Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
micsorarea sold ct 455.01 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


micsorarea sold ct 455.01


4 replies to this topic

#1 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 July 2011 - 06:54 AM

Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat privind micsorarea soldului contului 455.01, exceptand restituirile de imprumut.
Oare s-ar putea majora capitalul si daca da ce implica aceasta, ma refer in cazul unor litigii?

Multumesc mult!


Pentru Dna Otilia: As vrea sa va propun sa deschideti un topic doar cu subiecte ce privesc sfaturile pentru adoptarea unor solutii "de urgenta".Nu ar fi rau sa stim si legislatia care ne permite adoptarea unor astfel de solutii in cazul unui control, mai ales.
Desi unii ar spune ca administratorii ar trebui sa ceara consultanta in acest sens altor persoane decat contabilii, personal mi-ar placea sa ma informez si despre asemenea situatii.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 July 2011 - 10:40 AM

se poate, daca dadeai cautare gaseai tot ce iti trebuie-raport expertiza, doc de depus la onrc etc

poti sa si prescrii sau sa renunte asociatul la restituirea imprumutului, si faci venit impozabil

nu sunt de caord cu propunerea ta . Poti sa definesti "urgenta"? Ceea ce e pt tine urgent nu e si pt altii.




#3 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 July 2011 - 11:36 AM

Vezi postareamihaela_cva, la 28 July 2011 - 10:40 AM, a spus:

se poate, daca dadeai cautare gaseai tot ce iti trebuie-raport expertiza, doc de depus la onrc etc

poti sa si prescrii sau sa renunte asociatul la restituirea imprumutului, si faci venit impozabil

nu sunt de caord cu propunerea ta . Poti sa definesti "urgenta"? Ceea ce e pt tine urgent nu e si pt altii.


Multumesc mult pentru raspuns.
Nu pot da pe venit impozabil, fiindca suma e foarte maresi administratorul nu e de acord.
Imi cer scuze, dar am dat cautare micsoare sold ct 455 si nu-mi apare nimic.
Spuneam "urgenta", in sensul ca uneori gasirea celei mai bune solutii tine si de verificabilitatea ei. Ma gandesc ca, uneori, e mai bine sa adopti o solutie care a fost deja aplicata de alte firme si in cazul unui control nu au fost probleme.
Desigur, a fost doar o propunere, iar orice propunere poate fi respinsa.



#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 28 July 2011 - 03:06 PM

conversia datoriilor in capital (majorare capital social) se poate face daca datoria este certa si exigibila cea ce trebuie sa rezulte din raportul de expertiza.
Deci poti sa majorezi capitalul social cu sumele exigibile si certe



#5 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 July 2011 - 03:19 PM

Vezi postarealeu50, la 28 July 2011 - 03:06 PM, a spus:

conversia datoriilor in capital (majorare capital social) se poate face daca datoria este certa si exigibila cea ce trebuie sa rezulte din raportul de expertiza.
Deci poti sa majorezi capitalul social cu sumele exigibile si certe

Va multumesc mul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL