Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dosarul de personal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dosarul de personal

14 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2011 - 04:53 PM

Conform legii REVISAL 2011, HG 500/2011, obligatiile sunt urmatoarele :

Art. 8
(1) Angajatorul are obligatia de a intocmi un dosar personal pentru fiecare dintre salariati, de a-l pastra in bune conditii la sediu, precum si de a-l prezenta inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.
(2) Dosarul personal al salariatului cuprinde cel putin urmatoarele documente: actele necesare angajarii, contractul individual de munca, actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca, acte de studii/certificate de calificare, precum si orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in registru.
(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.
(4) Documentele sunt eliberate in copie certificata de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul.
(5) Registrul electronic si dosarele personale ale fiecarui salariat se vor pastra in conditii care sa asigure securitatea datelor, precum si pastrarea lor indelungata si corespunzatoare, cu respectarea prevederilor Legii nr. 677/2001, cu modificarile si completarile ulterioare. Angajatorul raspunde pentru asigurarea acestor conditii, precum si pentru orice prejudiciu produs salariatului, sau oricarei alte persoane fizice sau juridice, prin incalcarea acestor obligatii.
6) In masura in care, din motive obiective, angajatorul se afla in imposibilitatea de a elibera documentele prevazute la alin. (3), salariatul sau fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de munca din raza caruia angajatorul isi desfasoara activitatea eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte elementele continute in registru, astfel cum a fost intocmit si transmis de catre angajator. Inspectoratul teritorial de munca in cauza elibereaza documentul, in baza registrului electronic transmis de angajator, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Constituie contraventie urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
............................
b) refuzul de a pune la dispozitie inspectorului de munca registrul in format electronic, precum si dosarul personal al salariatilor;

Amenda prevazuta este de lege "de la 5.000 lei la 8.000 lei" !!!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2011 - 05:00 PM

Continutul dosarului de personal :

- cerere de angajare;
- actele de identitate;
- autorizatia de muncă (în cazul salariaților cetățeni străini);
- certificatul de cazier judiciar (unde este cazul);
- acte de studii și calificare;
- acte stare civilă;
- curriculum vitae (CV);
- fișa postului;
- avizul medical;
- Nota de lichidare sau ,dupa caz, adeverinta cu salariile pe ultimile 6 luni, de la fostul loc de munca(pt eventuale concedii medicale)
- dovada realizării obligației de informare prevăzută la art.17 din Codul Muncii;
- contractul individual de muncă, cu toate elementele constitutive potrivit legii,
- declaratie pe proprie raspundere priv. functia de baza
- copie dupa certificatele de nastere ale copiilor (pt. deducerile personale aplicabile)
- adeverinta de la serviciul sotului/sotiei ca (nu) i se aplica deducerile personale pt copii (alte pers.) aflate in intretinere (nu se acorda aceste deduceri ambilor soti/rude)
- copie dupa certificatul de casatorie (pt. corespondenta nume acte premegatoare casatoriei)
- actele adiționale și celelalte acte referitoare la executarea, modificarea, suspendarea și încetarea contractelor individuale de muncă;
- acte privind cercetarea și aplicarea sancțiunilor disciplinare;
- plangeri/sesizari/reclamatii din partea angajatului si raspunsurile la acestea
- fise de evaluare
- orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii în registru




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2011 - 05:35 PM

Dosar de personal

Fiecare firma –angajator are obligatia de a crea pentru fiecare angajat in parte un dosar de personal care v-a cuprinde in mod obligatoriu ( unde este cazul) actele de mai jos.

1. ACTE DOSAR PERSONAL
•Certificat de nastere da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Carte de identitate /Buletin de Identitate /Pasaport da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Certificat de casatorie da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Hotarare de divort /Sentinta da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Diploma de studii da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Acte referitoare la cursuri de perfectionare da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Acte referitoare la calificari da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Certificat de nastere al fiecarui copil da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Carnet de munca da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........

2. ADEVERINTE
•Adeverinta Medicala /Fisa medicala – Talon da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
•Adeverinta salariu in ultimele 6 luni de la fostul loc de munca da/nu
sau data la care a fost primit................. semnatura...........
(pentru calcul concediu medical)

3 Declaratie pe propria raspundere
1. Întretinere parinti
2. Alti membrii de familie



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2011 - 09:22 PM

Este foarte important ca Dosarul de personal sa cuprinda si dovada eliberarii Carnetelor de munca si copii ale acestora.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2011 - 11:25 AM

da, corect ! :smile:



#6 codrina.ama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 July 2011 - 06:03 PM

Buna seara,
Sunt novice in domeniul resurselor umane - adica am absolvit un curs de inspector RU si-mi caut de lucru in domeniu. Va rog sa-mi spuneti cum se face dovada realizarii obligatiei de informare conf. art. 17 din Codul muncii - pentru ca tot art.17 precizeaza ca aceasta obligatie se considera indeplinita in momentul semnarii cim sau aa.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2011 - 09:51 AM

- se poate intocmi o minuta prin care se specifica acest lucru si, mai ales, faptul ca s-a luat la cunostinta ROI
- personal, consider ca astfel suntem "mai catolici decat Papa", insa este preferabila acesta abordare celei prin care nu putem dovedi ca am adus la cunostinta ROI - fiindca in rest ai perfecta dreptate.

am pus si acest act pe lista, pt cine doreste sa fie excesiv de precaut :smile:



#8 codrina.ama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 July 2011 - 07:06 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 July 2011 - 09:51 AM, a spus:

- se poate intocmi o minuta prin care se specifica acest lucru si, mai ales, faptul ca s-a luat la cunostinta ROI
- personal, consider ca astfel suntem "mai catolici decat Papa", insa este preferabila acesta abordare celei prin care nu putem dovedi ca am adus la cunostinta ROI - fiindca in rest ai perfecta dreptate.

am pus si acest act pe lista, pt cine doreste sa fie excesiv de precaut :smile:
Va multumesc pentru precizare. Profit de aceasta ocazie pentru a-mi exprima entuziasmul cu care am descoperit acest forum - mi-am insusit, prin intermediul lui, multe informatii noi (pentru mine), pe care sper sa am ocazia sa le valorific. Cu alte cuvinte, va multumesc pentru ca existati si functionati.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 10:37 AM

:smile: iti multumim mult pt aprecieri, ne straduim sa fim cei mai buni in bransa !



#10 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 06 July 2011 - 02:37 PM

....da, dar nu ptr. toata lumea.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 03:29 PM

adica ?? :smile: cum "nu pt. toata lumea" ? ba pt. toata lumea interesata de informatia contabila si financiara ne straduim sa fim cel mai bun site (forum) de conta :sad:



#12 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 06 July 2011 - 04:28 PM

...adica asa vreau sa cred si eu mai departe, ca de mult timp citesc in fiecare zi acest forum si recunosc ca am furat multe de pe aici dar, de vreo 2 zile am postat sa fiu ajutata in calculul unui concediu medical -accident de munca si sunt trimisa pe ,,my link"...unde am cautat si tot proasta am ramas.....deci asta este parerea mea....asa inteleg un forum ca rogi sa fi informata, sprijinita ....ca normal ca mai intai cauti sa te informezi (intr-un timp scurt, ptr ca nu degeaba apelez aici)....concluzia este ca daca apelezi la amabilitatea celor de aici cu speranta sa primesti un raspuns cat se poate de repede, normal cum are timp fiecare....o faci ptr ca este urgent , ptr. ca se doreste o informatie corecta.....etc, ...multumesc ca ati citit mesajul....



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2011 - 10:13 AM

link-ul dat e f corect fiindca exista un capitol special pt CM si probabil ca pana acum ai fi primit raspunsul cerut daca postai unde era cel mai bine.
mereu va spun sa aveti grija unde postati, insa putina lume isi da seama ca va solicit asta in primul rand pt voi - pt. ca doar asa puteti obtine raspunsurile dorite in timpul cel mai scurt posibil.

ti-am mutat topicul la concedii si indemnizatii. :smile:

postari offtopic marcate pt stergere !



#14 ralu80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 July 2011 - 05:44 PM

Otilia multumesc frumos pentru tot ce faci pentru noi cei ce mai avem de invatat.
chiar muncesti si ma bucur ca mai exista oameni care se gandesc si la ceilalti.
pe mine ma intereseaza un model de act aditional pentru CIM care sa fie actualizat cu toate cerintele celor de sus la zi.
merci fain daca ma poti ajuta.
nu am gasit aici la resurse umane



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2011 - 01:49 PM

ba este, zau ca da ! :smile:

vezi la modele, cap de lista nr. 1 ! :sad:

multumesc pt aprecieri ! tot ce am facut la acesta sectiune imi trebuia si mie, deci n-a mai fost decat "efortul" :happy: de a vi le oferi !

numai bine.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL