Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declar lunar sau trimestrial ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declar lunar sau trimestrial ?


127 replies to this topic

#21 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2011 - 01:28 PM

am inteles ca e ametita treaba cu D112 lunar sau trimestrial dar .... cum e cu platile ?
adica sa zicem ca indeplinesc conditiile si optez sa fiu trimestrial. In prima luna pleaca un salariat si trebuie sa fac D112 atunci. Dar plata contributiilor cand trebuie sa o fac ?



#22 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 September 2011 - 01:32 PM

"In privinta termenelor de depunere a D112 trebuie sa le depui la termenele stabilite si nu cand vrei tu, ce zici D100 pentru impozitul pe profit/microintreprindere poti sa o depui lunar, cand termenul stabilit este trimestrial?"

lexiroxi , aici exemplul tau nu e bun , pt ca eu in timpul trimestrului nu am cum sa-mi cunosc situatia privind calculul imp profit/micro si deci nu am cum sa depun mai repede de 25 a lunii urmatoare trimestrului pt care calculez imp profit/micro. Ce , nu pot depune D 100 in prima saptamana a lunii urmatoare trimestrului sa nu astept pana in 25?

In cazul de fata cu D112, ex. trim 2 ( aprilie , mai , iunie). Eu pana in 25.05 stiu ce situatii am pe declaratia 112 a lunii aprilie , asa ca de ce nu o pot depune ?




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2011 - 02:21 PM

Vezi postareagramaco, la 07 September 2011 - 01:21 PM, a spus:

...cu foamea asta de bani nu ma mir :smile:
Pai (stiu, fara pai, "parca" mai bine) nu prea dau dovada ca „e foame de bani”, atata timp cat amnistiaza rau platnicii in detrimentul celor care platesc la timp- care-i scopul „invrajbeste-i si conduce-i linistit- Finantele vegheaza ” ; oricum se depuneau tot 3 D112 si puteau statistic sa faca numaratoarea si evidentierea celor iesiti. Vad ca nu-intereseaza asa urgent si situatia celor intrati- era mai util...
Daca vrei sa calculezi impozitul pe venitul micro de ex., poti sa o faci lunar. Si sa sti ca si in cazul impozitului pe profit multi au calculat (si mai calculeaza-nu stiu), platit si evidentiat in contabilitate lunar, facand apoi la trimestru calculul si plata definitiva. Ideea este ca, desi cunoscand lunar datele de raportare, trebuie sa o faci la datele reglementate legal-opinia mea si a legiuitorului.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 07 September 2011 - 02:22 PM




#24 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 September 2011 - 02:29 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 07 September 2011 - 02:21 PM, a spus:

Vezi postareagramaco, la 07 September 2011 - 01:21 PM, a spus:

...cu foamea asta de bani nu ma mir :smile:
Pai (stiu, fara pai, "parca" mai bine) nu prea dau dovada ca „e foame de bani”, atata timp cat amnistiaza rau platnicii in detrimentul celor care platesc la timp- care-i scopul „invrajbeste-i si conduce-i linistit- Finantele vegheaza ” ; oricum se depuneau tot 3 D112 si puteau statistic sa faca numaratoarea si evidentierea celor iesiti. Vad ca nu-intereseaza asa urgent si situatia celor intrati- era mai util...
Daca vrei sa calculezi impozitul pe venitul micro de ex., poti sa o faci lunar. Si sa sti ca si in cazul impozitului pe profit multi au calculat (si mai calculeaza-nu stiu), platit si evidentiat in contabilitate lunar, facand apoi la trimestru calculul si plata definitiva. Ideea este ca, desi cunoscand lunar datele de raportare, trebuie sa o faci la datele reglementate legal-opinia mea si a legiuitorului.


"datele reglementate legal" cum spui , sunt ca sa nu le depasesti ca termen de depunere , nu obliga pe nimeni ca in data de X a lunii sa se posteze in fata vreunui ghiseu de la ANAF sau mai nou sa trimita declaratia online. Parerea mea :smile:



#25 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 September 2011 - 02:55 PM

Asta e o problema intradevar,
trebuie sa modifice si D 010 .
Si e totusi timpul destul de scurt..
25 septembrie ...



#26 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2011 - 03:50 PM

Si daca se modifica 010 cu depunere la trimestru, atunci chiar ca nu mai poti depune D112 lunar in cazul in care in cursul trimestrului inceteaza calitatea de asigurat a unei persoane.
Cred ca optiunea se depune doar ca o declaratie scrisa de contribuabil, fara modificarea vectorului fiscal. Cei interesati se vor edifica curand, in functie de optiunea pe care o vor alege.



#27 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 September 2011 - 04:18 PM

Daca privesti in istoric au cam eliminat declaratiile scrise oleograf ...( de ex declaratia pentru cifra de afaceri
..etc..)S-au ce sa se mai deranzeje sa modifice D 010 avand in vedere ca e cam incurcata cu depunerea lunara ..
in cazul iesirii unui angajat (desi cred ca daca ai depus lunar pentru ca ti-a iesit un angajat , trebuie sa si faci
plata lunar pentru toti angajatii.. evident . Asa cum declari... asa si platesti... si ti se vor calcula penalitati
in functie de perioada de depunere ,ai declarat lunar , penalitati din 25 ale lunii urmatoare , daca declari trimestrial,
ti se calculeaza penalitati din 25 ale lunii ce precedeaza trimestrul.
E o chestiune importanta , data de la care se calculeaza penalitatile.
Daca tu declari lunar pentru ca asa vrei si ar fi trebuit trimestrial(pentru ca ti-ai exprimat optiunea)
ti se vor calcula penalitatile inainte de data scadentei datoriilor .(In cazul in care nu achiti taxele respective )

:tongue:



#28 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 September 2011 - 05:33 PM

Mie, personal, mi se pare o mare bataie de cap reglementarea cu privire la depunerea trimestriala a declaratiei 112
Bine ca este doar optional!!! [/quote]

Ai dreptate :smile:

depunerea trimestriala a d112 nu este optionala pentru cei prevazuti la articolo 58 aliniatul 2 -

a) asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial,persoane juridice, cu excepția instituțiilor publice, care în anul
anterior au avut un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv
b) persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit care, în anul anterior, au înregistrat venituri totale de până la 100.000
euro și au avut un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv;
c) persoanele juridice plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor care, în anul anterior, au avut un număr
mediu de până la 3 salariați exclusiv;
d) persoanele fizice autorizate și întreprinderile individuale,precum și persoanele fizice care exercită profesii libere și
asocierile fără personalitate juridică constituite între persoane fizice, care au, potrivit legii, personal angajat pe bază de contract
individual de muncă

optiunea o reprezinta depunerea de acestea a d112 lunar

Art. 296 19
Depunerea declaraţiilor
(1) :smile: Persoanele fizice şi juridice prevăzute la art. 2963 lit. e) (persoanele fizice şi juridice, care au calitatea de angajatori, precum şi entităţile asimilate angajatorului)
, la care îşi desfăşoară activitatea sau se află în concediu medical persoanele prevăzute la art. 2963 lit. a) şi b) şi entităţiile prevăzute la art. 2963 lit. f) şi g) sunt obligate să depună lunar, până la data de 25 inclusiv, a lunii următoare celei pentru care se datorează contribuţiile, declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate.

91. La articolul 296 19 , după alineatul (1)
1 1 :angry: Prin excepție de la prevederile alin. (1), plătitorii de venituri din salarii și asimilate salariilor prevăzuți la art. 58 alin. (2), în calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate aferentă fiecărei luni a
trimestrului, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului.

(5) Persoanele și entitățile prevăzute la art. 296 19 alin. (1 1 ) :angry: pot opta pentru depunerea Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate în condițiile art. 296 19
alin. (1) :smile: , [u]dacă depun declarația privind opțiunea [/u]până la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.




#29 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 September 2011 - 05:42 PM

Vezi postareadoiny, la 07 September 2011 - 04:18 PM, a spus:

Daca privesti in istoric au cam eliminat declaratiile scrise oleograf ...( de ex declaratia pentru cifra de afaceri
..etc..)S-au ce sa se mai deranzeje sa modifice D 010 avand in vedere ca e cam incurcata cu depunerea lunara ..
in cazul iesirii unui angajat (desi cred ca daca ai depus lunar pentru ca ti-a iesit un angajat , trebuie sa si faci
plata lunar pentru toti angajatii.. evident . Asa cum declari... asa si platesti... si ti se vor calcula penalitati
in functie de perioada de depunere ,ai declarat lunar , penalitati din 25 ale lunii urmatoare , daca declari trimestrial,
ti se calculeaza penalitati din 25 ale lunii ce precedeaza trimestrul.
E o chestiune importanta , data de la care se calculeaza penalitatile.
Daca tu declari lunar pentru ca asa vrei si ar fi trebuit trimestrial(pentru ca ti-ai exprimat optiunea)
ti se vor calcula penalitatile inainte de data scadentei datoriilor .(In cazul in care nu achiti taxele respective )

:tongue:
legat de plata : deoarece este prevazut termen de plata data de 25 a lunii urmatoare trimestrului indiferent daca depui declaratia din luna 1 a trimestrului in cea de-a doua luna deoarece dai un om in somaj - termenul de plata al obligatiei este tot 25 urmator trimestrului precedent chiar daca tu ai depus o declaratie. declaratia o depui strict din punct de vedere a stagiului de cotizare pentru cnp-ul celui pe care-l dai in somaj. mai mult ca sigur aplicatiile informatice ale anaf vor fi adaptate in acest sens.

90. La articolul 296 18
, alineatul (9) se modifică și va avea următorul cuprins:
„(9) Contribuțiile sociale individuale calculate și reținute potrivit alin. (1) se virează la bugetele și fondurile cărora le
aparțin până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se datorează sau până la data de 25 inclusiv a lunii
următoare trimestrului pentru care se datorează
, după caz,împreună cu contribuția angajatorului ori a persoanelor asimilate angajatorului datorată potrivit legii



#30 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 September 2011 - 05:46 PM

cosmin , sugestiv ai ales iconitele : :angry: asta pt TRIMESTRIAL si :smile: asta pentru LUNAR

sunt total de acord cu tine , cei de la ANAF vor trebui sa-si adapteze softurile si sa stie ca daca sunt cu depunere trimestriala , am obligatia de plata pana pe 25 a lunii urmatoare trimestrului , chiar daca depun declaratiile lunar din proprie initiativa sau ca mi-a plecat vreun angajat in cursul trimestrului.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 07 September 2011 - 05:50 PM




#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2011 - 07:38 PM

Vezi postareadoiny, la 07 September 2011 - 04:18 PM, a spus:

Daca privesti in istoric au cam eliminat declaratiile scrise oleograf ...( de ex declaratia pentru cifra de afaceri ..etc..)
E o chestiune importanta , data de la care se calculeaza penalitatile.
OG 30/2011
92. La articolul 296.19, alineatul (4) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(4) Declaratia prevazuta la alin. (1) se depune prin mijloace electronice de transmitere la distanta, pe portalul e-Romania, iar declaratia privind optiunea se depune pe suport hartie, la sediul autoritatii fiscale competente."

OG 29/2011
51. La articolul 114, alineatul (2.3) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2.3) In cazul in care suma platita nu acopera obligatiile fiscale datorate unui buget sau fond, distribuirea in cadrul fiecarui buget sau fond se face in urmatoarea ordine:
a) pentru toate impozitele si contributiile cu retinere la sursa;
b) pentru toate celelalte obligatii fiscale principale;
c) pentru obligatiile fiscale accesorii aferente obligatiilor prevazute la lit. a) si b)."
52. La articolul 115 alineatul (1), litera b) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"b) toate obligatiile fiscale principale, in ordinea vechimii, si apoi obligatiile fiscale accesorii, in ordinea vechimii. In cazul stingerii creantelor fiscale prin dare in plata, se aplica prevederile art. 175 alin. (4.1);".

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 07 September 2011 - 07:41 PM




#32 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2011 - 08:31 PM

Vezi postareagramaco, la 07 September 2011 - 05:46 PM, a spus:

am obligatia de plata pana pe 25 a lunii urmatoare trimestrului , chiar daca depun declaratiile lunar din proprie initiativa
OUG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, modificata prin OG29/2011
Art. 81
Obligatia de a depune declaratii fiscale
(1) Declaratia fiscala se depune de catre persoanele obligate potrivit Codului fiscal, la termenele stabilite de acesta.
(1.1) Declaratiile fiscale sunt documente care se refera la:
a) impozitele, taxele si contributiile datorate, in cazul in care, potrivit legii, obligatia calcularii impozitelor si taxelor revine platitorului;
b) impozitele colectate prin stopaj la sursa, in cazul in care platitorul are obligatia de a calcula, de a retine si de a varsa impozite si taxe;
c) bunurile si veniturile impozabile, precum si alte elemente ale bazei de impozitare, daca legea prevede declararea acestora;
d) orice informatii in legatura cu impozitele, taxele, contributiile, bunurile si veniturile impozabile, daca legea prevede declararea acestora

(3) Obligatia de a depune declaratia fiscala se mentine si in cazurile in care:
a) a fost efectuata plata obligatiei fiscale

Art. 219
Contravenţii
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
b) neindeplinirea la termen a obligatiilor de declarare prevazute de lege, a bunurilor si veniturilor impozabile sau, dupa caz, a impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume, precum si orice informatii in legatura cu impozitele, taxele, contributiile, bunurile si veniturile impozabile, daca legea prevede declararea acestora;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza astfel
d) cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, si cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, in cazul savarsirii faptelor prevazute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);

Asadar, in cazul in care te incadrezi in prevederile art. 296.19 alin. (1.1) plata o poti face lunar daca vrei, dar D112 o poti depune numai in prima luna a trimestrului urmator pana pe 25 sau in luna in care inregistrezi iesiri cf. alin.(1.8).



#33 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 September 2011 - 11:18 PM

:angry: oare mult s-au gandit pana sa modifice modificarea modificarilor???

Dana




#34 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 September 2011 - 09:17 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 07 September 2011 - 08:31 PM, a spus:

D112 o poti depune numai in prima luna a trimestrului urmator pana pe 25 sau in luna in care inregistrezi iesiri cf. alin.(1.8).


de ce daca tot am facut declaratia lunii sa zicem ianuarie , trebuie sa o depun sau sa o trimit numai in prima luna a trimestrului urmator , adica in aprilie ?
de ce nu pot mai repede? why ? why? why? :smile:
asta inca nu-s lamurit inca...poate ne va lamuri ceva norme de aplicare ...a OG_30...sau nu... :smile: si va ramane asa cum am stabilit ca de obicei :laugh:

citatul asta din art 81 CPF nu e relevant pt ca imi spune ca nu pot depasi termenul de declarare , nu imi impune ca in anumita data sa depun declaratia fiscala , ci pana la acea data:

"(1) Declaratia fiscala se depune de catre persoanele obligate potrivit Codului fiscal, la termenele stabilite de acesta."

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 08 September 2011 - 09:21 AM




#35 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 September 2011 - 09:31 AM

Gramaco, ai perfecta dreptate.
Ce conteaza daca declaratia lunii ianuarie o depun in 24 aprilie (mai repede decat e termenul limita de 25 aprilie), sau in 10 aprilie, sau in 25 februarie?
Unde se precizeaza ca declaratia nu poate fi depusa mai repede de ... zile?



#36 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 September 2011 - 10:02 AM

kmkz , iti spun eu : NICAIERI ! :smile:



#37 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2011 - 01:43 PM

Vezi postareagramaco, la 08 September 2011 - 09:17 AM, a spus:

de ce daca tot am facut declaratia lunii sa zicem ianuarie , trebuie sa o depun sau sa o trimit numai in prima luna a trimestrului urmator , adica in aprilie ?
de ce nu pot mai repede? why ? why? why? :smile:
citatul asta din art 81 CPF nu e relevant pt ca imi spune ca nu pot depasi termenul de declarare , nu imi impune ca in anumita data sa depun declaratia fiscala , ci pana la acea data:
"(1) Declaratia fiscala se depune de catre persoanele obligate potrivit Codului fiscal, la termenele stabilite de acesta."
Pentru ca Declaratiile 112 se depun trimestrial, NU lunar, NU in cursul trimestrului, daca nu ai iesiri. Termenul de depunere este pana la...dar se depun trimestrial (o data la trei luni, cand cunosti toate datele trimestrului) - periodicitate stabilita de Codul fiscal, in cursul trimestrului se depun doar exceptiile.
Art.296.19
(1.1) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), platitorii de venituri din salarii si asimilate salariilor prevazuti la art. 58 alin. (2), in calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate aferenta fiecarei luni a trimestrului, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului.
(1.8) Ori de cate ori in cursul trimestrului.............. depun declaratia prevazuta la alin. (1) pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a intervenit incetarea..............



#38 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 September 2011 - 04:20 PM

Bine , sa zicem ca sunt entitate ce ma incadrez in alin (1^1) si depun trimestrial cand nu am iesiri de angajati . Dar plata cand o fac , daca am o plecare de angajat in prima luna a trimestrului? Atunci si plata o fac tot trimestrial pana in 25 a lunii urmatoare trimestrului nu? pai daca tot is trimestrial ...sa fiu trimestrial pana la capat. :smile:



#39 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 01:29 PM

Vezi postareagramaco, la 08 September 2011 - 04:20 PM, a spus:

Bine , sa zicem ca sunt entitate ce ma incadrez in alin (1^1) si depun trimestrial cand nu am iesiri de angajati . Dar plata cand o fac , daca am o plecare de angajat in prima luna a trimestrului? Atunci si plata o fac tot trimestrial pana in 25 a lunii urmatoare trimestrului nu? pai daca tot is trimestrial ...sa fiu trimestrial pana la capat. :smile:
asa ar fi logic .... dar oare nu se vor calcula penalitati intre data transmiterii si data platii ?



#40 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2011 - 02:15 PM

Plata impozitelor si a contributiilor se face lunar, trimestrial sau in cursul trimestrului in avans fata de termenele de plata prevazute de CF.

OG 30/2011 de modificare a Codului fiscal:
25. Articolul 58 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Termenul de plata a impozitului
Art. 58. -
(1) Platitorii de salarii si de venituri asimilate salariilor au obligatia de a calcula si de a retine impozitul aferent veniturilor fiecarei luni la data efectuarii platii acestor venituri, precum si de a-l vira la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care se platesc aceste venituri.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), impozitul aferent veniturilor fiecarei luni, calculat si retinut la data efectuarii platii acestor venituri, se vireaza, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se datoreaza, de catre urmatorii platitori de venituri din salarii si venituri asimilate salariilor:
......................................
90. La articolul 296.18, alineatul (9) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(9) Contributiile sociale individuale calculate si retinute potrivit alin. (1) se vireaza la bugetele si fondurile carora le apartin pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza sau pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se datoreaza, dupa caz, impreuna cu contributia angajatorului ori a persoanelor asimilate angajatorului datorata potrivit legii."






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL