Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
produse oferite cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


produse oferite cadou

22 replies to this topic

#21 soponarm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 June 2005 - 12:17 PM

in cazul meu produsul principal e facturat de furnizor (producator auto)
atunci ce document sa folosesc in afara bonului de consum?



#22 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 June 2005 - 04:25 PM

lorenzo, ce varianta de facturare imi recomanzi? Adica, ce varianta ar fi optima pentru firma? Cadourile, de fapt sunt denumite discounturi, adica, discount la val facturii toatala, constand in produse (piese, covorase etc.) si am inteles ca ar fi mai bine, si pentru client, sa nu le consider cadouri ca se impoziteaza clientului si n-o sa-i convina... Nu stiu care-i cea mai buna solutie, as vrea sa ma hotaresc asupra uneia pentru ca odata, inceputa procedura, ea va ramane asa si.. din cauza asta...
A, si mai voiam sa intreb ceva: avizul este obligatoriu sa-l fac, deci clientu' pleaca de-aici cu masina si cu cadou' (discountu') care e covoras si care sta in masina, eu sunt obligata sa-i dau aviz pentru el?
Ufff... sper sa nu va pierdeti rabdarea cu mine... si va multumesc mult pentru sfaturile de pana acum... m-am mai dumirit si eu!




#23 Laura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Arad

Postat 13 April 2007 - 08:43 AM

Cum se inregistreaza in contabilitate cei care primesc aceste cadouri?
Societatea noastra primeste bunuri de la furnizor (salopete, pompe etc) fara valoare (uneori sunt scrise pe factura, alteori pe aviz cu mentiunea nu se factureaza). Aceste bunuri noi le facem cadou mai departe clientilor nostri. Este suficient daca fac o receptie si fisa de magazie cantitativa, iar pentru iesire intocmesc o anexa la factura de marfa?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL