Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare sporuri in Revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


inregistrare sporuri in Revisal


27 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 November 2011 - 09:13 PM

Multumim Otilia pentru informatii :rolleyes:
HG 1105/2.11.2011 pentru modificarea HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor- publicat in MO 798/10.11.2011
1. La art. 3 alin. (2) lit. g) va avea urmatorul cuprins:
g) salariul de baza lunar brut si sporurile, astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca".
in loc de "salariul, sporurile si cuantumul acestora" , adica se vor inregistra doar procentual, fara cuamtumul acestora?



#22 elle85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 November 2011 - 10:34 AM

g) salariul de baza lunar brut si sporurile, astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca".

adica salariul de incadrare, sporul de vechime, sporul orelor de noapte prevazute in CIM transformam procentele in valoare ? asa inregistram?




#23 Loritza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 November 2011 - 12:48 PM

Am avut initiativa de a introduce sporul de weekend pt o firma in Revisal, insa m-am impotmolit inca de la : Data de la care se produce modificarea. Eu introduc acum sporurile la salar referitoare la luna octombrie. Logic ar fi, in opinia mea, ca data de la care se produce modificarea sa fie 01.10.2011 si nu data la care introduc modificarea sau am mai auzit si varianta cu data platii drepturilor salariale... (ma incadrez in termenul de 20 zile lucratoare de la data intocmirii statului de plata)
Dvs voi cum procedati? Mentionez ca sporul respectiv nu e stipulat in contractele de munca ale angajatilor, iar impreuna cu angajatorii am decis acordarea unui spor de 1% din salariul realizat pentru lucrul in zilele de weekend (acopera cei 1-100 % pt fiecare ora prestata in weekend).



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2011 - 10:45 PM

oameni buni,

cei ce inca mai aveti nelamuriri, nu uitati de evenimentul Revisal din 7 dec. 2011, unde avem invitati chiar de top, adica insusi cel care a facut Revisal-ul dpv IT - de la TeamNet si sefa biroului legislatie - contencios de la ITM Bucuresti ! :biggrin:
daca nici ei nu stiu sa raspunda la intrebarile voastre, atunci nimeni nu stie !! :smile:



#25 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 December 2011 - 04:39 PM

in curand vom putea introduce sporurile in procent, bineinteles, cele care sunt mentionate sub aceasta forma in CIM. si vom scapa de a le mai introduce lunar.
va aparea noul revisal.



#26 barbone_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:100% contabilitate

Postat 10 January 2013 - 03:11 PM

Buna. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii legate de procentele sporurilor &indemnizatiilor& primelor( incepand cu cel de vechime si terminand cu cel de penibilitate)? In ce lege sunt precizate aceste procente? caci pe cele mai uzitate, le stim cu totii,dar pt cazurile particulare unde ma pot informa?

ma refer la rubrica "sporuri" din Revisal,unde sunt trecute indemnizatiile,primele si sporurile.
barbonemadalina.contabilitate



#27 violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:modificari a tva in noul cod fiscal

Postat 25 March 2015 - 10:58 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:

Un angajat este angajat cu 900 ron la care sunt adaugate urmatoarele sporuri:
25% -vechime
10% - spor wekend
250 ron spor stabilitate

Cum se completeaza correct in revisal salariu brut: 800 ron sau totalizez salariu cu sporurile si trec suma rezultata. Mentionez ca in ambele situatii completez si detalierea sporurilor in rubric ,,adauga spor''.
violet



#28 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2015 - 04:18 PM

La brut se trece salariul de baza (900 - parca era 975 minimul !)

Separat se trec sporurile permanente care se adauga la baza.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL