Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
poprire pe conturi inainte de scadenta de 15 zile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


poprire pe conturi inainte de scadenta de 15 zile

4 replies to this topic

#1 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 November 2011 - 01:32 PM

Buna ziua dragi colegi,
Sunt asa de indignata , ca nu imi gasesc cuvintele . Sunt din Constanta si luni, 07.11.2011 am primit somatie ca nu am platit impozitul pe profit-1600 lei. Ok, am fost la administratia fiscala sa verific, am descoperit ca platisem aiurea, in contul de asigurari sociale ....Ieri, 08.11.2011 am platit corect in contul de profit ,deci totul s-a petrecut in interiorul scadentei de "15 zile de la primirea somatiei ",ca azi, 09.11.2011 sa ma anunte banca ca a primit notificare sa-mi popreasca conturile. La administratie constat ca sunt o fericita ....alti s-au trezit cu conturile blocate fara nici o somatie.....
Dragi colegi, macar consolati-ma ca mai sunt situatii de acest gen si in alte orase, judete(cat vor mai fi....), ca nu se intampla doar in Constanta...
camix



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2011 - 03:07 PM

Dacă chiar doar treaba aceasta că şi alţii au păţit la fel, te consolează, fie.
Da.
S-a-ntâmplat şi se-ntâmplă.
Doar că dacă ai plătit, s-a şi retras, radiat, poprirea.
Cum s-ar zice: Pe loc!
De fapt ...băncile au obligaţiile terţului poprit, şi-n consecinţă, blochează disponibilităţile existente în cont ori şi cele încasate ulterior, şi doar după ...n... zile fac, procedează la reţinerea efectivă şi virarea sumelor reţinute în contul creditorului., În cazul de faţă, al fiscului.




#3 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 November 2011 - 03:23 PM

Vezi postareaMares Stefan, la 09 November 2011 - 03:07 PM, a spus:

Dacă chiar doar treaba aceasta că şi alţii au păţit la fel, te consolează, fie.
Da.
S-a-ntâmplat şi se-ntâmplă.
Doar că dacă ai plătit, s-a şi retras, radiat, poprirea.
Cum s-ar zice: Pe loc!
De fapt ...băncile au obligaţiile terţului poprit, şi-n consecinţă, blochează disponibilităţile existente în cont ori şi cele încasate ulterior, şi doar după ...n... zile fac, procedează la reţinerea efectivă şi virarea sumelor reţinute în contul creditorului., În cazul de faţă, al fiscului.
Nu este asa, ca sa ridici poprirea trebuie sa astepti sa "se vada plata in sistem" , deci macar o zi, daca nu mai multe, apoi trebuie sa te duci sa ceri ridicarea popririi, ca daca astepti sa o faca ei......sunt mult prea ocupati.....
Iar de semnat..... seful semneaza abia dupa ora 14.00, deci veniti dumneavoastra maine......
Dar nu asta am vrut sa punctez, ci faptul ca cele 15 zile in care trebuia sa imi platesc datoria nu au fost respectate . Deci ei au facut legea si ei o incalca primii.....Mi s-a spus sa intru la sefi sau sa fac reclamatie in scris.....Ha,ha,ha!!!!!
camix



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 November 2011 - 05:04 PM

mie mi s-au poprit pe 26, dupa ce pe 25 am depus declaratiile. Am facut hartii (adrese) ca m-am saturat de ei. Isi cer scuze, repara, sau spun ca asa au primit ordin, dar dupa ce faci tu 3-4 drumuri. Chiar daca nu se intampla nimic eu continui sa fac hartii oficial. Atentie si la vectorul fiscal, decl lunare sau trim cu 01.10.2011, mie mi-au gresit 4-5 firme.



#5 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 November 2011 - 05:14 PM

Stau ca cioclii si urmaresc doar sumele mai mari. Am patit si eu ca in 27 oct. 2011 mi-au blocat conturile ca nu am platit obligatiile de septembrie.
Cel mai "dragut" a fost cand mi-au blocat contul in 26 ale unei luni, desi obligatia de plata era platita din contul de trezorerie.
Dar ei, cioclii, nu au niciun fel de evidenta, de unde sa stie la etajul I ca suma a fost platita din banca lor de la etajul III.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL