Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie contabila vz autobuz in rate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie contabila vz autobuz in rate

monografie va zutobuz in rate
4 replies to this topic

#1 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 08 November 2011 - 11:34 AM

buna ziua tuturor.Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in efectuarea inregistrarilor pt urmatoarea speta.
o sc are in gestiune un autobuz (este incadrat ca mf in ct 371 la pret de intrare).Adm decide sa vanda unei societati autobuzul in rate.S-a intocmit un contract cu val de vz 31200 Eur + TVA.Autobuzul va fi platit in 6 rate pt care se vor emite 6 facturi in decurs de 6 luni si la aceste rate se va mai adauga in fiecare luna 1% din valoarea ratei.Ma intereseaza cum ar trebui sa inregistrez contractul (ca sa imi scot din gestiune autobuzul) si apoi cum voi inregistra fact lunare si cum o sa inregistrez la sf perioadei fact finala de vanzare a autobuzului.Sau va rog sa imi spuneti puntul dvs de vedere, cum ati trata o astfel de problema.Va multumesc anticipat!O zi buna!
DARLA2203



#2 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 08 November 2011 - 02:59 PM

Chiar daca transferul dreptului de proprietate asupra autobuzului se face la finalul contractului, dupa achitarea ultimei rate, factura trebuia emisa pe valoarea totala a contractului la momentul livrarii efective a bunului. - art. 128 (1) din Codul fiscal. Deci, autobuzul se va scadea din gestiune la momentul predarii efective catre client.
Din cate stiu, numai la leasing mai este permisa facturarea fractionata, la fiecare rata.

Aceasta postare a fost editata de AOPRIS: 08 November 2011 - 03:01 PM




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 November 2011 - 07:39 PM

Vezi postareadarla2203, la 08 November 2011 - 11:34 AM, a spus:

buna ziua tuturor.Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in efectuarea inregistrarilor pt urmatoarea speta.
o sc are in gestiune un autobuz (este incadrat ca mf in ct 371 la pret de intrare).Adm decide sa vanda unei societati autobuzul in rate.S-a intocmit un contract cu val de vz 31200 Eur + TVA.Autobuzul va fi platit in 6 rate pt care se vor emite 6 facturi in decurs de 6 luni si la aceste rate se va mai adauga in fiecare luna 1% din valoarea ratei.Ma intereseaza cum ar trebui sa inregistrez contractul (ca sa imi scot din gestiune autobuzul) si apoi cum voi inregistra fact lunare si cum o sa inregistrez la sf perioadei fact finala de vanzare a autobuzului.Sau va rog sa imi spuneti puntul dvs de vedere, cum ati trata o astfel de problema.Va multumesc anticipat!O zi buna!
La vânzarea în rate, la data vânzării bunul, marfa, acum autobuzul, trece în proprietatea cumpărătorului. Eventual cu o clauză asiguratorie că uită, cumpărătorul nu are voie să înstrăineze autobuzul şi se obligă să-l păstreze în proprietatea sa până când o va achita integral. Deci pe factură puteaţi specifica că plata se va face în 6 rate egale la datele scadente menţionate, şi că-n consecinţă preţul perceput, este majorat de cu 1% (6x1%x1/6 din preţ). De asemenea, eu aş fi recomandat ca plata să se facă pe bază de bilet la ordin ori cambii completate cu dată certă, scadentă a plăţii, conform contractului.
D.p.d.v. contabil întrucât nu s-a convenit facturarea dintr-odată, la preţ întreg, faceţi descărcarea gestiunii cu valoarea integrală a autobuzului DE FACTURAT , debitând contul 418, care cont se va credita lunar cu valorea facturată.



#4 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 09 November 2011 - 10:54 AM

Vezi postareaMares Stefan, la 08 November 2011 - 07:39 PM, a spus:

Vezi postareadarla2203, la 08 November 2011 - 11:34 AM, a spus:

buna ziua tuturor.Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in efectuarea inregistrarilor pt urmatoarea speta.
o sc are in gestiune un autobuz (este incadrat ca mf in ct 371 la pret de intrare).Adm decide sa vanda unei societati autobuzul in rate.S-a intocmit un contract cu val de vz 31200 Eur + TVA.Autobuzul va fi platit in 6 rate pt care se vor emite 6 facturi in decurs de 6 luni si la aceste rate se va mai adauga in fiecare luna 1% din valoarea ratei.Ma intereseaza cum ar trebui sa inregistrez contractul (ca sa imi scot din gestiune autobuzul) si apoi cum voi inregistra fact lunare si cum o sa inregistrez la sf perioadei fact finala de vanzare a autobuzului.Sau va rog sa imi spuneti puntul dvs de vedere, cum ati trata o astfel de problema.Va multumesc anticipat!O zi buna!
La vânzarea în rate, la data vânzării bunul, marfa, acum autobuzul, trece în proprietatea cumpărătorului. Eventual cu o clauză asiguratorie că uită, cumpărătorul nu are voie să înstrăineze autobuzul şi se obligă să-l păstreze în proprietatea sa până când o va achita integral. Deci pe factură puteaţi specifica că plata se va face în 6 rate egale la datele scadente menţionate, şi că-n consecinţă preţul perceput, este majorat de cu 1% (6x1%x1/6 din preţ). De asemenea, eu aş fi recomandat ca plata să se facă pe bază de bilet la ordin ori cambii completate cu dată certă, scadentă a plăţii, conform contractului.
D.p.d.v. contabil întrucât nu s-a convenit facturarea dintr-odată, la preţ întreg, faceţi descărcarea gestiunii cu valoarea integrală a autobuzului DE FACTURAT , debitând contul 418, care cont se va credita lunar cu valorea facturată.
va multumesc pt raspuns.As mai avea o rugaminte:oare ma puteti ajuta cu contarile care trebuiesc facute de la inreg contractului (ct 418) pana la fact de fiecare luna si desc de gestiune?Si mai am o intrebare:valoarea ctr e in eruo, ar trebui sa fac inreg in euro si sa actualizez cursul in fiecare sf de luna?multumesc anticipat!o zi frumoasa!
DARLA2203



#5 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2011 - 12:38 PM

Vezi postareadarla2203, la 09 November 2011 - 10:54 AM, a spus:

.As mai avea o rugaminte:oare ma puteti ajuta cu contarile care trebuiesc facute de la inreg contractului (ct 418) pana la fact de fiecare luna si desc de gestiune?Si mai am o intrebare:valoarea ctr e in eruo, ar trebui sa fac inreg in euro si sa actualizez cursul in fiecare sf de luna?multumesc anticipat!o zi frumoasa!
Deci la încheierea contractului de vânzare cumpărare , pe baza acestuia faceţi înregistrarea
418 = % cu 31200 euro x1,24 x cursul leului din ziua respectivă
...........707 ... 31200 euro la cursul zilei
..........4427 7488 euro la cursul zilei
Concomitent descărcaţi gestiunea de mărfuri .debitând contul 607 cu costul autobuzului în lei, şi creditând contul 371 fie cu preţul de înregistrare cu ocazia achiziţiei a autobuzului, respectiv după caz şi contul 378 cu diferenţa de preţ - adaosul comercial practicat . Sau dacă contul 371 conduceţi la preţ de vânzare atunci funcţionarea contului 378 se inversează, conţine rabatul comercial, deci se debitează cu diferenţa de preţ. De asemenea, regularizaţi , după caz şi contul 4428.
La întocmirea primei facturi , în aceeaşi dată cu încheierea contaractului de vânzare-cumpărare faceţi înregistrarea
4111 cu valoarea însumată a elementelor menţionate ca şi sume pentru creditarea conturilor în cauză = % 418, cu valoarea primei rate de facturat fără TVA, fie 765 cu diferenţa favorabilă de curs valutar , fie 665 cu minus dacă diferenţa de curs este nefavorabilă,
La întocmirea celei de a doua şi a următoarelor patru facturi, faceţi înregistrarea , la fel, 4111 = % în contul 418, cu valoarea ratei de facturat, şi în contul fie 765 ori fie 665 cu diferenţa de preţ favorabilă sau nefavorabilă, respectiv în contul 766 veţi înregistra dobânda de 1%, 312 euro la cursul zilei facturării.
Concomitent 4427 = 4428






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL