Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
suspendare CIM, in REVISAL ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


suspendare CIM, in REVISAL ?


19 replies to this topic

#1 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 15 February 2011 - 04:05 PM

Buna ziua,
Am o suspendare de contract individual de munca pentru intrare in concediu crestere copil. Cum se introduce aceasta situatie in REVISAL ?
Multumesc



#2 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 15 February 2011 - 05:55 PM

Suspendarea nu se inregistreaza in Revisal.




#3 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 16 February 2011 - 03:20 PM

Multumesc



#4 Tiberiu34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2012 - 01:54 PM

Buna.Postez in numele unui contabil care foloseste Revisal 5.0.8 de ceva vreme.De astazi ii apar toate contractele,indiferent de angajator,la suspendare.Daca dau click pe Contracte >modificare nu apare nimic.Toate contractele apar suspendate cu data de 21.03. pana in 21.03.Am vazut ca se poate modifica suspendare fiecarui angajat pe rand dar nu este o metodata se sa anuleze suspendarea ctr. la toti angajatorii deodata?Pentru ca sunt cateva sute totusi...
Multumesc pentru raspuns.



#5 b1anca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 October 2013 - 10:52 AM

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti cu completarea revisalului in urmatoarea situatie :am persoane in somaj tehnic in perioada 01.10.2013 - 31.10.2013
data de incetare a suspendarii va fi 01.11.2013, respectiv data la care ei se intorc la munca
eu asa consider ca e corect.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2013 - 01:54 PM

capetele intervalului de suspendare intra in per. de suspendare, deci 31.10.2013 este data incetarii suspendarii si 01.11.2013 data la care se reia lucrul, nu poti suprapune ambele evenimente pe aceeasi data.

cu alte cuvinte, data de incetare a suspendarii este ultima zi de suspendare - asa iti va aparea si in Revisal.
urmatoarea zi de dupa ziua incetarii, este prima zi lucratoare/ prima zi cand CIM nu mai e suspendat.


parerea mea ... :smile:



#7 b1anca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 October 2013 - 02:53 PM

deci in revisal se completeaza asa:
- data inceput suspendare : 01.10.2013
- data sfarsit suspendare : 31.10.2013
- data incetare suspendare : 31.10.2013 ?

atunci decizia de incetare a suspendarii se face din 01.11.2013 si reprezinta ziua in care salariatul se prezinta la lucru ?
ma nedumireste 'data incetare suspendare' pt ca eu consider ca ar trebui sa fie data la care salariatul vine deja la lucru , nu de-abia in ziua urmatoare sa lucreze

multumesc



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 October 2013 - 04:48 PM

De acord cu Otilia, data incetarii suspendarii: 31.10.

Dana




#9 getuza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 October 2013 - 08:24 PM

Difera termenii "incetare suspendare" pentru o perioada de somaj tehnic de termenii "incetare contract individual de munca pe durata determinata"?
Ambele situatii se refera la o perioada delimitata de timp, antecunoscuta.
Pentru C.I.M. cu durata determinata ultima zi lucrata si pontata este imediat urmata de ziua de incetare a contractului, fie ea lucratoare sau nelucratoare, data zilei de incetare servind la calculul propriu-zis al vechimii, din ea scazandu-se data primei zile de lucru la angajatorul respectiv.
Somajul tehnic nu intrerupe vechimea in munca dar delimiteaza valoric indemnizatia specifica, de minimum75% din salariul de baza, platita din fondul de salarii, de salariul de baza corespunzator platit inainte si dupa somajul tehnic. Deci ultima zi de somaj tehnic este ultima zi in care salariul este de minimum 75%, iar ziua de incetare a somajului tehnic este ziua imediat urmatoare din care salariul revine la cel negociat in C.I.M.
Ziua de incetare a unui contract incheiat pe durata nedeterminata POATE fi zi de incepere a unui alt contract, adica:
- ultima zi de lucru(pontata) la angajatorul 1, fie ea intr-o vineri = aceeasi zi semneaza si se comunica in Revisal un alt contract la angajatorul 2,
- ziua de incetare a CIM la angajatorul 1, principial, poate fi prima zi lucratoare, adica luni = ziua de incepere a activitatii la angajatorul 2, este prima zi lucratoare, adica luni.



#10 getuza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 November 2013 - 11:28 AM

Precizari:
- Ultima zi a somajului tehnic este data EXPIRARII perioadei, si nu data INCETARII.
- Formularea " Somajul tehnic nu intrerupe vechimea in munca" este inadecvata.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 November 2013 - 12:53 PM
eliminare link nefunctional !




#11 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 16 December 2013 - 06:51 PM

Buna seara. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.O angajata, aflata in ccc, trebuie sa inceapa activitatea pe data de 23.12.2013( copilul implineste 2 ani pe 22.12.2013).Ea vrea sa prelungeasca ccc pana la 3 ani ( copilul este bolnav). Cum trebuie procedat in cazul in care nu obtine certificatul de handicap pana la data de 22.12.2013? Ii fac incetarea suspendarii cu data de 22.12.2013 sau astept pana i se elibereaza certificatul de handicap si atunci ii prelungesc suspendarea? Care este termenul de depunere a deciziei de prelungire suspendare?

Va multumesc



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2013 - 09:38 AM

te-ai gandit f bine - pana nu ai certificatul medical al copilului, nu poti prelungi suspendarea pt acest motiv.

cf. HG 500/2001, c) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale, se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

pt. per. incepand cu 22.12.2013 in care sta acasa cu copilul bolnav, dar nu are certificatul in baza caruia sa ii prelungesti suspendarea, ar trebui sa aiba macar un CM de la medicul de familie al copilului si pe baza lui sa intre intr-un CM "obisnuit" - ca sa zic asa

sa fiu in locul tau, eu as inceta suspendarea pt CIC pana la 2 ani pe 22.12.2013 si, in fct. de ce document medical am la acea data, ii operez in continuare.
daca nu are nici un document medical, as pune-o sa-si faca CFS pt pbl. personale.
daca nu vrea asa, atunci nu ai alta cale decat sa-i suspenzi CIM pt absente nemotivate.

alte idei, oameni buni ? :smile:



#13 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 December 2013 - 08:44 PM

Multumesc frumos pentru idei.



#14 Revcart

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 January 2015 - 03:08 PM

Stie careva cum se trece in Revisal suspendarea contractului pe concediu medical un an de zile?



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2015 - 03:42 PM

Suspendarea contractului in urma concediului medical nu se inregistreaza in revisal. Nici nu trebuie facuta decizie, este suspendare "de drept" .

HG.500:
Art.3
(2)Registrul se completează în ordinea angajării și cuprinde următoarele elemente:
....
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;



#16 stanlei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 July 2015 - 12:33 PM

Buna ziua!

Imi cer scuze daca intrebarea mea a mai fost pusa, dar nu am gasit ceva care sa ma lamureasca pe deplin.

Un angajat a lipsit nemotivat din 13.07.2015, i-am trimis prin posta notificare, pe data de 24.07.2015 a raspuns
notificarii si s-a prezentat la sediu depunandusi demisia, am facut incetarea cu data de 24.07.2015, dar am omis
sa inregistrez suspendarea.

La aceasta problema solutia mea ar fi sa anulez incetarea, sa fac suspendarea incepand cu 13.07.2015, sa inregistrez
incetarea suspendarii cu 23.07.2015 si apoi sa refac incetarea contractului de munca cu 24.07.2015, este corect?

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de stanlei: 26 July 2015 - 12:35 PM




#17 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 July 2015 - 02:20 PM

Da, asa corectezi.



#18 stanlei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 July 2015 - 03:32 PM

Este pentru prima data cand fac o asemenea greseala si am vrut sa fiu sigur...

Multumesc pentru raspuns!



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2015 - 05:38 PM

incetarea suspendarii o faci cu 24.07, NU cu 23.07 !!
pe 23.07 inca e suspendat ctr. de munca, iar 24 e prima zi in care CIM nu mai este suspendat si atunci ii poti face inchiderea CIM.
daca inceteaza suspendarea in data de 23.07, din acea data (23.07) CIM nu mai este suspendat, nu de a 2-a zi. ori, daca tu ii inchizi CIM cu 24.07, atunci ce faci cu salariatul pe data de 23.07 cand ctr. lui nu mai este suspendat ??

destul de frecvent vad greseala asta, chiar zilele trecute am mai explicat pe forum despre zilele din marginea perioadelor.
este simplu si logic : daca incetezi ceva cu data x = din acea data inceteaza si sit. respectiva - NU de a 2-a zi si nici cu o zi inainte !! asta inseamna ca acea data este prima zi in care sit. dinainte nu mai este valabila.



#20 stanlei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 July 2015 - 08:10 PM

Buna seara!

Am inteles si asa am facut, va multumesc pentru sfat si pentru expicatii.

Cu bine!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL