Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil autorizat cu studii medii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabil autorizat cu studii medii

7 replies to this topic

#1 lucyt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 July 2011 - 08:06 PM

Am si eu o intrebare.Se poate sa dau la contabili autorizati daca nu am facut liceul economic?lucrez la o firma de contabilitate ca si secretara



#2 neli vitesse

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 August 2011 - 02:50 PM

Vezi postarealucyt, la 04 July 2011 - 08:06 PM, a spus:

Am si eu o intrebare.Se poate sa dau la contabili autorizati daca nu am facut liceul economic?lucrez la o firma de contabilitate ca si secretara




iti spun din experienta ... NU ., deoarece in momentul in care vrei sa te inscri , trebuie sa prezinta diploma de studi medii economice pr contabili autorizati , sau studii superioare pt experti ... incearca sa faci u curs ceva de contabili de unde sa obtii o diploma recunoscuta de ministerul muncii si abia apoi te poti inscrie la contabili autorizati . mult succes




#3 marian_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2011 - 07:15 PM

Vezi postareaneli vitesse, la 29 August 2011 - 02:50 PM, a spus:

Vezi postarealucyt, la 04 July 2011 - 08:06 PM, a spus:

Am si eu o intrebare.Se poate sa dau la contabili autorizati daca nu am facut liceul economic?lucrez la o firma de contabilitate ca si secretara

iti spun din experienta ... NU ., deoarece in momentul in care vrei sa te inscri , trebuie sa prezinta diploma de studi medii economice pr contabili autorizati , sau studii superioare pt experti ... incearca sa faci u curs ceva de contabili de unde sa obtii o diploma recunoscuta de ministerul muncii si abia apoi te poti inscrie la contabili autorizati . mult succes

BA DA, TE POTI INSCRIE. Va trebui sa prezinti copie legalizata dupa diploma de bacalaureat. Nu conteaza profilul, ci doar sa ai diploma de studii medii.
In schimb, pentru experti contabili iti trebuie diploma de economist licentiat pentru inscriere la stagiu.
Eu m-am inscris pentru examenul de contabili autorizati, si cu toate ca am dus diploma de economist cu specializare contabilitate, mi s-a cerut diploma de bac. Eu oricum fac acum un master de conta-audit, cu care la anul imi pot echivala examnenul de admitere la stagiu pentru experti. In schimb, daca intru acum la examen la contabili autorizati, o sa fac un an de stagiu si apoi trec la experti, si mi se echivaleaza maxim 3 semestre de stagiu de la C.A. De aceea am preferat sa ma inscriu la CA, pt ca asa voi termina cu un an mai devreme.

Pot spune ca, diplomele alea conteaza foarte putin, trebuie sa fii extrem de bine pregatita. Nu se dau probleme pe care le intampina zi de zi un contabil...ci mult mai complexe. Doar la fiscalitate poti spune ca intalnesti problemele alea in activitatea ta de zi cu zi ca contabila.

Oricum raspunsul asta e tardiv, fata se interesa la inceputul lui iulie, cand probabil era dispusa sa treaca prin materie. Iar unele centre teritoriale au inchis inscrierile de pe 20 august.



#4 Fundulea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 September 2011 - 08:05 PM

Ultima zi de inscriere a fost 31 August 2011. Eu m-am inscris la filiala Bucuresti atunci.



#5 Carm3n01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 August 2014 - 11:48 AM

Buna ziua! Lucrez ca secretara la o firma , am studii superioare in alt domeniu si doresc sa ma inscriu la un curs de contabilitate primara. Intrebarea mea este imediat dupa finalizarea cursului ma pot inscrie la cursul de contabil autorizat?
Ma intereseaza sa aprofudez acest domeniu, practica o pot face la locul de munca insa baza imi este necesara de la un instructor profesionist.
Din experienta dvs., am sanse sa avansez in domeniul acesta avand in vedere ca sunt incepatoare, nu detin prea multe informatii in domeniu, desi am facut cursuri de contabilitate, marketing si management plicate pe domeniul meu in facultate.
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Carm3n01: 19 August 2014 - 11:50 AM




#6 Nistor Alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 October 2016 - 08:49 PM

Buna,cine a dat examenul la CECCAR anul acesta si a reusit,va rog,imi puteti vinde cartea si sa-mi scrieti eventual si subiectele care vi le-au dat anul acesta,vreau sa stiu cam cum se dau,vreau sa sustin pentru contabili autorizati.Si sunt moarta de frica,nu stiu de ce.Adresa mea de email este ................,vorbim ori aici ori pe privat,multumesc mult si succes in continuare.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 October 2016 - 05:23 PM
post mutat




#7 Nistor Alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 October 2016 - 02:48 PM

Buna ziua si felicitari celor care au reusit sa admita examenul de acces,cine poate sa se desparta de ghidul din 2016 si/sau 2015,va rog din suflet as dori sa-l iau eu si orice alte materiale care ma pot ajuta,am studii medii ci nu superioare,nu am gasit nimic pe internet pentru contabili incepatori,am vrut sa dau in acest an dar nu m-am simtit pregatita.Va rog foarte mult sa ma ajutati cu orice posibil.Va multumesc din suflet si multa bafta in continuare.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 04:16 PM

Vezi postareaNistor Alina, la 02 October 2016 - 08:49 PM, a spus:

Buna,cine a dat examenul la CECCAR anul acesta si a reusit,va rog,imi puteti vinde cartea si sa-mi scrieti eventual si subiectele care vi le-au dat anul acesta,vreau sa stiu cam cum se dau,vreau sa sustin pentru contabili autorizati.Si sunt moarta de frica,nu stiu de ce.Adresa mea de email este ................,vorbim ori aici ori pe privat,multumesc mult si succes in continuare.
Alina, te-am mai rugat o data sa citesti regulamentul acestui forum, constat ca inca nu l-ai citit.
Te mai rog ultima oara, cu tot respectul si fara suparare, sa-l citesti si sa-l respecti, altfel nu vei mai putea activa aici.

Pt. contabili autorizati exista sectiune separata, aici : .http://www.conta.ro/forum/forum/40-examenul-pt-contabil-cu-studii-medii/
Nu se permite amestecarea topicelor care tin de sectiuni diferite (aici se discuta despre examenele pt stagiu experti).

Pt. cumpararea/vanzarea de materiale exista sectiunea "Anticariat", nu se fac cereri / oferte la topice.

Numai bine ! :smile:

post mutat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL