Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dec. 100 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dec. 100 / topic 2012


14 replies to this topic

#1 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 18 January 2012 - 07:40 PM

Buna , daca am gresit declaratia 100 pentru trimestrul III cu suma X , pe care am platit-o in contul impozitului pe profit trebuie sa fac rectificativa ? Voiam sa fac declaratia 100 pentru trim IV pana pe 25.01. fara sa completez nimic la impozit pe profit si apoi sa-l declar in 101 si sa-l platesc pana la 25.02 . Multumesc anticipat pentru ajutor!



#2 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2012 - 01:53 PM

Dupa atata experienta in completat declaratii veni un moment cand tre' sa pun o intrebare de incepator :blush: :
Declaratia 100 , cea de depus trimestrial on-line nu o mai trimit deloc in ianuarie? Pentru ca definitivez situatiile pana la mijlocul lui februarie, iar impozitul pe profit l-am calculat deja si il platim zilele astea (pana nu demult declaratia 100 cuprindea si impozitul pe salarii, asa ca depuneam oricum una lunar).
Este suficient sa depun doar declaratia 101 pana la 25 februarie?
Iar incheierea situatiilor financiare in februarie presupune si depunerea lor tot in februarie?

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#3 John A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 24 January 2012 - 06:12 PM

Salut,
Sunt intr-o mare dilema... am trimis pe cineva sa depuna azi declaratiile (cu 0 nevand activitate) si nu au fost acceptate fiindca nu stiu ce s-a schimbat din Noiembrie... n-am fost la curent cu schimbarile. Despre ce e vb? Acum se primesc doar electronic? Pentru ca n-am semnatura digitala. Cum pot proceda astfel incat sa reusesc sa depun ceva pana maine? Ar fi vreo solutie?



#4 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2012 - 06:33 PM

Vezi postareaJohn A, la 24 January 2012 - 06:12 PM, a spus:

Salut,
Sunt intr-o mare dilema... am trimis pe cineva sa depuna azi declaratiile (cu 0 nevand activitate) si nu au fost acceptate fiindca nu stiu ce s-a schimbat din Noiembrie... n-am fost la curent cu schimbarile. Despre ce e vb? Acum se primesc doar electronic? Pentru ca n-am semnatura digitala. Cum pot proceda astfel incat sa reusesc sa depun ceva pana maine? Ar fi vreo solutie?

Citeste aici: http://static.anaf.r...nt24nov2011.htm si ia fisierul de aici: http://static.anaf.r...00_XML_v100.pdf

Aceasta postare a fost editata de JustJohnDoe: 24 January 2012 - 06:42 PM




#5 John A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 24 January 2012 - 08:08 PM

Vezi postareaJustJohnDoe, la 24 January 2012 - 06:33 PM, a spus:


Mersi!
In instructiune zice ca trebuie depusa pe CD. Merge si pe stick?

Si inca o intrebare... tot in instructiune zice format pdf cu XML atasat. Ce XML?



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2012 - 09:25 PM

Vezi postareafboji, la 23 January 2012 - 01:53 PM, a spus:

Declaratia 100 , cea de depus trimestrial on-line nu o mai trimit deloc in ianuarie? Pentru ca definitivez situatiile pana la mijlocul lui februarie, iar impozitul pe profit l-am calculat deja si il platim zilele astea (pana nu demult declaratia 100 cuprindea si impozitul pe salarii, asa ca depuneam oricum una lunar).
Este suficient sa depun doar declaratia 101 pana la 25 februarie?
Contribuabilii care definitiveaza inchiderea exercitiului financiar 2011 pana la data de 25 februarie 2012 nu au obligaria declararii impozitului pe profit aferent trim. IV 2011 pana la data de 25.01.2012, adica nu depun Declaratia 100 la 25.01.2012 daca au ca obligatie in vectorul fiscal numai impozit pe profit.
http://www.finantepu...20pt%202011.pdf



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2012 - 11:11 AM

Multumesc Lexi :smile:

@JohnA In baza de date nu se salveaza pdf-u' pur si simplu ci fisierul de date anexat. Dar tu n-ai mai completat declaratie de-asta lunile trecute? Ca xml-ul nu e o noutate.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#8 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 19 December 2012 - 02:26 PM

Buna ziua!
Am preluat o firma cu multe incurcaturi. I s-a depus tarziu 010 cu imp pe micro si salariati, dar la administratie a fost inregistrata numai cu imp pe profit, declaratia 100 fiind depusa tot anul cu imp pe micro.I s-a spus de la administratie ca nu mai are ce sa faca si sa depuna rectificativa, dar eu stiu ca 710 se depune pentru a corecta sumele, nu pentru inlocuirea contributiilor. (imp pe profit in loc de micro).
Gresesc eu? Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut.

Aceasta postare a fost editata de nico1979: 19 December 2012 - 02:26 PM




#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2012 - 04:20 PM

Pai prin 710 corectati efectiv sumele.
Ca aveti de corectat impozit pe micro de la valoarea declarata la valoarea 0 si impozit pe profit de la 0 la valoarea X.



#10 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 20 December 2012 - 12:16 PM

Asta spun si eu, prin 710 corectez sumele, dar cum corectez contributia?



#11 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 20 December 2012 - 01:30 PM

710 la impozit pe venit micro, si 100 la impozit pe profit.. si Doamne Ajuta sa nu primiti decat avertisment ..
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#12 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 December 2012 - 01:52 PM

Multumesc mult



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2012 - 02:43 PM

@brenda are dreptate (D710+ D100), insa in locul tau eu as incerca o "ghidusie" care acum cativa ani mi-a tinut, la fel si unei colege de pe forum careia i-am sugerat-o fiindca si ea uitase sa decl. ceva in D100.
- as depune 710 cu ambele corectii in ea, chiar daca initial impoz. pe profit nu a figurat in vectorul fiscal declarat nici macar cu zero (nu a fost declarat nicicum).

incearca cu decl. 710 facuta asa si vezi daca tine, iar daca nu tine (mai nou) - abia atunci mergi pe varinta Brendei (f corecta, de altfel).

cu toate astea, am inteles ca de fapt impoz. pe micro e cel corect, asa ca poate ar trebui sa rezolvati cu D010 in loc sa faceti corectiile de trecere la impoz. pe profit prin D100 si D710. personal, mi se pare mult mai complicat sa refaci destul de mult din conta (inreg., calcule, deductibilitati... etc ... + decl.) in loc sa convingeti AF sa va accepta D010 retroactiv - chiar daca a fost depus cu intarziere.



#14 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 December 2012 - 02:25 PM

In primul rand, va multumesc ca incercati sa ma ajutati.
Am incercat initial sa rezolv cu 010, numai ca, fosta contabila a depus tarziu 010, in 02.2012, firma fiind infiintata in 07.2011. Din acest motiv, administratia a inregistrat din oficiu imp pe profit si fara salariati, iar in 010 ea are bifat imp pe micro si cu salariati. De la administratie ne-a spus ca nu mai putem face nimic pentru a figura in toata aceasta perioada cu imp pe micro, decat din 01.2013. Cu sumele nu sunt probleme, deoarece nu a avut activitate pana acum, deci toate sunt pe zero. Ar fi mai bine sa le las asa cum sunt, daca tot sunt pe zero si nu a avut nimic de plata?

Aceasta postare a fost editata de nico1979: 22 December 2012 - 02:27 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2012 - 04:27 PM

daca nu exista cale de reparat prin D010, atunci nu-i alta solutie decat una dintre cele prezentate deja. :sad:

poate revii cu mesaj dupa ... sa ne spui ce-i rezolvat ... chiar sunt curioasa .

sa ai mult noroc de oameni cu mintea destupata si intelegatori ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL