Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
model CIM nou - de la 01.05.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


model CIM nou - de la 01.05.2011

16 replies to this topic

#1 lacrislx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 May 2011 - 06:53 PM

Vezi postareaardsanda, la 17 May 2011 - 02:46 PM, a spus:

Buna ziua,


Conform Codului Muncii,legea nr 53/24.01.2003, actualizata la 30.04.2011 s-a modificat modelul contractului individual de munca; desi pe site-ul Itm-ului nu apare varianta actualzata ni se cere sa o concepem corect coform legii. Am de facut o angajare si nu am deocamdata modelul nou de CIM. Va rog sa ma ajutati daca aveti aceasta varianta a CIM-ului.

Va multumesc anticipat

Eu modelul acesta il folosesc.
Sper sa-ti fie de folos.Fisier atasat  CIM-valabil de la 01.05.2011.doc   59.5K   835 downloads



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2011 - 04:36 PM

bun model, dar limitat la ctr de munca pe per nedeterminata si conditii normale de munca
- am adaugat randul cu per determinta
- am eliminat tot ce tinea de Bihor, Oradea...
- am schimbat "doamna/domnul" in d-nul/d-na si acordurile aferente - se potrivesc mai bine abrevierile cu acordurile urmatoare in text (politetea nu e necesara in acest caz :thumbup: )
- am mai facut o mica modif. la data platii salariului pt cei care platesc salariu in luna curenta, de ex. in ultima zi lucratoare (am lasat spatiul liber pt orice varianta)
- am eliminat lista cu elementele din fisa postului (care se vad acolo) si lista cu elementele de evaluare (care se vad in formularul de evaluare pe care il primeste salariatul la angajare si pt care semneaza ca il accepta), deci insiruirea acestor elemente nu este necesara in CIM, parerea mea ...
- am adaugat literele f) la M.2 si M.4 + lit. e) la M.3, sunt OBLIGATORII de introdus in CIM incepand cu 01.05.2011 (30.04.2011 e zi nelucratoare oricum)

:smile:

Fisiere atasate





#3 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 May 2011 - 10:14 PM

Va rog sa ma ajutati cu un model CIM pentru munca la domiciliu.

Multumesc anticipat!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2011 - 10:03 AM

la pct. D "Locul de munca" treci "la domiciliu"
ai grija sa specifici, la alte clauze, elementele de la art. 109 !!


extras din Codul Muncii
Munca la domiciliu

ART. 108
(1) Sunt considerați salariați cu munca la domiciliu acei salariați care îndeplinesc, la domiciliul lor, atribuțiile specifice funcției pe care o dețin.
(2) În vederea îndeplinirii sarcinilor de serviciu ce le revin, salariații cu munca la domiciliu își stabilesc singuri programul de lucru.
(3) Angajatorul este în drept să verifice activitatea salariatului cu munca la domiciliu, în condițiile stabilite prin contractul individual de muncă.

ART. 109
Contractul individual de muncă la domiciliu se încheie numai în formă scrisă și conține, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (3), următoarele:
a) precizarea expresă că salariatul lucrează la domiciliu;
b) programul în cadrul căruia angajatorul este în drept să controleze activitatea salariatului său și modalitatea concretă de realizare a controlului;
c) obligația angajatorului de a asigura transportul la și de la domiciliul salariatului, după caz, al materiilor prime și materialelor pe care le utilizează în activitate, precum și al produselor finite pe care le realizează.

ART. 110
(1) Salariatul cu munca la domiciliu se bucură de toate drepturile recunoscute prin lege și prin contractele colective de muncă aplicabile salariaților al căror loc de muncă este la sediul angajatorului.
(2) Prin contractele colective de muncă și/sau prin contractele individuale de muncă se pot stabili și alte condiții specifice privind munca la domiciliu, în conformitate cu legislația în vigoare.

:thumbup:



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2011 - 05:28 PM

vedeti si aici, neaparat : http://www.conta.ro/...118#entry242118



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2011 - 02:54 PM

am actualizat modelul - cadru al CIM, cf HG 1616/2011

daca aveti observatii (am gresit undeva) va rog sa spuneti :thumbup:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 June 2011 - 02:55 PM




#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 June 2011 - 08:44 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 June 2011 - 02:54 PM, a spus:

daca aveti observatii (am gresit undeva) va rog sa spuneti :thumbup:

1. Multumim mult! :smile:
2. La o citire rapida, la litera I: concediul (I. Concediul
Durata concediului anual de odihna este de ___________zile lucratoare, in raport cu durata muncii (norma intreaga, fractiune de norma).) eu zic ca nu trebuie scris "in raport cu durata muncii", la CIM cu timp partial stiu ca salariatii au aceleasi drepturi ca si cei cu norma intreaga (acelasi nr. de zile de concediu), doar drepturile salariale se acorda proportional cu timpul lucrat, nu?

Dana




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2011 - 03:17 PM

litera I nu s-a schimbat, asa a ramas din modelul cadru anterior, dar ma mai uit o data la modelul de la ITM :thumbup: sa nu fi preluat un model de CIM vechi cu eroare in el.
...............

later :

m-am uitat si asta-i forma veche si cred ca durata muncii se refera la faptul ca salariatul poate avea CO tot atatea ore/zi cate ore/zi lucreaza. adica, are CIM de 4 ore/zi, tot 4 ore/zi are si CO de la angajatorul respectiv.

" I. Concediul:
Durata concediului anual de odihna este de _______ zile lucratoare, in raport cu durata muncii (norma intreaga, fractiune de norma).
De asemenea, beneficiaza de un concediu suplimentar de ________________. "

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2011 - 03:24 PM




#9 MAnaMaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 June 2011 - 01:05 PM

Eu folosesc urmatorul model

Fisiere atasate





#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 June 2011 - 01:42 PM

"Conform SSM" este o exprimare neclara, mai ales pentru un muncitor. Termenul SSM nu cred ca e definit in lege sub acest acronim, iar conditiile SSM difera de la ramura la ramura. In contract trebuie trecut exact, prin enumerare, ce echipamente ii oferi. Angajatii nu trebuie sa stie ce e SSM-ul si unde sa citeasca ce e in el.

In ce priveste structura noului CIM, acum e data prin lege, deci trebuie respectata forma din lege, eventual aranjata mai frumos in pagina.
In ce priveste completarea CIM-lui, putem sa facem propuneri.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 21 June 2011 - 01:44 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 June 2011 - 04:29 PM

Mie mi se pare f. bun modelul postat de Otilia :smile:.

Dana




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2011 - 08:57 PM

pai, cel postat de mine e facut dupa cel vechi luat de pe site-ul ITMB, la care am adaugat/modificat litera cu litera tot ce-a fost in HG 1616/2011 :smile:



#13 MAnaMaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 June 2011 - 11:26 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 21 June 2011 - 08:57 PM, a spus:

pai, cel postat de mine e facut dupa cel vechi luat de pe site-ul ITMB, la care am adaugat/modificat litera cu litera tot ce-a fost in HG 1616/2011 :smile:

Daca n-am cautat HG 1616/2011 de mi-a venit acru :sad: Am aflat ca este Ordinul 1616/2011 Uff. :happy:

Aceasta postare a fost editata de MAnaMaria: 23 June 2011 - 11:27 AM




#14 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 23 June 2011 - 12:03 PM

sper sa nu fiu inteles gresit, dar ma uimeste cum de atata lume face, dar nu stie ce face...
Adaugarea unor cuvinte la un contract, trebuie sa fie facuta cu un sens, nu din disperare ca a mai aparut o modificare la un act legislativ.
Ce va spune:
"obligatia de a se supune obiectivelor de performanță individuale impuse, precum și criteriilor de evaluare a realizării acestora"???
Cine ne poate lamuri cum poti sa te supui unor obiective, astea sunt deja impuse, si unor criterii de evaluare, mai ales ca acestea nu exista in cele mai multe cazuri?
In noua varianta a Codului Muncii scrie ca aceste obiective si criterii se vor elabora pe ramuri de activitate, iar daca asta nu se intampla intr-un an, atunci poate fiecare sa si le conceapa. Oricum, organizatiile patronale cred ca nici nu au priceput in ce dandana ne-au bagat cu aceste criterii, in special pentru ca astea ne afecteaza pe toti. Ce criterii poti stabili in activitati de creatie, de ex.?
Si contabila noastra a solicitat modificarea contractelor de munca, la indemnul altora, dar am refuzat. In vechile contracte este un punct care stipuleaza ca respectivul CM se completeaza cu legile in vigoare, respectiv cu Codul Muncii. Deci e cuprins totul in el, fara sa fie nevoie de modificari.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2011 - 03:52 PM

Vezi postareaMariusRa, la 23 June 2011 - 12:03 PM, a spus:

Ce va spune:
"obligatia de a se supune obiectivelor de performanță individuale impuse, precum și criteriilor de evaluare a realizării acestora"???
s-a mai discutat ce inseamna obiectivele de performanta si criteriile de performanta, te rog sa citesti la topicele aferente.

cat priveste o "traducere libera" a paragrafului citat :
1. obligatia de a se supune obiectivelor de performanță individuale impuse = angajatorul are dreptul sa impuna obiective de preformanta (rezonabile), iar angajatul (care a luat cunostinta de ele) e obligat sa se supuna acestora, adica e obligat sa le atinga intr-o cat mai mare masura este capabil
2. precum și criteriilor de evaluare a realizării acestora = criteriile se stabilesc prin negociere si, odata stabilite, angajatul are obligatia sa se supuna acestora, adica sa-si desfasoare activitatea astfel incat sa obtina o evaluare cat mai buna din partea angajatorului(evaluarea fiind bazata tocmai pe aceste criterii de performanta).



#16 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 July 2011 - 01:34 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 June 2011 - 02:54 PM, a spus:


daca aveti observatii (am gresit undeva) va rog sa spuneti :smile:


doar o remarca: la sfarsitul contractului, unde semneaza salariatul, trebuie trecuta si data semnarii. pana acum era suficienta semnatura.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2011 - 10:25 AM

ms mult, MIKY :smile:

ce bine ca va uitati atent in documente, dragilor :sad: asa ajungem sa le facem fara cusur !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL