Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA PRO RATA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA PRO RATA


43 replies to this topic

#1 mariusmanea138

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 February 2008 - 01:55 PM

Buna ziua.Sint nou pe forum cu toate ca accesez de mult siteul si as dori sa stiu in ce cazuri este recomandat sa inregistrez pro rata TVA si daca este necesar acest lucru. Sint pareri diferite in privinta aceasta, in codul fiscal se spune de operatiuni taxabile si care genereaza alte venituri si atunci inreg. pro rata, dar am avut discutii cu oameni care spuneau ca nu are rost sa inreg si pro rata de 30%.
As dori alte pareri.



#2 alexandragaby30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 February 2008 - 12:31 PM

si eu am nevoie de ajutor legat de prorata oare nimeni nu stie sa ne exoplice si noua cum sa procedam??
eu am regim mixt si chiar nu stiu exact cum sa procedez poate se gaseste totusi cineva sa ne ajute
multumim!




#3 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 26 February 2008 - 04:50 PM

Vezi postareaalexandragaby30, la Feb 22 2008, 12:31 PM, a spus:

si eu am nevoie de ajutor legat de prorata oare nimeni nu stie sa ne exoplice si noua cum sa procedam??
eu am regim mixt si chiar nu stiu exact cum sa procedez poate se gaseste totusi cineva sa ne ajute
multumim!

Si eu sunt in aceeasi situatie , am control de la finante pentru rambursare de tva si ma pun sa calculez prorata la sf anului pe fiecare luna in parte ...
ei spun ca daca fac aceasta prorata nu mai imi da nici un tva si ma pun sa platesc de fapt...
poate totusi exista cineva sa ma lumineze ... ca eu am inebunit cu astia pe cap
va rog...



#4 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 26 February 2008 - 05:42 PM

daca aveti venituri scutite de tva ( cf.cod fiscal) si venituri impozabile la aceeasi societate , atunci in luna decembrie trebuie calculata prorata prin formula : (ven.scutite/ venit.impozabile + venit.scutite ) /100 si o sa va dea de exemplu 80%
asta inseamna ca aveti drept de deducere pt.tva ded. doar 80% iar restul se inregistreaza prin n.c. 635=4426 si se trece in declaratia de tva la regularizari cu semnul ,, - ''
cu acest procent se va lucra in anul urmator ,pana in luna decem.cand se calc. din nou prorata si se fac regularizari .
pana pe 25.ian.trebuie declarata la finante prorata cu care se va lucra in anul urmator.
se poate prin derogare de la finante sa calculezi prorata in fiecare luna ( trebuie acceptul lor in scris )
mai multe explicatii sunt in norme la c.f.



#5 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 26 February 2008 - 05:47 PM

ar fi fost mai simplu daca ati fi dat niste amanunte legate de activitatea societatii ,ce fel de venituri sunt.....si atunci discutam pe ,,subiect"



#6 mariusmanea138

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 February 2008 - 09:05 AM

Vezi postareacosmia, la Feb 26 2008, 05:47 PM, a spus:

ar fi fost mai simplu daca ati fi dat niste amanunte legate de activitatea societatii ,ce fel de venituri sunt.....si atunci discutam pe ,,subiect"
Societatea este de stat, venituri in majoritate reprezentate de subventii , nu are alte activitati generatoare de venituri.
La o inspectie a unei doamne de la ANAF sau de la administratia financiara, aceasta s-alegat de unele facturi de furnizori pe care nu dorea sa le accepte la TVA. Apoi s-a decis sa se aplice prorata incepand din ianuarie.
As dori sa stiu cum se inregistreaza prorata, la nivel de cheltuieli prin 635 sau prin 447? Si cum sa aplic pe factura prorata, 30% din valoarea TVA-ului de pe factura, sau la nivelul intregii facturi, iar asta inseamna ca dublez valoarea TVA-ului existent pe factura?



#7 mariusmanea138

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 March 2008 - 03:19 PM

Daca cumva stie cineva foarte precis in aceasta problema prorata TVA va rog!



#8 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 March 2008 - 05:15 PM

nu poti detalia putin ceea ce te intereseaza? macar ce activitati ai?



#9 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 03 March 2008 - 05:32 PM

toti trebuie sa calculam aceasta prorata,indiferent de domeniu?
firma mea este de productie,vindem deseuri,cherestea,lemn,etc.Am avut rambursare pe decembrie si nu m-a intrebat nimeni.Ce ar trebui sa fac?



#10 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 March 2008 - 06:28 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Mar 3 2008, 05:32 PM, a spus:

toti trebuie sa calculam aceasta prorata,indiferent de domeniu?
firma mea este de productie,vindem deseuri,cherestea,lemn,etc.Am avut rambursare pe decembrie si nu m-a intrebat nimeni.Ce ar trebui sa fac?

fara suparare dar citeste codul fiscal



#11 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 04 March 2008 - 08:17 PM

si totusi nu vrea nimeni sa ma ajute????please



#12 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 10 March 2008 - 09:26 AM

Trebuie avut in vedere faptul ca exista Venituri scutite cu drept de deducere si scutite fara drept de deducere. Pro rata se calculeaza vizand pe cele fara drept de deducere, nu toate scutite.
As vrea si eu spete concrete de calcul pro rata. Ma intereseaza care sunt veniturile scutite fara drept de deducere.



#13 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 18 April 2008 - 02:25 PM

Vezi postareacosmin0304, la Mar 3 2008, 06:15 PM, a spus:

nu poti detalia putin ceea ce te intereseaza? macar ce activitati ai?


cosmin 0304, te rog invata-ma si pe mine cum se lucreaza cu prorata tva ?
intreb asta pe ca \ cei de la controlul pe care-l am acum imi spun ca trebuia sa lucrez cu prorata pt ca am avut venituri din chirii
- mai precis lucruruile stau asa : de la jumatatea anului 2007 a inter venit un ctr de inchiriere, ca atare am venituri din chirii ( fara TVA ); la sediul care a fost inchiriat s-au facut moderinizari ( si nu numai la cladirea inchiriata ci si la sediul firmei care a inchiriat fara a exista o diferentiere clara a ch de modernizare pe cele doua sedii.....)
-in concluzie la dec 2007 se pare ca trebuia sa calc prorata.....
-deci as vrea sa stiu ce trebuie sa fac in continuare; mai mult ca sigur controlul va calc prorata si va trebui sa pltim dif tva dar ce fac pe viiotr ? si daca treebuie sa declar ceva pe la fisc ???


astept cu mult interes un ajutor

Andrei



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 April 2008 - 03:21 PM

In principiu nu poti deduce TVA la achizitii in proportie de 100% daca nu tot ceea ce livrezi este 100% cu TVA. Ponderea deducerii este egala cu ponderea livrarilor cu TVA in total livrari.
Vezi art.147 din Codul fiscal pentru detalii. Citez o parte din el:
(6) Pro-rata prevazuta la alin. (5) se determina ca raport intre:
a) suma totala, fara taxa, dar cuprinzand subventiile legate direct de pret, a operatiunilor constand in livrari de bunuri si prestari de servicii care permit exercitarea dreptului de deducere, la numarator; si
b) suma totala, fara taxa, a operatiunilor prevazute la lit. a) si a operatiunilor constand in livrari de bunuri si prestari de servicii care nu permit exercitarea dreptului de deducere, la numitor. Se includ sumele primite de la bugetul statului sau bugetele locale, acordate in scopul finantarii operatiunilor scutite fara drept de deducere sau operatiunilor care nu se afla in sfera de aplicare a taxei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 19 April 2008 - 06:59 AM

am inteles cum se calc pro rata dar as mai vrea sa stiu mai multe daca se poate :
-daca cei de la control imi vor calc pro rata la dec 2007 , voi fi obligat sa lucrez si in 2008 pe toata perioada anului cu acesta prorata sau numai in trimestrul in care intervin ch modernizare sediu ? si banuiesc ca aplic procentul de deductibilitate numai la ch ce tin de modernizare sediu inchiriat????/ ( si trebuie sa tin o evidenta separata pt aceste ch ??? )
- sau pur si simplu nu deduc tva la viitoarele ch moderniz/sediu inchiriat ?
- daca totusi tb sa lucrez cu pro rata , trebuie sa refac vectorul fiscal (010 )si sa depun notificare pv algoritmul de calcul prorata ? ( daca se poate un model ????? )


sunt destul d ederutat

cu multumiri , Andrei



#16 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 29 May 2008 - 07:36 PM

Vezi postareamiti, la Apr 19 2008, 06:59 AM, a spus:

am inteles cum se calc pro rata dar as mai vrea sa stiu mai multe daca se poate :
-daca cei de la control imi vor calc pro rata la dec 2007 , voi fi obligat sa lucrez si in 2008 pe toata perioada anului cu acesta prorata sau numai in trimestrul in care intervin ch modernizare sediu ? si banuiesc ca aplic procentul de deductibilitate numai la ch ce tin de modernizare sediu inchiriat????/ ( si trebuie sa tin o evidenta separata pt aceste ch ??? )
- sau pur si simplu nu deduc tva la viitoarele ch moderniz/sediu inchiriat ?
- daca totusi tb sa lucrez cu pro rata , trebuie sa refac vectorul fiscal (010 )si sa depun notificare pv algoritmul de calcul prorata ? ( daca se poate un model ????? )


sunt destul d ederutat

cu multumiri , Andrei

Si eu am nevoie de ajutor in ceea ce priveste prorat .Am avut control si mi-au calculat prorata si astfel au gasit tva deductibil . Cum inregistrez acest tva deductibil care provine din prorata.
multumesc,va rog e urgent



#17 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 27 March 2009 - 10:11 PM

Daca intre timp cineva a aflat date concrete despre calcul prorata va rog sa ne ajutati si pe ceilalti :sad:
Eu as avea o prima intrebare cand anume si unde imi declar prorata asta? Adica la inceput de an nu stiam ca o sa am si ven. scutite fdr.ded. si si ven impozabile, cu dr. deducere.Cand si la cine declar?

Multumesc



#18 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 March 2009 - 07:51 AM

1. citeste putin codul fiscal
2.1calculezi o prorata provizorie de la data in care obtii veniturile scutite iar pina in 25 anul viitor calculezi pro rata definitiva pentru anul trecut
sau
2.2 nu calculezi nici o pro rata anul 2009 deduci integral iar la inceputul anului viitor 2010 pentru anul 2009 cand depui decont trim 4/2009 ajustezi conform acesteia (exista in decont un rind dedicat acestei operatii)
3. declaratia cu pro - rata - butonul "search" pe acest site

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:48 PM




#19 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 30 March 2009 - 09:04 PM

am cautat dar nu am gasit legat de declaratie decat tot o intrebare a cuiva despre momentul(in cursul anului, ma refer) in care se anunta prorata si unde?
In alta ordine de idei eu am situatia inversa. Realizez servicii financiare scutite, iar de la un moment dat apar si ceva servicii de alta natura care se factureaza cu TVA. E aici e problema....ce fac cu tva achizitii? Deduc dupa o prorata porvizorie, sau nu deduc nimic decat la anul cand anunt prorata definitiva si fac regularizarea?
Multumesc celor care pot sa dea exemple concrete.



#20 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 March 2009 - 07:26 AM

buna
depinde de scopul in care ( pentru ce) au fost realizate achizitiile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:48 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL