: Declaratia 225 pentru venituri realizate in strainante

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.

Obtin venituri din tranzactii Forex (spot).

Veniturile sunt realizate in strainatate (brokerul este din Anglia).

Intrebarea mea este ... pe langa declaratia anuala 201, trebuie sa mai depun si declaratia trimestriala 225, avand in vedere ca sunt venituri realizat in STRAINATATE?
Daca da, care ar fi referinta care sa sustina aceasta obligatie, eu oricat am cautat pron codul fiscal (nu sunt de specilitate deci s-ar putea sa nu fi cautat bine), nu am reusit sa descopar un indiciu in acest sens.

Multumesc anticipat pentru orice sugestie :)

Nicolae



#4 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 11 June 2011 - 12:54 AM

Vezi postareaTAV, la 10 June 2011 - 07:43 PM, a spus:

nu am reusit sa descopar un indiciu in acest sens.

Prin deductie :thumbup:

Declaratia 201 are la baza Ordinul 233 din 2011 care este elaborat in baza art.90.
Acest articol, ART.90 Venituri obținute din străinătate, face parte din CAP.12.Aspecte fiscale internaționale

Eu zic ca daca nu mai ai venituri de pe BVB, Sibiu etc nu mai depui 225.
Poate mai primim si alte pareri.



#5 TAV

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 June 2011 - 12:46 PM

Vezi postareadanL, la 11 June 2011 - 12:54 AM, a spus:

Vezi postareaTAV, la 10 June 2011 - 07:43 PM, a spus:

nu am reusit sa descopar un indiciu in acest sens.

Prin deductie :thumbup:
Mulțumesc mult pentru răspuns, să mai așteptăm.
Eu am trimis un e-mail și la serviciul de asistență a contribuabilului, oi vedea dacă îmi răspund, dacă am răspuns am să postez pe forum.
Oricum, termenul pentru primul trimestru a trecut, dacă e de depus, așa că nu-i prea multă grabă, profit nu am așa că nu plătesc penalizări, cel mult amendă pentru nedepunerea declarației.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL