Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli deductibile

pensie facultativa liberala cheltuieli pfa facultate cheltuieli 2015
48 replies to this topic

#1 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 01 June 2011 - 11:59 AM

Buna ziua,

Am un CMI de stomatologie care este propietarul apartamentului in care functioneaza.
Apartamentul a fost cumparat cu 60000 de euro si pana in prezent s-au amortizat 20000 euro, deci au ramas neamortizati 40000 euro. Vreau sa vand apartamentul cu 45000 euro,bani pentru care voi taia chitanta.

Am citit legea privind cheltuielile deductibile si am gasit urmatorul paragraf:cheltuieli deductibile sunt:
"valoarea ramasa neamortizata a bunurilor si drepturilor amortizabile instrainate, determinate prin deducerea din pretul de cumparare a amortizarii incluse pe costuri in cursul exploatarii si limitata la nivelul venitului realizat in strainatate"

Ce inseamna asta ? Ca pot baga la cheltuieli deductibile suma ramasa neamortizata, adica 40000 euro?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 June 2011 - 03:35 PM

Daca cei 45.000 euro nu includ TVA inseamna ca vinzi la un pret mai mare decat valoarea ramasa, adica vinzi in castig. In acest caz cheltuiala aferenta valorii neamortizate este deductibila.
Atentie ca nu poti emite chitanta cu o suma asa mare decat unei persoane fizice (neautorizate).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 01 June 2011 - 04:03 PM

Vezi postareanopris, la 01 June 2011 - 03:35 PM, a spus:

Daca cei 45.000 euro nu includ TVA inseamna ca vinzi la un pret mai mare decat valoarea ramasa, adica vinzi in castig. In acest caz cheltuiala aferenta valorii neamortizate este deductibila.
Atentie ca nu poti emite chitanta cu o suma asa mare decat unei persoane fizice (neautorizate).

Va rog frumos, mai pe intelesul meu, care cheltuiala este deductibila? Cei 5000 care ar fi in profit?
Ce se intampla dac vand fix cu 40000 de euro?



#4 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 06 June 2011 - 10:15 AM

va rog frumos, ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns.



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 June 2011 - 12:22 PM

Cei 45.000 euro sunt venituri (presupunand ca nu contin TVA) si nu cheltuieli. Deci si cei 5.000 euro, parte din cei 45.000) sunt venituri (care produc profit). Daca vindeti cu 40.000 euro, veniturile vor fi egale cu valoarea neamortizta, deci nu veti mai obtine un profit dar nici pierdere. In ambele cazuri toata valoarea neamortizata de 40.000 euro este cheltuiala deductibila.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 06 June 2011 - 01:33 PM

Vezi postareanopris, la 06 June 2011 - 12:22 PM, a spus:

Cei 45.000 euro sunt venituri (presupunand ca nu contin TVA) si nu cheltuieli. Deci si cei 5.000 euro, parte din cei 45.000) sunt venituri (care produc profit). Daca vindeti cu 40.000 euro, veniturile vor fi egale cu valoarea neamortizta, deci nu veti mai obtine un profit dar nici pierdere. In ambele cazuri toata valoarea neamortizata de 40.000 euro este cheltuiala deductibila.

multumesc frumos



#7 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2012 - 11:58 AM

Buna ziua!
Un cabinet medical vrea sa plateasca asigurarile sociale pentru salariati aferente lunii decembrie 2012 , cu termen de plata 25.01.2013 si salariile angajatilor, aferente lunii dec.2012 si cu termen de plata 15.01.2013, la sfarsitul lunii decembrie 2012.
1. Sunt deductibile aceste cheltuieli la calculul impozitului pe venit aferent anului 2012? Eu zic ca da, fiind cheltuieli aferente anului 2012.
2. Daca plata asigurarilor sociale pentru salariati se face in decembrie, declaratia 112 se va depune in ianuarie pentru dec.2012, se va regla in ian. si nu cred ca vor fi probleme, ce parere aveti?
Multumesc!



#8 vica67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 December 2012 - 05:37 PM

cheltuielile sunt deductibile deoarece sunt aferente lunii decembrie.
veti avea plati efectuate in avans/ sodurile aferente platii salariilor, cat si a asigurarilor sociale vor fi egale cu 0(zero).
d112 din luna ianuarie 2013 va regla sumele din soldurile anaf.



#9 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 07 January 2013 - 10:19 AM

Dar daca plata asigurarilor sociale (care se face trimestrial) pe lunile OCT, NOV si DEC 2012 o voi face in 2013 cum procedez la deducerea acestor cheltuieli?

E vreo problema daca fac deducerea in 2013?



#10 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 07 January 2013 - 10:28 AM

In cazul unui PFA aceste cheltuieli sunt deductibile in anul 2013.



#11 niki4891

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 24 January 2013 - 10:54 AM

Buna ziua,

1. As dori sa stiu in cazul in care am penalitati si majorari la plata FNUASS, ce suma voi trece in registrul de incasari si plati?
Ex. chitanta este pe suma de 341 din care:
-234 reprezinta contributia
-72 majorari
-35 penalitati

2. cheltuielile cu activitatile recreative(ex.taxa pentru club sportiv) pot fi trecute ca si cheltuieli deductibile
3. cum as putea incadra cheltuielile efectuate pentru diverse echipamente(haine) pentru a fi deductibile?


Pentru cheltuielile efectuate cu materialele consumabile(cele care se folosesc in scopuri de a obtine venituri) trebuie sa se intocmeasca bonuri de consum? Daca raspunsul este da, este suficient sa se intocmeasca un singur bon de consum la sfarsitul lunii?


Multumesc anticipat pentru raspuns!
O zi frumoasa!



#12 Andreea-traducator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 August 2013 - 04:12 PM

Buna ziua.

Imi cer scuze daca repet o intrebare care (poate) s-a mai pus.

In cazul unei persoane care exercita o profesie liberala (traducator autorizat MJ), inregistrata la Administratia Financiara, contributiile la pensia facultativa (pilonul III) sunt deductibile in limita acelor 400 euro/an?

Multumesc pentru amabilitatea de a-mi oferi clarificari.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2013 - 02:07 PM

din pacate vestile nu-s tocmai bune fiindca pensia facultativa privata se deduce doar pentru angajati, conform CF 2013, art 48, alin. (5)

(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
.................................
g) contribuţiile efectuate în numele angajaţilor la fonduri de pensii facultative, în conformitate cu legislaţia în vigoare, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru o persoană;

prin urmare, doar daca exista o prevedere speciala pt traducatorii autorizati MJ (min. justitiei) - ceea ce eu n-am vazut si nici altcineva n-am descoperit c-ar fi gasit prin legislatie - ca sa ne spuna si noua pe net, undeva ... - atunci s-ar putea sa fie o portita, dar eu nu pot sa va dau aceasta informatie - asta ca sa nu zic ca ea NU exista, ci doar ca eu n-am vazut-o, desi am scotocit destul de mult ...

imi pare rau ca vestile nu-s cele pe care vi le-ati dorit. :sad:
poate stie altcineva mai multe, mai asteptati un picut ...

partea care ne pune in incurcatura este aceea ca va aflati intr-o situatie speciala (NEfiind PFA) reglementata de L.178/1997 pentru autorizarea si plata interpretilor si traducatorilor folositi de organele de urmarire penala, de instantele judecatoresti, completata si modificata prin Legea nr. 281/2004, publicata in Monitorul Oficial nr. 589 din 01.07.2004 şi Ordonanţa nr. 11/2005, publicată în Monitorul Oficial nr. 98 din 28.01.2005 (de regula, acesti traducatori lucreaza cu notari, avocati, etc...).

cu toate acestea, CF este destul de clar si mi-e teama ca in lipsa unei prevederi speciale pt dvs. (ca traducator autorizat MJ), vi se aplica art. 48, alin. (5)



#14 cristiapfa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2014 - 08:30 PM

Multe presoane spun ca diurna nu poate fi dedusa de o PFA. Nu mare mi-a fost surpriza sa aflu ca in anumite zone ale tarii se accepta acest lucru. Nu mi inteleg nimic. Voi ce stiti? Eu lucrez exclusiv in deplasare si cifrele nu sunt deloc neglijabile.



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2014 - 10:41 AM

Art.48 din CF se refera la cheltuielile deductibile pt. activitati independente.
Normele de aplicare a CF , pt. art.48, la pct.39, (cheltuieli ded.limitata) spun asa :

"....
-cheltuielile reprezentând indemnizația de delegare și detașare în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, sunt deductibile, respectiv în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;"

Deci sunt deductibile diurnele.



#16 s0pty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 April 2014 - 12:10 PM

Ma ajuta cineva cu niste informatii ? Saptamana asta mi-am facut un PFA pentru a ma "angaja" la o institutie de stat ca sofer, printr-un contract cu ei.
Ei imi vireaza pe card lunar o suma de bani, din care cred ca trebuie sa platesc, sanatate, pensii, impozit.
Vreau sa ma ajute cineva, cum pot sa fac, si ce cheltuieli pot sa -mi pun eu pt a plati cat mai putin ? - in contract eu sunt trecut sofer pe masina institutiei care plateste tot, benzina, reparatii.etc - deci alea nu sunt cheltuieliile mele si nu stiu ce cheltuieli as putea pune eu.
Ce pot sa fac? Platesc prea mult daca nu gasesc ceva sa fac. HELP ! Multumesc



#17 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 April 2014 - 12:27 PM

Nu ai ce face ... pentru servicii de sofat nu prea ai justificare pentru multe cheltuieli.
Te asiguri la pensie pt.salariul minim si platesti minimul la cas, dar sanatatea si impozitul le platesc toti la total venit.

Pai daca tu platesti "prea mult" ... apoi ce sa mai zic de firme sau salariati!
"Prea mult" este oricum mult mai putin decat orice alta forma :laugh: :laugh:



#18 s0pty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 April 2014 - 01:05 PM

poi da, dar am inteles ca poti deduce mai multe cheltuieli, care au legatura cu sediul, sau chiria, sau altele..ce s-ar putea deconta. etc



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2014 - 10:57 AM

se pot deconta chelt. cu functionarea sediului si nu numai !

de ex., daca ti-ai facut PFA la tine acasa (sau in casa cuiva) si ai pus o camera drept sediu, atunci poti deconta chelt. proportional cu suprafata pe care o are sediul.
trebuie sa vezi cat % din total supraf. locuinta e acea camera si poti pune pe chelt. atat % din val. intretinerii lunare, a electricitatii, a telefonului (inclusiv mobilul), chiar daca acestea vin pe pers. fizica, nu pe PFA.
de asemenea, poti deconta chelt. cu produse de curatenie si igiena (mop, detergenti, odorizante, hartie igienica, etc...), de protocol (cafea, ceai... dar nu prea mult fiindca va fi greu de justificat cui ai oferit atata tratatie de vreme ce ai un singur contract cu acea institutie), ceva papetarie ... un costum de haine - daca ai "uniforma" trecuta in contractul respectiv sau ti se impune o anumita tinuta ...

poti face investitii pe PFA si trece pe chelt. amortizarea lor, ca de ex. o tableta, un laptop, o imprimanta + licentele windows... d-astea.. :smile: ... un telefon mobil - aparatul + eventual o cartela ...



#20 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 25 April 2014 - 12:40 PM

Buna ziua! Acum un an am avut inspectie fiscala si bineanteles ca au gasit cate ceva. Ca urmare a trebuit sa platesc o diferenta de impozit si o regularizare la sanatate. Acum cateva zile am primit o somatie de la finante pe doua sume reprezentand restante la sanatate: una e regularizarea de la inspectie iar cealalta nu stiu nici cei de la finante pentu ce este (a ramas sa verifice). Cand am fost sa platesc diferentele in urma inspectiei, la ghiseu mi s-a spus o suma pe care am platit-o, astfel am crezut ca am platit tot dar din pacate nu mi-au bagat si sanatatea. Acum am fost si am platit cele doua sume cu penalizarile de rigoare. Intrebarea mea este daca aceste sume se pot deduce, le pot baga la cheltuieli? Se deduc si penalizarile sau doar sumele propriu-zise?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL