Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declar lunar sau trimestrial ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


declar lunar sau trimestrial ?


127 replies to this topic

#101 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 September 2011 - 05:23 PM

cristina , pt anul asta se face o exceptie de la metoda de calcul a nr mediu de salariati cf OG 30 pt ca in 2010 nu erau instituite declaratiile 112 si nu are cum sa se aplice .
Conform circularei , DOAR in acest caz nr mediu se va lua din situatiile financiare depuse pt anul 2010 .

Din 2012 , nr mediu se va calcula conform OG 30 ca si media aritmetica a nr de salariati din declaratiile 112 depuse pt anul 2011 :

"(13) Numărul mediu de salariați se calculează ca medie aritmetică a numărului de salariați din declarațiile prevăzute la alin. (1) depuse pentru fiecare lună din anul anterior.
(14) Pentru persoanele și entitățile prevăzute la alin. (1¹), venitul total se stabilește pe baza informațiilor din situațiile financiare ale anului anterior.
"


De asemenea situatiile financiare ( bilanturile) depuse pt anul 2011 vor fi utilizate pt a determina veniturile totale pe anul 2011 pt a se compara cu pragul de 100.000 euro.
Media aritmetica nu cred ca se va rotunji , tocmai pt a se putea compara cu pragul de 3 salariati exclusiv. ( daca iese media 2.99 ....te poti incadra la TRIM ) :smile:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 24 September 2011 - 05:27 PM




#102 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 05:29 PM

In 22 septembrie a fost o intalnire a ANAF cu contribuabilii, acolo au venit cu acea sinteza pe care au postat-o dupa-amiaza pe site si a fost precizat ca doar pt trim IV se face o exceptie de la algoritmul de calcul al nr. mediu salariati si se folosesc ciferele din situatiile financiare depuse de catre contribuabil pt ca nu au alta posibilitate de a realiza inregistrarea din oficiu.

letalica



#103 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 05:39 PM

Merci gramaco, asta am inteles si eu ca pt trim IV nr mediu de sal se calculeaza intr-un mod , iar pt 2012 in alt mod (nu vorbim despre total venituri care sunt clare).De aici si nelamurirea mea privind aceasta aplicarea a legii diferita pentru 2 per fiscale diferite. Sa detaliez cu un exemplu :

Pt trim IV 2011:
In cazul unei firme care a avut 3 luni- 3 salariati, 6 luni-2 salariati, 3 luni-4 salariati conform statelor de plata NMS = 2,75 si se incadreaza in conditie, daarrr.... conform circularei, in bilant NMS = 3 situatie in care nu se mai incadreaza in conditia cu NMS < 3

Deci in 2012 nms calculat din D112 pt 2011 poate fi cu zecimale sau trebuie nr intreg ?



#104 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 05:49 PM

Va fi calculat cu zecimale si comparat, adica <= 2,99 dar nu va fi inscris nciunde ci va sta la baza completarii declaratiei de mentiuni 010 (care va fi actualizata pana atunci ..)ca si conditie (sau una din conditii) de trecere la perioada fiscala trimestriala.
letalica



#105 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2011 - 10:41 AM

Am o intrebare... La o firma nr. mediu de angajati 3 si cifr de afaceri sub 100.000 EUR. Trebuie sa depun lunar 112, nu? Tre sa mai depun ceva la Finante pina in 25.09.2011?
Andra



#106 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 September 2011 - 10:48 AM

Vezi postareaAndra M, la 25 September 2011 - 10:41 AM, a spus:

Am o intrebare... La o firma nr. mediu de angajati 3 si cifr de afaceri sub 100.000 EUR. Trebuie sa depun lunar 112, nu? Tre sa mai depun ceva la Finante pina in 25.09.2011?


nu trebuie sa depui nimic pana in 26.09 , pt ca nu indeplinesti nici una din conditiile de la art 58 alin (a) - (d) din OG 30 /2011. Vei ramane cu sistemul de depunere LUNAR.

Atentie insa ! Cum ai determinat acel nr mediu de salariati ca fiind egal cu 3 ?
In circulara data de ANAF inspre aplicarea OG 30 /2011 se precizeaza ca pt anul acesta nr mediu de salariati va fi luat din bilantul depus pe anul 2010.
In consecinta trebuie sa vezi ca in bilantul din 2010 , sa ai nr mediu de salariati mai mic decat decat 3. ( in FORMULARUL 30 din bilant ).

Daca ai cumva 1 , sau 2 atunci te incadrezi in conditia de la art 58 alin (b) din OG30 si va trebui ca sa iti mentii depunerea LUNARA a declaratiei 112 sa depui Declaratia de optiune pana luni 26.09.2011 la ANAF .

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 25 September 2011 - 10:56 AM




#107 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 September 2011 - 11:01 AM

COMPLETARE :

Andra , daca in bilantul pe 2010 la FORMULARUL 30 la randul 23 col. 2 , ai nr mediu de salariati de la 3 (inclusiv) in sus atunci ramai cu depunere LUNARA si nu trebuie sa depui nimic luni 26.09.2011 la ANAF. :smile:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 25 September 2011 - 11:04 AM




#108 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2011 - 05:50 PM

off topic (ca e prea tare) :tongue:

gramaco, ai un avatar de milioane !! :laugh:
te reprezinta, nu-i asa ? am obs. ca le ai bine cu PC-ul ... bravo tie !!



#109 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 September 2011 - 05:53 PM

off-off topic :laugh:

Mersi fain , Otilia . Sa stii ca asa e , ma cam reprezinta...si la dinamism (a se vedea degetele) :laugh:



#110 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 September 2011 - 06:44 PM

Citeaza

gramaco:...ma cam reprezinta
off-off-off topic: nu te reprezinta la culoarea parului, 100% nu esti blond :laugh: !!!

Dana




#111 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 September 2011 - 07:30 PM

off-off-off-off topic : :smile:

adevarul e , Dana ca nu am gasit unu' cu parul negru care sa miste asa repede din degete !! :laugh:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 25 September 2011 - 07:31 PM




#112 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2011 - 09:12 PM

Multumesc. (in bilant am nr. salariati = 3)

O seara buna
Andra



#113 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 26 September 2011 - 10:36 AM

Cum este cu plata, ramane si ea la 25 ale lunii urmatoare trimestrului?



#114 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 September 2011 - 12:08 PM

Vezi postareadanaedanae, la 26 September 2011 - 10:36 AM, a spus:

Cum este cu plata, ramane si ea la 25 ale lunii urmatoare trimestrului?


punctul 5 din Circulara ne spune ca si plata va fi facut trimestriala chiar daca se transmit " declaratii in prima luna sau pt prima si a doua luna a trimestrului , dupa caz , virarea impozitului pe veniturile din salarii si a contributiilor sociale se va efectua TRIMESTRIAL , potrivit prevederilor art 58 alin (2) si art 296 indice 18 din Codul Fiscal "



#115 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2011 - 06:56 PM

gramaco, dragule, e adevarat ca nu esti blond, dar daca te rugam noi frumos sa faci o singura exceptie .. hmmm ?? oare ?? :laugh: ca sa fie tandy pe mandy la avatar ... :laugh:

PS : va pup, sunteti f. simpatici si mi-e tare drag de voi :smile:

PS-PS : mi-am dat singurica 2 castane pt off topic :tongue:, asta inainte sa ma "jupoaie" adminu' :sad:



#116 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 September 2011 - 08:31 PM

Comunicat de presa / 26.09.2011
Agentia Nationala de Administrare Fiscala a elaborat Proiectul de ordin al ministrului finantelor publice pentru modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr.262/2007 pentru aprobarea formularelor de inregistrare fiscala a contribuabililor, cu modificarile si completarile ulterioare.
http://static.anaf.r..._2011sept26.pdf

“Avand in vedere reglementarile legale mentionate, este necesara introducerea in vectorul fiscal, a informatiilor privind venitul total estimat si numarul mediu de salariati estimat, pentru entitatile infiintate in cursul anului, iar pentru contributiile sociale si impozitul pe venitul din salarii si pe venituri asimilate salariilor, a perioadei fiscale de declarare trimestriala.”

“ Atenție! ! Randul 3.1.1 “Perioada fiscala lunara prin optiune” se poate marca numai
dupa data de 01.01.2012.” - Instructiuni de completare a formularului (010) "Declaratie de inregistrare fiscala/Declarație de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica"

Otilia, ai dreptate deplina pentru firmele infiintate inainte de 2011

Citeaza

Prin urmare, oricum o luam, tot nu trebuie sa depunem D 010 aferenta acestei schimbari legislative, parerea mea ...




#117 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 September 2011 - 08:55 PM

hmmm in comunicatul de presa de mai sus...vad ca cei de la ANAF ne indeamna sa venim cu propuneri pt noul 010 si 070 :angry:

eu as propune un 010 cu depunere online cu semnatura electronica .( nu mai vreau la ghiseu prin gemuletu' ala mic ) :laugh:



#118 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2011 - 07:52 AM

Vezi postareagramaco, la 26 September 2011 - 08:55 PM, a spus:

eu as propune un 010 cu depunere online cu semnatura electronica .( nu mai vreau la ghiseu prin gemuletu' ala mic ) :laugh:

...sa stii ca nu e rea ideea ta ! ...mi-a placut asta cu gemuletu' mic ! :laugh: :laugh:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#119 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 September 2011 - 08:17 AM

da chiar oare de ce le-o fi facand asa mici ? :laugh:

http://static.anaf.r..._2011sept26.pdf



#120 mada_1232002

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 October 2011 - 04:04 PM

Buna ziua, cu scuzele de rigoare sunt nou venita printre contabili dupa o pauza de 2 ani cat am stat cu fetita, o mare rugaminte: o societate care a fost suspendata incepe activitate pe 29.09.2011, si-a luat certificatul din nou de la ANAF,acum TVA-ul si impozitul profit i le depun trimestrial ca si inainte de suspendare?nu are salariati.Eu m-am incurcat la optarea lunara sau trimestriala






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL