Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri motorina cash - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bonuri motorina cash


6 replies to this topic

#1 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 14 November 2011 - 08:07 AM

Buna ziua!Imi puteti spune daca la o firma de transport marfuri se pot atasa la deconturile de deplasare bonuri de alimentare motorina achitate cu numerar care au valoare mai mare de 5000 lei ?(fara a avea probleme cu depasirea platilor mai mari de 5000 lei la o persoana juridica pe parcursul unei zile) Precizez ca soferii au carduri de la firma si ridica banii de pe card pt a achita motorina cash ., Va multumesc!



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 November 2011 - 10:26 AM

Fiind firmă de transport , rezultă că alimentarea autovehicolelor pe traseu este ceva normal, just, admisibil şi de Codul fiscal.
Problema pe care eu unul nu pricep că dacă şoferii au crad , de ce mai ridică cash de pe acestea în loc să plătească ... cu card ?!
Că altfel se pune problema depăşirii plafonului de 5000 lei.
Nu neapărat pe firmă în aceeaşi zi, pentru că mai mulţi şoferi pot alimenta în aceeaşi zi în diverse puncte -staţii de carburanţi amplasate pe traseul de parcurs.
Dar de ce neapărat cu cash şi chiar în sumă mai mare de 5000 lei ?! ...nu pricep!
Şi consider că nici nu trebuie să riscaţi ca ... poate peste 4 ani , în urma unui control de fond ,fiscul să vă confişte aceste sume!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 14 November 2011 - 10:27 AM




#3 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 14 November 2011 - 10:46 AM

Vezi postareaMares Stefan, la 14 November 2011 - 10:26 AM, a spus:

Fiind firmă de transport , rezultă că alimentarea autovehicolelor pe traseu este ceva normal, just, admisibil şi de Codul fiscal.
Problema pe care eu unul nu pricep că dacă şoferii au crad , de ce mai ridică cash de pe acestea în loc să plătească ... cu card ?!
Că altfel se pune problema depăşirii plafonului de 5000 lei.
Nu neapărat pe firmă în aceeaşi zi, pentru că mai mulţi şoferi pot alimenta în aceeaşi zi în diverse puncte -staţii de carburanţi amplasate pe traseul de parcurs.
Dar de ce neapărat cu cash şi chiar în sumă mai mare de 5000 lei ?! ...nu pricep!
Şi consider că nici nu trebuie să riscaţi ca ... poate peste 4 ani , în urma unui control de fond ,fiscul să vă confişte aceste sume!
Firma alimenteaza in proportie de 80% carburanti din Italia si Franta iar pe baza facturii emise de firma furnizoare de motorina recuperam TVA de la Franta Italia , motivul pentru care soferii isi fac plinul la iesirea din tara , in speta la Nadlac , este pentru a nu mai astepta recuperarea TVA de afara ca sa deducem TVA de pe bonurile de motorina din tara pentru a nu avea f mult de achitat TVA la deconturile lunare de TVA iar masinile au mai multe rezervoare astfel incat daca fac plinul depaseste suma de 5000 lei .In aceste conditii este in regula din punct de vedere al platilor?



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 November 2011 - 10:58 AM

1000 litri de motorină fac peste 5000 lei, şi sunt depozitate îm 5 butoaie de 200 litri. Numai că eu ştiu că este interzis chiar şi TIR-urilor să transporte motorină în butoaie. Pe de o parte. Iar pe de altă parte ... mie-mi miroasă şi prin internet toată afacerea a vânzare de motorină la negru !
Dar revin şi nu pricep, de ce plătesc şoferii cu cash, numerar, şi nu cu card?!



#5 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 14 November 2011 - 11:15 AM

masinile au 2 rezervoare a cate 600 L fiecare , iar in legatura cu cardurile m am exprimat eu gresit , soferii in general primesc cash 5000 lei si dif o ridica de pe card pt a evita comisoanele bancare.



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 November 2011 - 01:53 AM

ar trebui platit cu card. Nu are exceptii pt statii petrom og.15



#7 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 21 November 2011 - 07:34 AM

Vezi postareaalin_o, la 14 November 2011 - 10:46 AM, a spus:

Vezi postareaMares Stefan, la 14 November 2011 - 10:26 AM, a spus:

Fiind firmă de transport , rezultă că alimentarea autovehicolelor pe traseu este ceva normal, just, admisibil şi de Codul fiscal.
Problema pe care eu unul nu pricep că dacă şoferii au crad , de ce mai ridică cash de pe acestea în loc să plătească ... cu card ?!
Că altfel se pune problema depăşirii plafonului de 5000 lei.
Nu neapărat pe firmă în aceeaşi zi, pentru că mai mulţi şoferi pot alimenta în aceeaşi zi în diverse puncte -staţii de carburanţi amplasate pe traseul de parcurs.
Dar de ce neapărat cu cash şi chiar în sumă mai mare de 5000 lei ?! ...nu pricep!
Şi consider că nici nu trebuie să riscaţi ca ... poate peste 4 ani , în urma unui control de fond ,fiscul să vă confişte aceste sume!
Firma alimenteaza in proportie de 80% carburanti din Italia si Franta iar pe baza facturii emise de firma furnizoare de motorina recuperam TVA de la Franta Italia , motivul pentru care soferii isi fac plinul la iesirea din tara , in speta la Nadlac , este pentru a nu mai astepta recuperarea TVA de afara ca sa deducem TVA de pe bonurile de motorina din tara pentru a nu avea f mult de achitat TVA la deconturile lunare de TVA iar masinile au mai multe rezervoare astfel incat daca fac plinul depaseste suma de 5000 lei .In aceste conditii este in regula din punct de vedere al platilor?
Nu ai voie sa faci plati mai mari de 5000 la 1 furnizor, iar cumulat pe zi mai mult de 5000 plati furnizori






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL