Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Cheltuieli deductibile

pensie facultativa liberala cheltuieli pfa facultate cheltuieli 2015
48 replies to this topic

#41 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 22 May 2017 - 06:50 PM

Am un abonament de telefon facut pe pfa,dar acela e functional pe un telefon mai vechi tehnologic,deoarece ma tine bateria mult(chiar si 2 saptamani), si il tin doar pt.convorbiri.
Iar acesta cu cartela il am pe un smartphone pe care imi fac programarile clientilor si le trimit notificari automate dintr-o aplicatie si alte aplicatii necesare administrarii activitatii afacerii.
Daca as face un nou abonament ma duce mai mult ca, cheltuiala fata de o cartela,la cartela platesc 3 euro la 3 luni.



#42 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 May 2017 - 12:29 PM

Mi-a recomandat cineva sa-mi fac cont/card bancar separat pe PFA, ca sa-mi pot deduce platile prin internet banking si online in folosul activitatii pfa-ului.
Inainte de aceasta am facut plati cu cardul/contul personal cum ar fi:
1.cele prin ghiseul.ro pentru achitarea CAS,CASS,impozitul pe venit etc.
2.pt.produse de la diversi comercianti.
3.achitarea facturii de telefon, energie electrica,radet etc.

Intrebarea este se pot deduce si cheltuielile facute cu cardul/contul personal(persoana fizica),bineinteles cele strict necesare activitatii pfa-ului?

Va multumesc!




#43 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 May 2017 - 01:09 AM

Deci sa inteleg ca prin mutarea la acest topic a postarii mele de catre moderator, ca se poate acest lucru doar prin darea in folosinta a contului/cardului personal in baza contractului de comodat cu PFA?



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2017 - 09:16 AM

Sa intelegi ca, in esenta, discuti despre variante ale aceleiasi spete : plati online/ cu cardul pt PFA.
Nu are rost sa deschizi mai multe topice pt acelasi gen de pbl., te rog sa citesti regulamentul. :smile:



#45 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 May 2017 - 10:13 AM

Ok, am inteles, imi cer iertare, nu mi-am dat seama.
Atunci astept in continuare un raspuns la problema achitarea platilor cu card-ul personal, cum se procedeaza, ca sa nu apara probleme in contabilitate cu deducerea.



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2017 - 10:31 AM

platile in beneficiul PFA, efectuate cu cardul personal al PF, trebuie tratate ca generand o datorie fata de PF in momentul in care aceasta achita o suma pt PFA. Cu alte cuvinte, PFA ramane datoare PF pt plata facuta in numele ei si va trebui sa achite aceaste sume catre PF.
In RJIP vei trece plata furnizorului vs datoria la PF, pe acelasi principiu folosit atunci cand tu - ca PF - alimentezi casa PFA cu nr., de ex. In urma acestei inregistrari vei avea fz. achitat si datorie la PF de platit.

Desigur ca cea mai buna var. e sa ai cont deschis pe PFA, din care sa faci platile necesare activ. si in care sa incasezi sumele rezultate din activ. desfasurata ca PFA.



#47 Jeremy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 June 2018 - 10:34 PM

Buna seara
Am un PFA agent asigurari, vreau sa intreb daca pot folosi la deduceri din impozit, factura fiscala pentru cazare si masa la un hotel unde am petrecut o vacanta.
Cu deosebit respect
Multumesc



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2018 - 11:52 AM

Exclus !



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2019 - 02:24 PM

https://chat.anaf.ro...4e?OpenDocument

Deductibilitatea cheltuielilor PFA


Intrebare: O persoana fizică autorizată poate sa-şi deducă la calculul venitului net anual cheltuielile cu transportul şi cazarea pe perioada deplasării în altă localitate, în interesul activităţii pe care o desfaşoară ?

Raspuns : Conform Codului fiscal, condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfăşurării activităţii independente, pentru a putea fi deduse, în funcţie de natura acestora, sunt:
-să fie efectuate în cadrul activităţilor independente, justificate prin documente;
- să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;
-să fie efectuate pe perioada deplasării contribuabilului care îşi desfăşoară activitatea individual şi/sau într-o formă de asociere, în ţară şi în străinătate, în scopul desfăşurării activităţii, reprezentând cheltuieli de cazare şi transport.
Prin urmare, o persoana fizică autorizată poate sa-şi deducă la calculul venitului net anual cheltuielile cu transportul şi cazarea pe perioada deplasării în altă localitate, în interesul activităţii pe care o desfaşoară, daca aceste cheltuieli sunt justificate prin documente. şi sunt cuprinse în exerciţiul financiar al anului în cursul căruia au fost plătite.


Baza legala : Legea nr 227 / 2015 articolul 68 alin.(4) lit a), b) şi h)







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL