Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal si certificat ORC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Revisal si certificat ORC


2 replies to this topic

#1 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 November 2011 - 04:02 PM

Eu îmi cer scuze , acum pentru greşelile mele de dactilografie sau ortografie, din postarea mea anterioară.
Dar ... (re-)editarea textului atunci , probabil dintro cauză legată de internet, mi-a fost refuzată. Şi am renunţat.
Dar că venise vorba de REVISAL, doar din curiozitate vă-ntreb chiar nu se poate fără CERTIFICAT de la ORC ?!
Nu de alta dar , în baza OUG nr. 44 din 2008 , PFA-urile (adică inclusiv liberprofesioniştii în RU) sunt , trebuie să fie înregistrate şi la ORC, pe când experţii contabili, avocaţii, notarii, arhitecţii etc. NU!
Adică nu, dacă nu ţin neapărat.
Iar majoritatea experţilor contabili deşi se ocupă pe lângă contabilităţi şi de chestii de personal , chiar că s-au trezit întro încurcătură neaşteptată şi ... apostrofată de unii patroni!
Şi uită aşa s-au dat peste cap, şi au dovedit că dacă ţin, găsesc calea să aibă şi un certificat.
De la ORC.
Numai că , iarăşi avem de a face cu o lege ori hotărâre guvernamentală cu ... destinaţie , scrisă, concepută doar şi numai pentru cei predestinaţi!
Şi asta nu e bine!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2011 - 05:28 PM

Referitor la modul de aplicare a prevederilor punctului 10 din Ordinul nr. 1918/2011 pentru aprobarea procedurii si actelor pe care angajatorii sunt obligati sa le prezinte la inspectoratul teritorial de munca pentru obtinerea parolei, precum si a procedurii privind transmiterea registrului general de evidenta a salariatilor, ITM comunica faptul ca, pana la o posibilia modificare a ordinului mentionat, pot avea calitatea de prestator doar entitatile inregistrate la Registrul Comertului.

"In vederea inregistrarii prestatorilor de servicii la inspectoratele teritoriale de munca, angajatorii au obligatia de a informa in scris inspectoratele teritoriale de munca despre incheierea contractului cu prestatorul.

Informarea inspectoratului teritorial de munca se va efectua in termen de 3 zile lucratoare de la data incheierii contractului de prestari de servicii si va cuprinde printre altele si certificatul de inregistrare al prestatorului, eliberat de Registrul Comertului."

Raspunsul a fost transmis CECCAR, cu nr. P2242/10042/03.10.2011 .




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 November 2011 - 09:36 PM

Dar nu toţi ţin doar să se descurce!
Sunt care vor să şi ia măsuri în contenciosul administrativ , doar şi pentru că actul normativ este discriminatoriu, şi cum am spus predestinat unora care pînă-n 2011 s-ar putea că nici măcar în coşmarurile lor cele mai zguduitoare nu s-au gândit că vor deveni PFA-uri! Cu activitate CAEN 7810 sau/şi 7830.
Dar iată că Filila Cluj a CECCAR-ului solicită membrilor săi ca : " În urma sesizărilor primte din partea membrilor, persoane fizice autorizate care au întâmpinat dificultăţi la Inspectoratul Teritorial de Muncă pentru înregistrarea ca prestatori de servicii privind transmiterea Revisal , pe motiv că nu au depus Certificatul de înmatriculare la Registrul Comerţului, pentru demararea de către CECCAR a procedurilor privind contenciosul administrativ, vă rugăm se ne comunicaţi dacă vi s-a refuzat înregistrarea ca perstator de servicii persoane fizice."
Adică ... dacă CECCAR Bucureşti este încă dezorientat, sau ... atunci Filiala Cluj şi-a dat seama că ar fi cazul ca alianţa actualilor funcţionari publici cu foştii lor colegi, nu, nu concediaţi, ci doar externalizaţi, este EVIDENTĂ!
Doar că solidaritatea aceasta a lor pute a discriminare şi a îngrădire a dreptului la muncă!
La o muncă ,care fie de EC , fie de CA , a fost prestată de contabili liberprofesionişti cu mult înainte de a se născoci Revisalul!
Care Revisal , sigur că nu prezintă nici o scofală insurmontabilă pentru aceşti prestatori care sunt deja EC sau CA!
Oare pînă la 15 decembrie 2011 se va rezolva şii această chestiune de natura contenciosului administrativ ?!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL