Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal si coduri COR noi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Revisal si coduri COR noi


18 replies to this topic

#1 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 06 October 2011 - 10:10 AM

Buna ziua, am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta va rog mult. Ma confrunt cu urmatoarea problema, am un program de salarizare in care se introduc si codurile cor aferente functiilor, la ultima actualizare mi s-a sesizat o eroare privind faptul ca folosesc un cod COR vechi. Am cautat si spre surprinderea mea am gasit ca ultimul cod cor este acesta : http://www.mmuncii.r...-390-view.html. Problema mea este urmatoarea: foarte multe coduri cor nu se mai regasesc in noua varianta, de asemenea in Revisal versiunea nou nu exista aceasta varianta noua de Cod COR, desi se presupune ca noua Revisal a intrat in vigoare cu 01.08.2011 iar acest cod cor cu 08.08.2011. Daca imi puteti da un sfat cum as putea proceda. Va multumesc mult!



#2 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 07 October 2011 - 03:58 PM

Codurile publicate in Ordinul 1832 vor intra in vigoare in 2012 (art. 2 alin. 2).
Pana atunci merg in paralel cu cele actuale.


Sper ca ti-am fost de ajutor.

Fisiere atasate


mdtru



#3 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 October 2011 - 09:45 AM

Vezi postareamichi dtru, la 07 October 2011 - 03:58 PM, a spus:

Codurile publicate in Ordinul 1832 vor intra in vigoare in 2012 (art. 2 alin. 2).
Pana atunci merg in paralel cu cele actuale.


Sper ca ti-am fost de ajutor.
VA MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU AJUTORUL ACORDAT!



#4 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 October 2011 - 03:15 PM

Vezi postareamichi dtru, la 07 October 2011 - 03:58 PM, a spus:

Codurile publicate in Ordinul 1832 vor intra in vigoare in 2012 (art. 2 alin. 2).
Pana atunci merg in paralel cu cele actuale.


Sper ca ti-am fost de ajutor.

Intrebari:
1.In cazul asta se depune Revisalul, cu codurile COR vechi?
2.La COR-ul nou functia de economist contabilitate unde se incadreaza??? la fel si functia de Contabil???


multumesc mult



#5 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 12 October 2011 - 04:35 PM

buna ziua. va rog sa ma ajutati cu un raspuns. ce se trece in noul revisal la pozitia ''tip interval repartizare'' si la pozitia''timp munca la un contract de munca cu timp partial (2ore/zi). va multumesc.



#6 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 30 November 2011 - 12:14 PM

abia azi am observat ca codurile cor nu mi sunt actualizate in programul de revisal versiune 5.0.6.010
cum le pot actualiza?

http://www.mmuncii.ro/ro/746-view.html



#7 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2011 - 04:14 PM

Participa la ContaEvenimentul: REVISAL, solutii, intrebari, raspunsuri editia a II-a
Marilena Balabuti, Sef Birou Legislatie - contencios ITM Bucuresti si Alexandru Ghiran, Project Manager TeamNet iti vor raspunde la toate intrebarile

Inscrie-te ACUM
conta_ro



#8 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 02 December 2011 - 09:01 AM

Din nefericire nu sunt din Bucuresti......si din motive personale nici nu ma pot duce
Daca stie cineva cum sa ma ajute ...v as fi rescunoscatoare
multumesc



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2011 - 12:30 PM

ai raspunsul aici : http://www.conta.ro/...coduri-cor-noi/

ai postat in topic gresit, aici se discuta despre inreg. sporurilor in Revisal !
daca il cautai pe cel corect (in care se discuta despre noile coduri COR si Revisal, adica unde te trimit cu link-ul acela) nici nu mai era nevoie sa postezi fiindca aflai solutia direct.
de aceea tot zic si iar zic sa se foloseaca fct. de cautare, mai dragilor !

te rog sa dai mai multa atentie locului unde postezi, da ?

mult spor la lucru si numai bine,
O.

postari marcate pt mutare !

PS : pt ceilalti, care credeti ca mai aveti nevoie de lamuriri ce nu vi s-au putut da aici, va reamintesc de seminarul Revisal, editia a II-a, unde avem invitati deosebiti - asa cum v-am mai zis !
data de 7 dec. e aproape, deci grabiti-va la inscriere fiindca locurile sunt limitate !



#10 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2011 - 03:04 PM

Care este termenul limita pentru a transmite noile modificari ale COR in revisal 5.0.8, in situatia in care nu exista alte modificari?
Daca se schimba functia de baza la alta firma, trebuie trimis revisal la ITM?
Multumesc



#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 December 2011 - 10:55 PM

1-nu exista
2-functia de baza nu intereseaza itm, doar fiscul, pt impozit



#12 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 December 2011 - 12:18 PM

dupa ce am incetat un contract de munca si l am transmis am vazut ca s a modificat programul
tb sa retransmit aceasta incetare ? in versiunea 5.0.8 imi apare incetat contractul
multumesc



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 December 2011 - 12:40 PM

nu, s-au actualizat urmatoarele:

Pe site-ul Inspectiei Muncii a fost publicata versiunea actualizata a Registrului General de Evidenta a Salariatilor(ReviSal), in concordanta cu modificarile aduse de HG 1105/2011 si noua clasificare a ocupatiilor. Registrul va putea fi transmis de angajatori catre inspectoratele teritoriale de munca pana la 15 decembrie 2011.

Modificarile din program

1. Posibilitatea exprimarii sporurilor procentual sau valoric (cuantum)
Incepand cu aceasta versiune, sporurile vor putea fi inregistrare si transmise in registrul general de evidenta a salariatilor atat sub forma de procent, cat si valoric (cuantum), in conformitate cu prevederile impuse prin H.G.1105/2011.

2. Includerea nomenclatorului COR compatibil ISCO 08
Incepand cu versiunea curenta, functiile/ocupatiile contractelor individuale de munca vor putea fi transmise folosind atat COR compatibil ISCO 88, cat si ISCO 08, pana la 1 ianuarie
2012, in conformitate cu prevederile OMMFPS nr.1832/856/ 08.08.2011. Ulterior acestei date, pentru contractele active, inclusiv suspendate sau detasate, doar COR compatibil ISCO 08 va fi acceptat pentru transmiterea registrului de salariati.

3. Posibilitatea suspendarii unui contract individual de munca pe durata de 1 zi
Incepand cu versiunea curenta, a fost extinsa validarea perioadei privind suspendarea unui contract, astfel incat sa fie permisa inregistrarea si transmiterea suspendarilor de contracte pentru 1 singura zi.

4. Actualizarea modelului pentru inregistrarea si transmiterea salariatilor cetateni straini
A fost actualizat modelul inregistrarii salariatilor cetateni straini, in special tratarea situatiilor de exceptie privind validarea intervalului de valabilitate a autorizatiei de munca.

5. Posibilitatea inregistrarii contractelor de munca temporara cu durata nedeterminata
Incepand cu versiunea curenta, vor putea fi inregistrate si transmise si contractele de munca temporara pe durata nedeterminata.

6. Actualizarea nomenclatorului privind temeiurile de incetare ale CIM
Incepand cu versiunea curenta a fost actualizata lista privind temeiurile de incetare ale CIM.

7. Actualizarea nomenclatorului privind temeiurile de suspendare ale CIM
A fost actualizata lista temeiurilor de suspendare ale unui CIM in registrul electronic de salariati.

8. Revizuirea continutului Elementului <StarePrecedenta> din structura <Contract>

9. Precizarea codificarii recomandate pentru crearea registrelor de evidenta a salariatilor in format .XML
Au fost completate specificatiile tehnice cu detalii privind codificare recomandata pentru scrierea și salvarea registrelor XML.

10. Actualizarea linkurilor de acces la Nomenclatoarele prevazute de legislatie sau publicate de alte institutii
Fiecare angajator are obligatia de a infiinta si transmite la inspectoratul teritorial de munca un registru general de evidenta a salariatilor si de a-l prezenta inspectorilor de munca la solicitarea acestora. REVISAL este o aplicatie informatica pentru infiintarea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic.

Registrul cuprinde contractele individuale de munca in desfasurare, indiferent daca acestea sunt suspendate la data de 1 august
2011. Registrul se completeaza in ordinea incheierii, modificarii, suspendarii sau incetarii contractelor individuale de munca.

Refuzul de a pune la dispozitie inspectoratului de munca registrul in format electronic, dar si dosarul personal al salariatilor, precum si netransmiterea registrului in termenul prevazut de lege se sanctioneaza cu amenzi cuprinse intre 5.000 si 8.000 de lei.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 14 December 2011 - 12:41 PM




#14 nelly2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 January 2012 - 07:08 PM

Buna seara!

Pina la urma, noul cod al functiei, conform C.O.R 2012, trebuie transmis REVISAL, sau nu?!??!

Multumesc pentru eventuale raspunsuri!



#15 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 17 January 2012 - 06:13 PM

Am instalat si eu Revisal 5.0.8. azi, urmand strict indicatiile Ghidului publicat pe site-ul Inspectiei muncii.
In prealabil, am salvat bazele de date.

Dupa instalarea Revisal 5.0.8., am constatat ca nu se vad bazele de date si nici nu este activa bara de meniuri pentru a putea restaura bazele salvate din Revisal 5.0.6.

A mai avut cineva aceasta problema? Ma puteti ajuta cu un sfat?

Va multumesc.
O seara frumoasa in continuare va doresc.
mdtru



#16 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 17 January 2012 - 06:19 PM

Pe site-ul Inspectiei muncii sunt publicate impreuna cu Ghidul de instalare al revisal 5.0.8. si o serie de Precizari. Le atasez.
La punctul 2 se specifica facptul ca angajatorii care au doar modificari ale codului COR nu au termen pentru depunerea Revisalului actualizat.

Fisiere atasate


mdtru



#17 nelly2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 January 2012 - 02:21 PM

multumesc frumos, michi dtru !



#18 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 21 October 2012 - 07:50 PM

Buna ziua,
Am o problema cu un CIM ptr post de economist inregistrat in revisal in functia(COR) contabil. Care sunt consecintele in cazul in care fac corectie in revisal? Trebuie sa anunt ITM-ul? Rog un sfat cum sa corectez greseala! Multumesc



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2012 - 01:28 PM

http://www.itmbacau....500/REVISAL.pdf

Corectie contract

Operatia permite corectarea informatiilor unui contract deja adaugat in cadrul aplicatiei, in cazul in care

acestea au fost adaugate initial gresit. Selectarea acestei functionalitati deschide ecranul in care se vor

modifica date referitoare la inregistrarea selectata.

Modificarea in sistem a inregistrarilor din acest ecran se poate face apeland butonul "Corectie" pozitionat in

toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte":

1. Se selecteaza salariatul din lista pentru care se doreste a fi corectat contractul si se apasa butonul
"Continuare > >".
2. Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.
3. Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu sumarul
informatiilor despre salariat.


4. Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza". In cazul in care campurile obligatorii nu au fost completate utilizatorul va fi avertizat.


.......................................................................................

HG 500/2011, art. 9 : constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
....................................

e) completarea registrului cu date eronate sau incomplete constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei;

...................................


nu se anunta ITM-ul pt corectia unor astfel de erori (cod COR), dar te poti astepta la amenda, desi eu nu prea cred ca asta se va intampla fiindca inspectorii nu se grabesc sa amendeze decat daca abaterile sunt grave.

in locul tau as corecta eroarea si as sta linistita, pana la urma nu e ceva grav cata vreme CIM e corect si raportat doar cu acest mic neajuns care se poate rezolva. :smile:








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL