Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
coeficienti de ierarhizare in 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


coeficienti de ierarhizare in 2012


4 replies to this topic

#1 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 21 January 2012 - 02:51 PM

Stie cineva daca in 2012 se aplica coeficientii de ierarhizare cuprinsi in CCM-ramura de comert( incheiat in 2010)?
Conform acestuia, salariul minim din aceasta ramura este cu 50 ron mai mare decat cel minim pe economie si se mai aplica si coeficientii de ierarhizare din CCM 2007-2010, respectiv 1,1.2,1.25 si 2 (cei mai utilizati).
Prin urmare , pt un angajat pt care conditia este de studii superioare, ar trebui sa aiba din 2012 un sal. de 1500 ron= (700+50)*2.
Am citit pe un portal ca acest CCM-comert se aplica pana la 24.feb.2012, dar nu stiu de unde sustin ei acest aspect.
Cf.CCM-comert, incheiat in 24.02.2010, la art 4 scrie ca este valabil 1 an, dar daca nu este denuntat se va prelungi pana la incheierea altuia.
Multumesc



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 January 2012 - 10:47 AM

Toate contractele colective de ramura s-au desfiintat in 2011, urmand ca, eventual, ele sa fie refacute in alte conditii legale. Deocamdata nu a aparut nici un CCM de ramura ci doar cateva la nivel de grup de firme. Nu a aparut un nou CCM la nivel de ramura comert si nici nu cred ca o sa mai apara vreodata in conditiile actuale ale Legii 62/2011. Deci daca nu aveti un CCM al firmei, care sa impuna restrictii, nu mai e obligatorie folosirea coeficientilor de salarizare.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 25 January 2012 - 12:55 PM

Va multumesc frumos pt raspuns.As mai fi vrust sa va intreb care ar fi baza legala care sustine afirmatia "contractele colective la nivel de ramura s-au desfiintat in 2011"?
Banuiesc ca ar putea fi vorba de aparita Lg 62/2011.



#4 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 31 January 2012 - 09:08 AM

Sa inteleg ca pentru angajarea unui administrator cu contract de munca in comert, se poate cu 2012 sa aiba salariul de 700 lei?



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 January 2012 - 10:12 PM

Da, daca nu exista alte prevederi in cadrul firmei; pe site-ul celor de la Min. Muncii scrie ca, CCM la nivel de ramura comert nu mai este valabil.

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL