Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declar lunar sau trimestrial ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


declar lunar sau trimestrial ?


127 replies to this topic

#81 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2011 - 01:26 PM

mai, oameni buni ... :smile:

zau ca e deja penibila treaba ... cat se invart in jurul cozii (in afara de TM) fara sa raspunda concret la intrebarea : cei care trecem la trimestru PRIN EFECTUL LEGII depunem D 010 sau se procedeaza la trecerea automata - ca in cazul precedent ??

aveti date concrete din Bucuresti si/sau din alte localitati ??

sau, sa va intreb altfel : voi cum veti proceda ?? ce ati decis sa faceti cei care aveti astfel de firme la conta ??



#82 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 September 2011 - 01:56 PM

in Bucuresti , la sector 6 , pentru a ramine cu depunerea lunara am depus declaratia privind optiunea pentru depunerea lunara a Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate. Mai sus a fost postat modelul de declaratie ( optiune lunara ) de catre colegul/colega din brasov .




#83 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 September 2011 - 02:13 PM

si eu o sa depun tot declaratia aia la cluj.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 20 September 2011 - 02:16 PM




#84 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2011 - 03:44 PM

Parerea mea este ca cei care se incadreaza in conditii pentru a depune trimestrial si vor sa ramana la aceasta forma de depunere, depun D010 in termen de 30 zile de la data aplicari OG 30.Pana atunci va aparea si noul formular al D010. Ceilalti ag economici care se incadreaza in conditii pentru a depune trimestrial si opteaza pentru depunerea lunara depun declaratia de optiune aparuta in Ordinul 3154.



#85 miha 77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 20 September 2011 - 04:51 PM

a depus cineva? se depune doar aceasta declaratie? sau mai sunt si alte documente care se depun?

Multumesc mult!



#86 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 September 2011 - 06:25 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 20 September 2011 - 01:26 PM, a spus:

fara sa raspunda concret la intrebarea : cei care trecem la trimestru PRIN EFECTUL LEGII depunem D 010 sau se procedeaza la trecerea automata - ca in cazul precedent ??
Daca se modifica formularul 010 depun toti-zic eu - si cei cu depunere lunara si cei cu depunere trimestriala; pe unele siteuri apare specificata modificarea vectorului fiscal pentru raportarea trimestriala, prin depunerea formularului 010 pana la data de 30 octombrie:
„Contribuabilii care au obligatia, potrivit legii, de a depune trimestrial declaratia D112, incepand cu veniturile lunii octombrie 2011, trebuie sa depuna la organul fiscal competent o declaratie de mentiuni, pana la data de 30 octombrie a.c., pentru modificarea vectorului fiscal la impozit pe salarii si contributii sociale prin declararea perioadei fiscale trimestriale.”
http://www.finanteha...php?nid=254&p=0
http://www.finanteva...tar-fiscal.html



#87 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2011 - 06:38 PM

Toata tampenia asta cred ca este cadou de la guvernanti de ziua contabilului.
Adica am primit o coada cadou - ca sigur se face coada.
Asa cred ei ca noua ne place la coada, altfel de ce ne-am inghesui.
Sau poate ce s-au gandit ei :
- Hei astia depun acum on-line si pe la ghiseu mai rarut! I-a sa inventam noi niste declaratii ca sa mai vina si pe la noi ca ni s-a facut dor de ei...

Maine ma duc sa-mi iau "cadoul" de la mai multe sectoare si va spun daca trebuie ceva in plus fata de declaratia in sine.



#88 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 September 2011 - 07:16 AM

declaratia editabila

Fisiere atasate





#89 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2011 - 08:40 AM

Eu personal am depus ieri la sectorul 3 declaratia de optiune lunara. A fost acceptata, stampilata, etc.. Am fost ieri dimineata si la sectorul 6, dar nu mi-a fost primita, intrucat "nu aveau precizari in acest sens". Din cele postate de "nemrac", se pare ca au primit si "precizarile", intre timp. Astazi merg la toate sectoarele si la Ilfov. Va voi tine la curent.
elenacca



#90 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 21 September 2011 - 08:58 AM

La un curs sustinut de cei de la Finante s-a spus ca nu se ia nr de salariati ci nr de contracte dintr-un an. Adica daca am avut 25 contracte de munca un an intreg, 25:12< 3, deci ne incadram! D-na de la Finante a repetat asta de vreo 3 ori!



#91 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 September 2011 - 08:59 AM

Scuze ,
era varianta din proiect si lipsea localitatea

Acesta este corecta:



#92 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 21 September 2011 - 09:54 AM

Pai daca in ordonanta scrie numarul mediu de salariati si-ti si explica cum se calculeaza ,(se pot lua numarul de contracte dar tot numarul mediu...
de unde inventeaza ???

De fapt e acelasi lucru... daca are contract de munca ... e si salariat ... daca e salariat .. are contract de munca.
Poate avea contract de munca si sa nu-l treci in stat? Nu cred.



#93 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2011 - 02:22 PM

Referitor la paragraful cu reducerea penalitatilor pt datoriile restante la 31 august :

- cum trebuie sa platim doar debitele si dobanzile (in cazul sumelor datorate catre contul unic) astfel incat pe fisa sintetica sa se stinga corect si sa nu duca banii catre majorari, asa cum era pana acum ?

- facilitatile de reducere a majorarilor se aplica si persoanelor fizice ?

- facilitatile de reducere a majorarilor se aplica si restantelor catre impozite si taxe locale ? Ordinul 3 nu face distinctie, precizeaza doar notiunea de "obligatii fiscale".



#94 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 21 September 2011 - 09:34 PM

Fisier atasat  optiune_editabil.doc   87.5K   123 downloads“Declarație privind opțiunea pentru depunerea lunară a Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale,impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate“

Aceasta postare a fost editata de monellu: 21 September 2011 - 09:35 PM




#95 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 September 2011 - 09:50 PM

Multumim, monellu! :smile:

Dana




#96 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2011 - 09:05 AM

Am depus declaratia cu optiune lunara la sectoarele 1, 3, 4, 5, 6.
Nu a fost coada.
Se depune la registratura.
Acum astept F010 modificat care trebuie depus pana in 30.10.2011 pentru trecerea la trimestru a firmelor care nu au optat pt lunar si sunt obligate sa fie la trimestru.



#97 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2011 - 07:08 PM

Circulara MFP nr. 406870/2011 privind aplicarea unitara a prevederilor art. 296^19 din Codul Fiscal - depunerea D112

http://static.anaf.r...lara_406870.pdf

Verificarea indeplinirii conditiilor pentru incadrarea in perioada fiscala trimestiala se face pe baza datelor din situatiile financiare la 31.12.2010.
Pentru platitorii de venituri din salarii care se incadreaza pentru declararea si plata trimestriala, cu exceptia celor care au optat pentru declararea si plata lunara, trecerea la perioada trimestriala se efectueaza in mod automat-cu notificarea contribuabilului.



#98 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2011 - 04:38 PM

nu ca vreau sa zic :laugh: , dar spun ca, uneori, gura pacatoasei de mine adevar graieste ... :tongue2:

Vezi postareaOtilia Alupei, la 10 September 2011 - 01:14 PM, a spus:

eu nu cred ca trebuie depusa D 010 daca ne incadram in conditiile de a depune D 112 trimestrial (si de a plati contributiile tot trimestrial)!
fiind o modificare de vector fiscal prin efectul legii si nu prin optiune (cum a fost si trecerea la si de la impoz. pe profit a micro platitoare de impoz. pe venit. micro), modificarile de vector le face administratia fin. automat, ca si in cazurile precedente. deci, acum noi nu avem de facut absolut nimic daca vrem sa trecem la trimestru !!

daca ne incadram in conditiile mentionate mai sus, dar totusi vrem sa ramanem cu decl. si plata LUNARE, atunci facem optiunea in scris - ca sa stie adm. fin. sa nu ne treaca automat la trimestru, caz in care chiar daca vb despre exprimarea unei optiuni, ea nu produce efecte asupra vectorului fiscal fiindca noi deja suntem cu vectorul lunar, deci ce sa-i modificam ??

Prin urmare, oricum o luam, tot nu trebuie sa depunem D 010 aferenta acestei schimbari legislative, parerea mea ...
lasand gluma la o parte, era de asteptat sa se intample asa, la logica simpla si bunul-simt manifestat de MF in situatii SIMILARE :smile:
pacat ca s-au trezit cam tarziu ... ca de obicei !! ce le era sa o fi spus de la bun inceput ?? sau credeau ca textul legislativ nu va crea confuzii ?? iata ca a creat !!

uufff... am mai scapat de-o grija !! :smile:



#99 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 September 2011 - 07:56 PM

Sinteza noilor modificari legislative - prezentata pe siteul ANAF

PREZENTAREA PRINCIPALELOR MODIFICARI ALE CODULUI FISCAL
http://static.anaf.r...ina/sinteza.pdf

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 23 September 2011 - 07:57 PM




#100 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 05:11 PM

smile: asa e Otilia, ai intuit corect
si totusi la anul cum calculam nr mediu de salariati ? conform OG 30- din declaratiile 112, sau conform circularei 406870 - din situatiile financiare 2011 ? pana la urma numarul mediu de salariati e numar intreg sau cu zecimale...cate zecimale...se rotunjeste ? cam multe intrebari

aici

Aceasta postare a fost editata de cristina1969: 24 September 2011 - 05:18 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL