Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare teren - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare teren

11 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 01 June 2005 - 10:56 AM

societatea a achizitionat un teren in 1997 la un pret de 400 mil.in decembrie 1998 a fost facuta reevaluarea ,in urma careia valoarea terenului a crescut de 7 ori.(reevaluarea s-a facut dupa ordonanta 518).in urma reevaluarii valoarea terenului a devenit 2.8 mld. terenul nu se amortizeaza.
societatea vrea sa vanda terenul.eu fac urmatoarele inregistrari?

672xx= 2111 (cu valoarea reevaluata de 2.8 mld sau cu 400 mil??????)

461 = 722xx (vanzarile de terenuri intre firme sunt scutite de tva).
elma



#2 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 01 June 2005 - 05:16 PM

461=7583 2,8 mild.
4426=4427 532 mil.

6583=2111 2,8 mild.

Totusi, daca reevaluarea a fost facuta in decembrie 1998, valoarea reala a terenului este in prezent mult mai mare (decat 2,8 mild)...E adevarat ca o noua reevaluare (inainte de vanzare) ar putea fi dezavantajoasa...




#3 stefan mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 June 2005 - 10:13 PM

1. ptr.evidentiere vanzare461%=771,4427 ( cu pretul de vanzare care este stabilit in mod liber);2. ptr. scaderea terenului din gestiune cu ultima valoare inreg. in contabilitate respectiv valoarea reevaluata 671=2111. in Romania cel putin pana acum reevaluarile au fost reglementate prin acte normative :!: cheltuiala este una extraordinara si ca atare nu va fii afectat un cont de cheltuiala de exploatare.in privinta TVA nu sunt documetata daca aceste vanzari sunt scutite sau nu.operatiile normale sunt purtatoare de TVA .mmm



#4 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 June 2005 - 10:30 PM

7583=venituri din vanzarea activelor si alte operatii de capital

vanzarea unui teren nu este venit extraordinar.
nota contabila scrisa de "subsemnatul" se invata in primul an de facultate.(contabilitate)



#5 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 01 June 2005 - 10:42 PM

Vinzarea mijloacelor fixe se face numai prin licitatie orgnizata sau de catre societati cu acest obiect de activitatel. In alte conditii se pierde dreptul de deducere a cheltuielilor.
Pentru utilizarea metodei de taxare inversa, ambii parteneri trebuie sa fie platitori tva.



#6 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 02 June 2005 - 10:04 AM

va multumesc pentru ajutor,dar mai am o intrebare.

vanzarea la licitatie a mijloacelor fixe este obligatorie pentru deductibilitatea valorii ramase neamortizate.daca terenul nu se amortizeaza ,mai este obligatoriie dpdv fiscal licitatia?????
elma



#7 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 04 June 2005 - 12:55 PM

Dupa opinia mea este obligatorie licitatia. Daca nu exista amortizare, exista in schimb valoare neamortizata, adica toata valoarea de inregistrare. Va sfatuiesc sa nu riscati !



#8 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 04 June 2005 - 06:19 PM

fara licitatie partea neamortizata e nedeductibila si.....impozit cat cuprinde, daca mai e si valoare mare......



#9 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 04 June 2005 - 06:34 PM

...licitatia sa plece de la valoarea confirmata de evaluatori autorizati ... deci trebuie si un raport de evaluare.



#10 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2005 - 06:43 PM

BIBI a spus:

fara licitatie partea neamortizata e nedeductibila si.....impozit cat cuprinde, daca mai e si valoare mare......

hai sa comentam putin partea asta.

ordonanta 83/2004 face referire la mijloace amortizabile vandute.
deci, vand prin licitatie un mijl.fix de la care am beneficiat de cheltuieli deductibile si mai am valoare ramasa neamortizata.

daca terenul nu mi-a adus cheltuieli deductibile in perioada in care l-am avut in patrimoniu, ce cheltuieli nedeductibile pot sa am in urma vanzarii lui?

eu cred ca terenul poate fi vandut fara licitatie.



#11 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 04 June 2005 - 07:27 PM

Idee este ca la scoaterea din evidenta a terenului se evid. in ct 658 valoarea de inregistrare.
Am citit din nou reglementare din OG 83/2004 si am constatat ca se referea la mijloce amortizabile
Mie mi-a scapat acest amanunt.
Da, asa este ! Nu trebuie licitatie pentru terenuri. Imi cer scuze...[/u]



#12 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 June 2005 - 07:53 AM

Si 105=1068 cu dif.din reeval.terenului inreg.in 1998

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ight=reevaluare






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL