Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA vanzare teren - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA vanzare teren


7 replies to this topic

#1 waverider

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 June 2011 - 04:55 PM

Firma platitoare de TVA a cumparat in 2009 un teren intravilan de la o persoana fizica (fara TVA).

Firma vrea sa vanda terenul respectiv asociatului, mentionez ca asociatul are de recuperat de la firma o anumita suma.
Cum se poate vinde terenul respectiv la costuri cat mai mici?

Trebuie perceput TVA?

Multumesc



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 01 June 2011 - 05:48 PM

Vezi postareawaverider, la 01 June 2011 - 04:55 PM, a spus:

Firma vrea sa vanda terenul respectiv asociatului

Nu cred. Cred ca asociatul vrea sa cumpere terenul. :thumbup:

Vezi postareawaverider, la 01 June 2011 - 04:55 PM, a spus:

Cum se poate vinde terenul respectiv la costuri cat mai mici?

Cu contract de vanzare-cumparare, la valoarea de piata. Daca asociatul detine peste 25% din firma este persoana afiliata, si i se aplica prevederile Codului Fiscal. art.11, aliniat 2:
(2) În cadrul unei tranzacții între persoane române și persoane nerezidente afiliate, precum și între persoane române afiliate, autoritățile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricăreia dintre persoane, după cum este necesar, pentru a reflecta prețul de piață al bunurilor sau al serviciilor furnizate în cadrul tranzacției. La stabilirea prețului de piață al tranzacțiilor între persoane afiliate se folosește cea mai adecvată dintre următoarele metode:
a) metoda comparării prețurilor, prin care prețul de piață se stabilește pe baza prețurilor plătite altor persoane care vând bunuri sau servicii comparabile către persoane independente;
b) metoda cost-plus, prin care prețul de piață se stabilește pe baza costurilor bunului sau serviciului asigurat prin tranzacție, majorat cu marja de profit corespunzătoare;
c) metoda prețului de revânzare, prin care prețul de piață se stabilește pe baza prețului de revânzare al bunului sau serviciului vândut unei persoane independente, diminuat cu cheltuiala cu vânzarea, alte cheltuieli ale contribuabilului și o marjă de profit;
d) orice altă metodă recunoscută în liniile directoare privind prețurile de transfer emise de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică.



Vezi postareawaverider, la 01 June 2011 - 04:55 PM, a spus:

mentionez ca asociatul are de recuperat de la firma o anumita suma.

Ai grija ca daca vanzarea se face in detrimentul altor creditori, (n-ai specificat in ce stare se afla firma) aceasta vanzare poate fi desfiintata pe calea actiunii revocatorii.

Vezi postareawaverider, la 01 June 2011 - 04:55 PM, a spus:

Trebuie perceput TVA?

Da.




#3 waverider

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 June 2011 - 05:13 PM

Multumesc pentru raspuns.

Societatea e perfect solvabila si activa, nu sunt probleme de genul.

Ma gandesc la o alta varianta:

  • societatea care are in proprietate terenul intravilan se autorizeaza cu cu codurile CAEN:
    • 6810 Cumpararea si vanzarea de bunuri imobiliare proprii
    • 6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate
  • obtine autorizatie de constructie si construieste imobil cu destinatia locuinta. Deduce cheltuielile cu materiale si manopera, inclusiv TVA.
  • da in chirie locuinta catre unul din asociati, respectand preturile pietei bineteles :). Daca bine am inteles, societatea poate sa dea in chiria si sa nu perceapa TVA, chiar daca este platitoare de TVA?
  • Dupa vreo 2 ani de cand este data in folosinta constructia societatea o vinde impreuna cu terenul fara sa ceara TVA, avand in vedere ca sunt indeplinite conditiile din codul fiscal: constructia are valoare mai mare decat terenul, nu mai este constructie noua (avand in vedere ca au trecut 2 ani de la darea in folosinta), sunt pe acelasi CF. Aici am o nelamurire legata de formularea din norma "identificat printr-un singur număr cadastral": http://static.anaf.r...011.htm#n141a2f Expertul topo imi zice ca niciodata nu a vazut o cladire care sa aiba alt numar cadastral decat terenul si intotdeauna daca terenul are numarul XYZ, atunci cladirea va avea numarul XYZ-c1 (de la cladire 1 sau corp 1). Deci nu inteleg ce e cu cerinta asta? Si in ce conditii nu este indeplinita si daca trebuie sa fac eu ceva special ca sa fie indeplinita.
  • Societatea are de platit la stat 18/20 (adica 0.9) din TVA-ul dedus pe constructie (au trecut 2 ani din cei 20 in care ar trebui sa se "pierda/amortizeze" TVA-ul ala, stiti voi la ce ma refer chiar daca termenul nu este ce corect :) ).

E o varianta in care persoana fizica nu ar plati TVA pe teren, dar ar veni "cu ceva in plus".

E corect si legal rationamentul meu? :)

Multumesc



#4 waverider

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 June 2011 - 01:17 PM

Vreo opinie? :)



#5 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 06 June 2011 - 03:07 PM

Vezi postareawaverider, la 01 June 2011 - 04:55 PM, a spus:

Firma platitoare de TVA a cumparat in 2009 un teren intravilan de la o persoana fizica (fara TVA).

Firma vrea sa vanda terenul respectiv asociatului, mentionez ca asociatul are de recuperat de la firma o anumita suma.
Cum se poate vinde terenul respectiv la costuri cat mai mici?

Trebuie perceput TVA?

Multumesc
Contactati cat mai repede un evaluator. Fara raportul acestuia nu se poate face vanzarea (atentie la pretul pietei). Da, se factureaza cu TVA



#6 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 07 June 2011 - 09:45 AM

Vezi postareawaverider, la 06 June 2011 - 01:17 PM, a spus:

Vreo opinie? :)

Rationamentul este bun; dar merita asteptat doi ani?



#7 waverider

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 June 2011 - 12:49 PM

Vezi postareadanL, la 07 June 2011 - 09:45 AM, a spus:

Vezi postareawaverider, la 06 June 2011 - 01:17 PM, a spus:

Vreo opinie? :)

Rationamentul este bun; dar merita asteptat doi ani?


O, da. Pentru 24% dintr-o suma considerabila - clar :). As putea chiar sa imi dau un salar mare timp de 2 ani din banii aia ne-dati ca TVA :D.



#8 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 15 June 2011 - 10:11 PM

Atentie daca se deduce TVA la contructie pt materiale etc, la vanzare/inchiriere scutit fara drept de deducere se ajusteaza TVA in favoarea statului cf 149,
(4) Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:
a) în situația în care bunul de capital este folosit de persoana impozabilă:
1. integral sau parțial, pentru alte scopuri decât activitățile economice;
2. pentru realizarea de operațiuni care nu dau drept de deducere a taxei;






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL