Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Situatie elementelor de activ si pasiv - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Situatie elementelor de activ si pasiv

15 replies to this topic

#1 sheeba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 November 2009 - 04:08 PM

Cum se intocmeste situatia elementelor de activ si pasiv la asociatia de proprietari, cum se completeaza fiecare rand, cu ce sume existente in evidente, va rog ca nu reusesc sa ajung la egalitate !!!



#2 elychir

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 February 2010 - 12:55 PM

Buna!
Cine ma poate ajuta ,privind modul de intocmire a Situatiei soldurilor elementelor de activ si pasiv pentru Asociatii de proprietari ce tin evidenta in partida simpla.Modul de completare a acesteia pe randuri in asa fel sa dea egalitate intre Activ si pasiv.Multumesc anticipat.




#3 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2010 - 06:53 PM

Este destul de simplu. Trebuie sa tii cont de elementele patrimoniale pe care le ai si de functia bilantiera a acestora. Ca exemplu: pe Activ: sold de casa, sold de banca, debitori (cotele de intretinere de incasat de la locatari pt luna in curs), restantier, etc. Pe Pasiv : fond de rulment, alte fonduri ale asociatiei, datorii catre furnizori, etc, Si bineinteles, activul cu pasivul trebuie sa fie egale.
elenacca



#4 Alex Chirca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 July 2010 - 11:19 PM

Vezi postareaelychir, la Feb 14 2010, 01:55 PM, a spus:

Buna!
Cine ma poate ajuta ,privind modul de intocmire a Situatiei soldurilor elementelor de activ si pasiv pentru Asociatii de proprietari ce tin evidenta in partida simpla.Modul de completare a acesteia pe randuri in asa fel sa dea egalitate intre Activ si pasiv.Multumesc anticipat.

Daca folositi programul BlocManagerNET (dati o cautare pe google si il gasiti usor) va genereaza automat Situatia Soldurilor.



#5 dddgabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 February 2011 - 10:26 PM

Buna ziua.
Pentru ca nu sunt sigur cum se calculeaza Situatia soldurilor (activ/pasiv, pt o asociatie de proprietari) la 31.12.2010 va rog sa-mi spuneti daca am inteles corect tabelul-model din Ordinul 1969/2007.
Daca Lista pentru luna noiembrie a fost afisata la 20.12.2010 (ultima lista afisata)

1.Pot sa calculez in Partea I nr. crt. [3] +[ 4] “Sume neachitate de proprietari pentru lista curenta” + “Restante existente la data intocmirii situatiei” , impreuna, ca fiind totalul cotelor de intretinere + totalul restantelor extrase din lista lunii noiembrie si sa scad din aceasta suma valorile chitantelor de incasare (cote intretinere si/sau restante) intre 20.12 – 31.12.2010 ? (Pe unele chitante nu se inregistreaza ca pozitie distincta valoarea restantei, daca e cazul)

2.Tot la Partea I nr. crt. [4] si [5] : aici se includ toate valorile actelor de plata achitate si/sau neachitate pe luna decembrie, nerepartizate in lista lunii noiembrie ?

3.Daca in Partea II a apare per total un plus, acesta se va repartiza la fondul de reparatii ?

Am citit acest topic dar nu am gasit raspuns la intrebarile mele. Multumesc anticipat celor care imi pot raspunde.



#6 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 09:14 AM

Situatia de 31 dec 2010 apare asa:

Activ:

Lista lunii decembrie 2010
Restante ce sunt cuprinse in lista lunii dec 2010
sold in banca la 31 dec
sold in casa la 31 dec
depozite bancare la 31 dec
facturi achitate in luna dec 2010 dar care nu apar in lista lunii dec 2010 (plati in avans)
suma ajutorului de incalzire aferent lunii dec 2010

Pasiv
fond rulment la 31 dec (aici se cuprind si eventuale sume ce apar in lista dec 2010, chiar daca fizic banii inca nu au fost incasati pana la 31 dec)
fond reparatii la 31 dec (idem explicatie)
fond diverse
facturi ce au fost incluse in lista lunii dec 2010 dar care pana la 31 dec inca nu au fost achitate


sper sa fi fost foarte explicit, daca nu mai vorbim

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 February 2011 - 11:13 AM
eliminare citare integrala si inutila a mesajului precedent




#7 dddgabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 February 2011 - 07:39 PM

Multumesc pentru timpul consumat pentru a-mi raspunde dar tot nu sunt pe deplin lamurit.

1. Rezulta ca lista pe decembrie 2010 trebuie sa existe la data intocmirii situatiei pentru 31.12.2010 ?
2. Incerc sa “suprapun” componentele tabelului din Ordinul 1969/2007 anexa 2 cu raspunsul dvs. :

Activ

-Restante din lista Decembrie 2010 ; aceasta rubrica contine restantele existente la data intocmirii listei care, de regula, este spre sfarsitul lunii urmatoare (sa zicem 20 ian). Este corect ? Titlul verificarii este insa “La 31.12.2010”. La 20 ian sunt alte restante decat erau la 31 dec. Sau din valoarea din lista se scade valoarea restantelor achitate intre 31 dec - 20 ian ?
-Sold casa, sold banca, depozite la 31 dec- este clar .
-Platile facute in avans si nerepartizate pe ultima lista – este clar.
-Ajutor pt incalzire : idem - pare logic, la noi in asociatie nu exista aceasta situatie.

Pasiv

-Fond de rulment; ce inseamna “se cuprind si eventuale sume ce apar in lista dec 2010 chiar daca fizic banii inca nu au fost incasati pana la 31 dec” ? Dar niciun ban din lista decembrie nu poate fi incasat pana la 31 dec deoarece aceasta lista prin definitie se afiseaza in luna ianuarie. Concret cum rezulta aceasta valoare ? Sa presupunem Frulm = 5000 lei ; pana la 31 decembrie s-au achitat facturi de 3500 lei ; intre 31 dec si 20 ian data afisarii listei s-au mai achitat facturi de 500 lei. Ce valoare se trece la pasiv?
-Soldul fondului de reparatii – ar trebui sa rezulte din Registrul (evidenta) fondului de reparatii , adica, dupa mine, cat s-a colectat in total minus cat s-a cheltuit pe reparatiile respective pana la 31 dec.
-Fonduri diverse (solduri) – idem.
-Facturi neachitate dar incluse in lista lunii decembrie. Bun.
-Dar facturile neprimite, pentru eventuale prestatii in curs de executie sau executate in luna decembrie si care se factureaza mai tarziu, poate chiar dupa 20 ian ? A cestia intra cumva la capitolul "creditori diversi"?

Daca mai aveti timp si rabdare astept eventuale clarificari.



#8 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 10:07 PM

furnizorii emit facturile pt consumurile din luna decembrie abia in luna ianuarie, pe baza lor se intocmeste lista cu cheltuielile si se afiseaza lista in luna ianuarie . decembrie se include in activ pasiv chiar daca se afiseaza in ianuarie, deoarece are termen de dpunere pana la 1 martie .



activ :
la pct 3 se trec sumele din lista lunii dec care nu au fost incasate de la locatari
la pct 4 sumele restante pe lunile anterioare fara fonduri (de ex de reparatii daca aveti )

sper sa fiu inteleasa ...scriu mai putin ca sa fie mai clar



#9 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 02:00 PM

la fondul de rulment se trece f rulment existent cu incasarile + restantele de la el .
idem la fondul de reparatii .

am sa fac un activ pasiv desfasurat si o sa l atasez, daca l pun in forma standard nu stiu cat de mult se intelege provenienta sumelor



#10 dddgabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2011 - 03:52 PM

@teo
Multumesc. Voi urmari attachmentul.



#11 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 12:05 PM

asta e al meu dar inca mai am de lucru ca eu nu am registre de la vecheaasociatie si am o suma NESIGURA in pasiv si incerc sa vad cum rezolv . sunt la primul activ pasiv , nu am experienta mai ales la asociatii cu probleme .

Fisiere atasate





#12 dddgabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 February 2011 - 02:03 PM

Multumesc.
Incerc sa adaptez tabelul la cazul meu.



#13 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2011 - 09:23 AM

Vezi postareadddgabi, la Feb 10 2011, 02:03 PM, a spus:

Multumesc.
Incerc sa adaptez tabelul la cazul meu.


sper sa te ajute ...nu stiu cat de "identice" pot fi situatiile pt doua asociatii . oricum mai vorbim



#14 pechea06

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 April 2012 - 10:58 AM

Buna ziua
Am si eu o problema cu aceasta situatie. Ma refer la doua cazuri:
1. Cand am diferenta la totalul listei de plata, mai mica sau mai mare, decat totalul cheltuielilor pe intreg imobilul. Cum merg cu aceasta diferenta la situatia elementelor de activ/pasiv. Si cum se regleaza in luna urmatoare.
ex:
a. Totalul listei de plata e 74.518,21, iar totalul facturilor este 74.517,00
b.Totalul listei de plata e 74.516,05, iar totalul facturilor este 74.517,00

2.Cand un locatar plateste o suma anticipat, sau din greseala este incasat mai mult decat suma ce i se cuvine, din greseala. Aceeasi intrebare, cum prind in situatia elementelor de activ/pasiv ?

Va multumesc pentru amabilitate.



#15 pechea06

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 April 2012 - 10:03 PM

Vezi postareapechea06, la 11 April 2012 - 10:58 AM, a spus:

Buna ziua
Am si eu o problema cu aceasta situatie. Ma refer la doua cazuri:
1. Cand am diferenta la totalul listei de plata, mai mica sau mai mare, decat totalul cheltuielilor pe intreg imobilul. Cum merg cu aceasta diferenta la situatia elementelor de activ/pasiv. Si cum se regleaza in luna urmatoare.
ex:
a. Totalul listei de plata e 74.518,21, iar totalul facturilor este 74.517,00
b.Totalul listei de plata e 74.516,05, iar totalul facturilor este 74.517,00

2.Cand un locatar plateste o suma anticipat, sau din greseala este incasat mai mult decat suma ce i se cuvine, din greseala. Aceeasi intrebare, cum prind in situatia elementelor de activ/pasiv ?

Va multumesc pentru amabilitate.
Ma uit in fiecare zi dupa un raspuns, sper ca intr-o zi va veni :)



#16 bloc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 June 2012 - 08:07 PM

CE VALORI SE TREC LA CREDITORI? DAR LA DEBITORI?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL