Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#261 elle85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 December 2011 - 10:22 AM

Buna ziua,
Cand operez un Act Aditional in ce intru modificare, corectie sau in operatii contract?



#262 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 09 December 2011 - 11:27 AM

Daca am inregistrat registrul in octombrie, folosind revisal v 5.0.6 mai e nevoie sa retransmit registrul folosind revisal 5.0.8?




#263 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2011 - 02:34 PM

Vezi postareamarona2004, la 08 December 2011 - 10:03 AM, a spus:

Buna ziua,
pt actualizarea sporurilor in procent in noua versiune ...se face modificare sau corectie de contract???

se face corectie



#264 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 December 2011 - 06:54 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 07 December 2011 - 10:22 PM, a spus:

se actualizeaza baza de date si se transmite pana la data de 15 decembrie.

de ce? unde scrie ca trebuie sa reaiau procedura pentru toti angajatorii? eu nu am gasit si nu mi se pare normal ca sa trimit din nou cand nu am modificari



#265 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 December 2011 - 10:31 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 09 December 2011 - 06:54 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la 07 December 2011 - 10:22 PM, a spus:

se actualizeaza baza de date si se transmite pana la data de 15 decembrie.

de ce? unde scrie ca trebuie sa reaiau procedura pentru toti angajatorii? eu nu am gasit si nu mi se pare normal ca sa trimit din nou cand nu am modificari
:laugh: ei, ne-am invatat asa, sa actualizam si sa transmitem, ca niste robotei cuminti;
chiar nu mai stiam, mi-a mai ramas ceva in minte, in legatura cu transmiterea pana in data de 15 decembrie, cred ca de aici:
http://www.gov.ro/gu..._l1a115022.html



#266 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 December 2011 - 10:10 AM

:biggrin: :smile:
am pierdut ieri 2 ore sa salvez si sa actualizez programul, sunt cam suparata pe ei, nu am timp nici sa gandesc ca vine craciunul si ei schimba prg din proaste in mai putin proaste...offff
eu transmit revisal zilnic, asta e bafta mea...



#267 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2011 - 02:59 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 10 December 2011 - 10:10 AM, a spus:

:biggrin: :smile:
am pierdut ieri 2 ore sa salvez si sa actualizez programul, sunt cam suparata pe ei, nu am timp nici sa gandesc ca vine craciunul si ei schimba prg din proaste in mai putin proaste...offff
eu transmit revisal zilnic, asta e bafta mea...

Care este termenul limita pana la care trebuie sa trimitem revisalul cu modificarile de COR? daca nu mai avem alte modificari?
Daca schimb la un salariat functia de baza la alta firma, trebuie sa trimit revisal la ITM? Multumesc



#268 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2011 - 04:15 PM

HG 1105/2011
ART. II
Elementul prevăzut la art. 3 alin. (2) lit. g) din Hotărârea Guvernului nr. 500/2011 privind registrul general de evidenţă a salariaţilor, aşa cum a fost modificat prin prezenta hotărâre, se completează în registrul general de evidenţă a salariaţilor şi pentru contractele individuale de muncă deja înregistrate, până la data de 15 decembrie 2011.

Salariul de baza lunar brut si sporurile prevazute in contractul individual de munca pentru contractele active, deja transmise, se inregistreaza in Revisal pana la 15 decembrie, modificarile in noul COR, pe care trebuie sa le verifici sa vezi daca corespund functiei prin actualizarea automata, nu au termen limita de depunere.



#269 carmen22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 December 2011 - 04:25 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 12 December 2011 - 04:15 PM, a spus:

HG 1105/2011
ART. II
Elementul prevăzut la art. 3 alin. (2) lit. g) din Hotărârea Guvernului nr. 500/2011 privind registrul general de evidenţă a salariaţilor, aşa cum a fost modificat prin prezenta hotărâre, se completează în registrul general de evidenţă a salariaţilor şi pentru contractele individuale de muncă deja înregistrate, până la data de 15 decembrie 2011.

Salariul de baza lunar brut si sporurile prevazute in contractul individual de munca pentru contractele active, deja transmise, se inregistreaza in Revisal pana la 15 decembrie, modificarile in noul COR, pe care trebuie sa le verifici sa vezi daca corespund functiei prin actualizarea automata, nu au termen limita de depunere.

Va rog frumos cu ce data introduc modificarile cu sporurile in procent?



#270 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 13 December 2011 - 07:42 AM

Si eu am o intrebare: daca am inregistrat sporurile in suma conform statelor de plata trebuie sa mai completez si in procent, sa corectez ce am transmis ca sa aplic pe noua versiune?



#271 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 December 2011 - 11:01 AM

mai transmitem sau nu , daca nici nu avem modificari...

Vezi postareacristian nastase, la 09 December 2011 - 11:27 AM, a spus:

Daca am inregistrat registrul in octombrie, folosind revisal v 5.0.6 mai e nevoie sa retransmit registrul folosind revisal 5.0.8?




#272 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 December 2011 - 12:43 PM

nu

Pe site-ul Inspectiei Muncii a fost publicata versiunea actualizata a Registrului General de Evidenta a Salariatilor(ReviSal), in concordanta cu modificarile aduse de HG 1105/2011 si noua clasificare a ocupatiilor. Registrul va putea fi transmis de angajatori catre inspectoratele teritoriale de munca pana la 15 decembrie 2011.




Modificarile din program

1. Posibilitatea exprimarii sporurilor procentual sau valoric (cuantum)
Incepand cu aceasta versiune, sporurile vor putea fi inregistrare si transmise in registrul general de evidenta a salariatilor atat sub forma de procent, cat si valoric (cuantum), in conformitate cu prevederile impuse prin H.G.1105/2011.

2. Includerea nomenclatorului COR compatibil ISCO 08
Incepand cu versiunea curenta, functiile/ocupatiile contractelor individuale de munca vor putea fi transmise folosind atat COR compatibil ISCO 88, cat si ISCO 08, pana la 1 ianuarie
2012, in conformitate cu prevederile OMMFPS nr.1832/856/ 08.08.2011. Ulterior acestei date, pentru contractele active, inclusiv suspendate sau detasate, doar COR compatibil ISCO 08 va fi acceptat pentru transmiterea registrului de salariati.

3. Posibilitatea suspendarii unui contract individual de munca pe durata de 1 zi
Incepand cu versiunea curenta, a fost extinsa validarea perioadei privind suspendarea unui contract, astfel incat sa fie permisa inregistrarea si transmiterea suspendarilor de contracte pentru 1 singura zi.

4. Actualizarea modelului pentru inregistrarea si transmiterea salariatilor cetateni straini
A fost actualizat modelul inregistrarii salariatilor cetateni straini, in special tratarea situatiilor de exceptie privind validarea intervalului de valabilitate a autorizatiei de munca.

5. Posibilitatea inregistrarii contractelor de munca temporara cu durata nedeterminata
Incepand cu versiunea curenta, vor putea fi inregistrate si transmise si contractele de munca temporara pe durata nedeterminata.

6. Actualizarea nomenclatorului privind temeiurile de incetare ale CIM
Incepand cu versiunea curenta a fost actualizata lista privind temeiurile de incetare ale CIM.

7. Actualizarea nomenclatorului privind temeiurile de suspendare ale CIM
A fost actualizata lista temeiurilor de suspendare ale unui CIM in registrul electronic de salariati.

8. Revizuirea continutului Elementului <StarePrecedenta> din structura <Contract>

9. Precizarea codificarii recomandate pentru crearea registrelor de evidenta a salariatilor in format .XML
Au fost completate specificatiile tehnice cu detalii privind codificare recomandata pentru scrierea și salvarea registrelor XML.

10. Actualizarea linkurilor de acces la Nomenclatoarele prevazute de legislatie sau publicate de alte institutii
Fiecare angajator are obligatia de a infiinta si transmite la inspectoratul teritorial de munca un registru general de evidenta a salariatilor si de a-l prezenta inspectorilor de munca la solicitarea acestora. REVISAL este o aplicatie informatica pentru infiintarea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic.

Registrul cuprinde contractele individuale de munca in desfasurare, indiferent daca acestea sunt suspendate la data de 1 august
2011. Registrul se completeaza in ordinea incheierii, modificarii, suspendarii sau incetarii contractelor individuale de munca.

Refuzul de a pune la dispozitie inspectoratului de munca registrul in format electronic, dar si dosarul personal al salariatilor, precum si netransmiterea registrului in termenul prevazut de lege se sanctioneaza cu amenzi cuprinse intre 5.000 si 8.000 de lei.




#273 horiana1969

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 December 2011 - 03:36 PM

Buna ziua,
Am bagat sporurile sub forma de procent si cand m-am uita in raportul pe salariat am constatat ca eu voi acorda lunar cam inca un salariu angajatului.
Findca programul calculeaza un spor de 100% pentru orele suplimentare la salariu de incadrare iar in raport ajunge suma tuturor sporurilor adica inca un salariu.
A mai verificat cineva cum arata raportul.



#274 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 14 December 2011 - 09:47 PM

acelas lucru am observat si eu dupa ce am introdus pe o societate TEST!
nu mai adaug nici un spor, pt ca sporul pt ore suplimentare nu are caracter permanent-se acorda ocazional.
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL