Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
restituire indemnizatii concediii medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

restituire indemnizatii concediii medicale

concedii medicale og 158/2005
28 replies to this topic

#1 Marcel Toader

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 December 2011 - 08:29 PM

Buna seara,

sunt un angajator care in anul 2011 a incercat sa -si reprimeasca indemnizatiile platite pentru angajatii care au beneficiat de concedii medicale ( pentru perioada 2008-2010 ).

Am facut o cerere la Casa de Asigurari a Municipiului Bucuresti , la care mi s-a raspuns ca nu mi se restituie pe motiv ca potrivit art . 40, sumele s-au prescris ( ca cererea trebuia facut in termen de 90 de zile ).

Este un abuz al Casei de Asigurari, care interpreteaza legea dupa bunul plac si in momentul primirii acestui raspuns aberant, m-am adresat justitiei iar in data de 21.12.2011 mi s-a admis cererea sa mi se restituie indemnizatiile platite in ultimii 3 ani !!!!!

Aveti curaj intrucat la Bucuresti exista deja avem prima hotarare pronuntata de Tribunal in sens favorabil si luati-va inapoi banii platiti.

Marcel Toader



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 December 2011 - 10:34 PM

Bravo!!! Felicitari!
Ne puteti atasa si noua hotararea data de tribunal? Ca sa o putem folosi pe mai departe...




#3 cvermant

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 February 2012 - 09:55 AM

Vezi postareaMarcel Toader, la 21 December 2011 - 08:29 PM, a spus:

Aveti curaj intrucat la Bucuresti exista deja avem prima hotarare pronuntata de Tribunal in sens favorabil si luati-va inapoi banii platiti.

Marcel Toader

Buna ziua,

As dori sa va rog, daca se poate, sa îmi transmiteti si mie, macar elementele deciziei ( data, numarul, ce tribunal precis ), daca nu puteti sa trimiteti decizia completa.
Sunt în aceeasi situatie ca si dumneavoastra, cu Casa de Asigurari Prahova. Dupa ce nu au mai compensat sumele datorate pe 2009/2010, adica începând cu 1 februarie 2011, le-am adresat un curier pentru a-i întreba cum sa procedam pentru restituire ( oral ne spusesera ca exista un vid juridic în ceea ce priveste aceste sume ), si ne-au raspuns ca nu mai putem face nimic, deoarece sumele sunt prescrise. Deci nu am mai depus cerere de restituire si ne-am adresat direct tribunalului. Care Tribunal de la Ploiesti nu a recunoscut prescriptia, dar ne-a respins pe motiv ca nu am depus cerere de restituire. Adica ne învârtim în cerc !

Si bineînteles ca facem apel !

De aceea va rog pentru decizia de la Bucuresti, ca sa o putem folosi ca argument.

Va multumesc anticipat si va urez o zi buna.

Adresa mail : cvermant@gmail.com



#4 Motiza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 September 2012 - 01:42 PM

Buna ziua,
Am un caz similar: contabila (de la firma de contabilitate la care avem externalizata contabilitatea) nu a depus cererea de recuparare si as dori sa cerem in instanta recuperarea banilor.
Va rog sa-mi recomandati avocatul care s-a ocupat de acest proces si sa-mi spuneti care e onorariul solicitat.

Multumesc anticipat!

Adresa de e-mail ligia_stanciu@yahoo.com pt detalii cu privire la onorariul avocatului care s-a ocupat de recuperarea banilor pt concediile medicale.
Multumesc!



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2012 - 11:04 AM

buna ziua, as dori si eu detaliile respective.
Chiar astazi ni s-a comunicat de la casmb ca trebuie sa facem si o sesizare/revenire catre ei, si este vorba despre cereri aferente lunilor din 2012 ...

adresa de mail : mihavesa@yahoo.com


Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2012 - 02:52 PM

dragilor,
a primit cineva detaliile cerute ??

va rog sa le puneti si pe forum fiindca asa-i corect - folosim forumul pt a cere detaliile care ne intereseaza, insa apoi haideti sa nu "uitam" sa le facem cunoscute si celorlalti utilizatori.

d-le Marcel Toader, acelasi lucru va rog si pe dvs. si va multumesc mult pt mesajul cu adevarat folositor, mai ales daca este urmat de cele necesare (si mult cerute)

tuturor, o zi buna ! :smile:



#7 mariana duma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2012 - 11:50 AM

buna ziua,
as dori si eu detaliile respective deoarece am o situatie similara,

Multumesc




#8 f.cont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2012 - 02:08 PM

este vorba de urmatorul dosar

57822/3/2011 Tribunal Bucuresti cu sentinta din 20.12.2011

si cu recurs la Curtea de Apel Bucuresti (favorabil) din 23.05.2012


BAFTA!!!




#9 leuca_luminita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2012 - 07:08 PM

Multumim frumos!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2012 - 04:03 PM

sa traiesti mai mult, mai bine si cu cine-ti place ! :biggrin2:



#11 Marcel Toader

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2013 - 09:16 PM

Regret ca nu am mai intrat pe acest forum, timpul nu a permis.

Nu am vrut sa imi fac reclama ci doar am dorit sa-i impulsionez si pe altii care s-au trezit ciuntiti de o asemenea lege si interpretare, motiv pentru care nu am mentionat expres numarul de dosar ( de unde rezulta clar partile si se putea interpreta ca vreau sa imi fac reclama pentru a-mi castiga clienti ).

Am observat ca altcineva in locul meu a afisat pe acest forum numarul de dosar.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 January 2013 - 11:00 AM
eliminare adresa site (reclama neautorizata)




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2013 - 11:11 AM

Vezi postareaMarcel Toader, la 29 January 2013 - 09:16 PM, a spus:

Nu am vrut sa imi fac reclama ...

cu tot respectul, d-le avocat, daca nu vroiati sa va faceti reclama, NU postati link-ul spre site-ul dvs, ci doar fisierele respective fiindca acest lucru este perfect posibil - le-am descarcat eu fara pbl. !

sincera sa fiu, solutia cu fisierele era ca o reclama indirecta fiindca, oricum, va gasea lumea acolo ca si reclamant - deci linistit va puteati face reclama in acest mod, doar ca administratia forumului nu mai avea ce spune fiindca din acele acte nu putea fi eliminat numele reclamantului, evident.

pt cei interesati : daca aveti nevoie de acele documente si dl. avocat nu doreste sa le ataseze aici, atunci va rog insistent sa il contactati personal, pe adresele sale de contact puse la dispozitie in profil.
eu nu pot posta acele docum. fara acordul sau, fiindca ele nu sunt chiar publice - le-am cautat cu google si nu le-am gasit, dar poate nu am cautat unde trebuie :sad:

tot ce am gasit a fost aici : http://portal.just.r...DAwMDAwNDMzNjY4 , pt dosarul de pus de reclamant

si aici : http://portal.just.r...DAwMDAwNDMzNjY4 , pt recursul facut de CASMB



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2013 - 12:25 PM

Vezi postareamihavesa, la 24 September 2012 - 11:04 AM, a spus:

Chiar astazi ni s-a comunicat de la casmb ca trebuie sa facem si o sesizare/revenire catre ei, si este vorba despre cereri aferente lunilor din 2012
Noi avem dosarul depus pentru iunie si iulie 2012.
Am inteles eu bine ca trebuie sa facem o sesizare/revenire la ei :wacko: ??? (desi actele depuse au fost exact asa cum sunt cerute in lege)
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#14 Marcel Toader

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 February 2013 - 08:15 PM

Stimata doamna administrator,

Aveti acordul meu pentru a le comunica oricarei persoane interesate, in masura in care timpul va permite si doriti sa-i ajutati pe cei care va viziteaza forumul.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2013 - 05:29 PM

va multumesc, sincer !
le voi posta chiar aici ! :smile:

pt. cei ce doresc mai multe relatii, e f usor sa-l contactati pe dl. avocat !

succes !

Fisiere atasate





#16 beatriss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2013 - 06:25 PM

CINE ma poate ajuta si pe mine in legatura cu refuzul la plata a cererii de plata a concediilor medicale in urma depunerii si inregistrarii acestui dosar la Casa de Sanatate teritoriala?
Dupa 9 luni de la inregistrarea acestora la casa de sanatate primesc adresa prin care mi se comunica neplata pe motiv de "erori economice"??
ec.Munteanu Beatrice



#17 luizag19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 September 2013 - 09:08 AM

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti ce acte se depun la Casa de Sanatate pentru recuperarea unui concediu medical.
Multumec mult!



#18 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 September 2013 - 06:56 AM

gasesti acest raspuns accesand Casa de Sanatate
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2013 - 04:38 PM

DOSAR RECUPERARE SUME DE LA FNUASS:
Tel. CASMB Titeica: 0316901016

Incepand cu medicalele aferente lunii ianuarie 2011
  • Cerere "tip" (2 ex.) depusa la registratura ;
  • Copie xerox după Declaratie 112 (anexele A1 si A1.1), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea + Centralizator privind certificatele de concediu medical aferent lunii/lunilor..............,
  • Concediile medicale (exemplarul 2 – roz) aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea ;
  • Fişa sintetică pentru concedii şi indemnizaţii din ianuarie 2006 până în prezent de la Administraţia Financiară (Cont 439).

Pentru medicalele pana la decembrie 2010 inclusiv:
  • Cerere "tip" (2 ex.) depusa la registratura (este si pe site-ul casmb.ro);
  • Copie xerox după Declaratie (anexele A1, A2), pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea;
  • Copii xerox după concediile medicale aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea ;
  • Fişa sintetică pentru concedii şi indemnizaţii din ianuarie 2006 până în prezent de la Administraţia Financiară (Cont 439).




#20 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2015 - 03:51 PM

Buna ziua,
Aveti vreo adresa de contact de la CASMB ? As dori sa aflu stadiul unor cereri depuse.
Multumesc,
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL