Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
trecere sediu CMI (apart.) in prop. personala, la Inchidere CMI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


trecere sediu CMI (apart.) in prop. personala, la Inchidere CMI


6 replies to this topic

#1 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 May 2011 - 01:47 PM

Buna ziua,
am un Cmi de stomatologie deschis de aproximativ 4 ani. Spatiul in care functioneaza cabinetul(apartamentul)este cumparat pe CMI si s-a amortizat pana acum cam 1/5 din valoarea lui.
Vreau sa inchid Cmi-ul si in consecinta sa trec apartamentul pe numele meu ca si persoana fizica.
Cum pot sa fac asta? Am inteles ca pot face contract de vanzare cumparere pe suma care a mai ramas de amortizat, adica cateva zeci de mii de euro.
Ce fac cu suma incasata in urma vanzarii, trebuie sa o trec in contabilitate ca si venit? adica sa platesc 16% impozit!!!!!
Mentionez ca pentru achitarea apartamentului am adus eu bani de acasa, dar din pacate nu am facut nici un contract de imprumut intre mine ca si persoana fizica si cmi! pot sa mai fac ceva retroactiv?
Ce sfaturi imi dati? Cum pot sa trec apartamentul de pe CMI pe persoana fizica cu costuri minime? Reamintesc faptul ca as vrea sa inchid si cmi-ul.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 May 2011 - 03:07 PM
modificare tiltu topic




#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 May 2011 - 08:16 PM

daca inchideti cmi-ul nu va mai complicati, bunurile din patrimoniul cmi trec in patrim personal.
contract de imprumut puteti face si retroactiv, cu data de cand ati imprumutat firma, dar nu e necesar.
banii rezultati din lichidare va ramn dvs. oricum
cel mult un raport de evaluare pt a diminua valoarea apt. -contactati un lichidator.
de impozite nu scapati oricum. Cine v-a invatat sa puneti apt pe cmi a gresit.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 25 May 2011 - 08:16 PM




#3 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 May 2011 - 08:39 AM

Vezi postareamihaela_cva, la 25 May 2011 - 08:16 PM, a spus:

daca inchideti cmi-ul nu va mai complicati, bunurile din patrimoniul cmi trec in patrim personal.
contract de imprumut puteti face si retroactiv, cu data de cand ati imprumutat firma, dar nu e necesar.
banii rezultati din lichidare va ramn dvs. oricum
cel mult un raport de evaluare pt a diminua valoarea apt. -contactati un lichidator.
de impozite nu scapati oricum. Cine v-a invatat sa puneti apt pe cmi a gresit.
Da, intradevar bunurile trec in patrimoniul personal, dar am inteles ca din punct de vedere fiscal se considera instrainare si se impoziteaza la valoarea lor de piata!
Ma gandeam ca daca as face contract de imprumut intre mine si cmi, as putea "vinde" apartamentul sotiei iar suma obtinuta din vanzare as scoate-o din contabilitate pentru returnarea datoriei, si astfel nu s-ar mai impozita. Credeti ca ar fi o solutie viabila?
Intradevar a fost o mare greseala sa pun apartamentul pe cmi, dar apartamentul l-am cumparat cu un credit obtinut pe cmi,deci am fost obligat sa-l trec pe cmi.
Va multumesc frumos pt raspuns, si va sunt recunoscator daca ma sfatuiti si cu ideea mea de a face un contract de imprumut retroactiv.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 May 2011 - 01:32 PM

valoarea de piata e valoare data de evaluator, asta cereti, sa evalueze apt la val piata.
suma pt returnarea datoriei initiale nu e cheltuiala deductibila, de-asta va spuneam ca nu are importanta contractul de imprumut.puteti sa faceti contr impr retroactiv



#5 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 May 2011 - 03:23 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 26 May 2011 - 01:32 PM, a spus:

valoarea de piata e valoare data de evaluator, asta cereti, sa evalueze apt la val piata.
suma pt returnarea datoriei initiale nu e cheltuiala deductibila, de-asta va spuneam ca nu are importanta contractul de imprumut.puteti sa faceti contr impr retroactiv
E vorba de un apartament de 3 camere, daca evaluatorul il evalueaza la 60000 euro, eu va trebui sa platesc 16% din 60000 euro!!!! adica aproape 10000 euro!
Eu caut o varianta de a nu fi nevoit sa platesc acesti 16% din pretul stabilit de evaluator sau din pretul de vanzare.
Care ar fi fost/ar fi avantajul daca as fi facut contract de imprumut intre mine ca persoana fizica si cmi?



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 May 2011 - 02:04 PM

nu inchideti cmi si apt il inchiriati
alta modalitate nu exista.
mai aveti 5.5% la sanatate, din venitul net



#7 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 31 May 2011 - 11:23 AM

revin cu o intrebare:
apartamentul a fost cumparat cu aproape 60000 euro, pana acum au fost amortizati cca 20000 euro.
am citit ca "valoarea ramasa neamortizata a bunurilor instrainate" este cheltuiala de ductibila! deci daca vand apartamentul cu 50000, as plati impozit doar pe 10000?
daca asa stau lucrurile ar fi un lucru minunat pentru mine!
va multumesc anticipat pt raspunsuri!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL