Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 394 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 394 / topic 2012


43 replies to this topic

#21 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 February 2012 - 10:31 AM

Vezi postareamagda2000, la 17 February 2012 - 09:42 AM, a spus:

Nu are nicio importanta ordinea in care le depui.

nu are importanta modul cum depui (on line sau ghiseu) ca rectificativa inainte initialei nu merge :smile:



#22 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 17 February 2012 - 12:00 PM

Vezi postareacosmin0304, la 17 February 2012 - 10:31 AM, a spus:

Vezi postareamagda2000, la 17 February 2012 - 09:42 AM, a spus:

Nu are nicio importanta ordinea in care le depui.

nu are importanta modul cum depui (on line sau ghiseu) ca rectificativa inainte initialei nu merge :smile:
Nu este vorba despre declaratia 394 initiala si cea rectificativa pentru aceeasi luna.Nu ai citit cu atentie.
Handa a intrebat daca are importanta ordinea depunerii declaratiilor 394 rectificativa pt sem 2 anul 2011 si declaratia initiala 394 pt ianuarie 2012.
Si repet...nu are nicio importanta.Cele doua declaratii refera la perioade fiscale diferite.




#23 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2012 - 04:33 PM

are cineva idee ce fac daca 394-ul meu are mai mult de 500 de inregistrari? :blink:

reusesc sa import txt-ul, sa salvez, cica se termina si validarea dar.... acolo moare prin inchidere

multumesc oricui are vreo idee!



#24 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 February 2012 - 04:24 PM

Am si eu o nelamurire:

randul 17.1 din decont tva corespunde cu livrarile de bunuri din decl 394
randul 27.1 corespunde cu achizitiile cu factura (platitori de tva) din decl 394
Tva-ul de la bonurile de benzina atunci nu se vor include la randul 27.1?
intreb deoarece eu introduc aceste bonuri in jurnalul de cumparari, si asa imi apare diferenta fata de decl 394..(unde nu sunt incluse aceste bonuri)

Multumesc



#25 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2012 - 09:16 PM

Bonurile fiscale de combustibil le incluzi la rd.22 din D300 nu la la 27.1- unde treci doar achizitiile de la intern pentru care ai primit facturi si ai sa vezi ca-ti dau corelatiile.Corelatiile intre D300 si D394 sunt :

D300 D394
Rd.13 sectiunea V (taxare inversa la intern_masuri de simplificare art 160 CF)
Rd.25=Rd.12 sectiunea C din D394 (taxare inversa la intern_masuri de simplificare art 160 CF)
Rd.17.1 sectiunea L+sectiunea V
Rd.27.1 sectiunea A +sectiunea C



#26 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2012 - 09:29 AM

Multumesc, asa voi face!



#27 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 22 February 2012 - 12:26 PM

Ce facem cu rotunjirile ce le face programul in 394? Sumele nu mai corespund in totalitate cu cele din decontul de tva. Ce trecem la rubricile 17.1 respectiv 27.1? Sumele din 394 cu rotunjirile ce le face el sau aceleasi sume rotunjite per total din jurnalele de tva?



#28 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2012 - 02:40 PM

Si la mine rotunjeste, cam cu 5 lei, si am trecut sumele din declaratia 394, ca sa fiu sigura ca nu imi da eroare



#29 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2012 - 04:59 PM

Are cineva un formular tip, pentru depunerea decl 394 rectificative? Am fost sa o depun si mi s-a cerut, pe langa decl initiala, original si copie (!!!), si o declaratie pe propria raspundere ca firma nu este in control. ...tot functionara spune ca este o declaratie tip, insa nu am gasit-o pe nicaieri..sau inventeaza ?.....!!!!! :wub:



#30 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 23 April 2012 - 06:34 PM

Am o intrebare legata de 394. Sunt PFA si n-am avut operatiuni pe teritoriul Romaniei pe primul trimestru. PDF-ul de la Declaratia 394 nu-mi permite sa validez fara operatiuni, ca atare nu pot sa tiparesc si nici sa atasez vre-un xml la pdf. Ce fac in situatia asta ?



#31 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 April 2012 - 06:49 PM

Declaratia se depune numai dacă în această perioadă au fost realizate operațiuni de natura celor care fac obiectul obligației de declarare.



#32 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 23 April 2012 - 06:54 PM

Exista vreun articol pe undeva care specifica fapul ca 394 nu se depune daca nu exista activitati pe perioada respectiva ?
In programul vechi ( cel fara pdf) se putea tipari si in lipsa oricarei activitati.



#33 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 April 2012 - 09:59 AM

OPANAF 3596/2011
Cu placere.

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 24 April 2012 - 10:01 AM




#34 costinpastia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 July 2012 - 01:55 PM

Buna ziua
Depun decont tva la trimestru iar pentru trim I nu am depus decl 394 .
Pot cuprinde acum in 394 (iulie 2012) achizitiile si livrarile din tot semestru I ? Sau ce pot face pentru 394 care nu l-am depus in trim.I ?

Multumesc



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2012 - 02:36 PM

trebuie depusa decl. 394 pt fiecare trim. in parte fiindca nu-ti dau corelatiile cu decontul de tva care nu se face cumulativ de la inceputul anului, ci tot pe fiecare trim. separat/ individual.
la AF or sa vada imediat ca nu sunt corecte corelatiile si te vor chema sa corectezi decl.394, ocazie cu care vor vedea si ca cea pe trim I nu este depusa, deci vei avea de " acoperit " 2 greseli in loc de una !

n-ai cum s-o "cotesti", parerea mea ... :sad: iar amenda e uriasa (de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice) ... de plangi cu vorbe !!
poate te descurci si scapi doar cu un avertisment !

vezi ca decl. se poate depune si la ghiseu ! :smile:



#36 morali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 October 2012 - 06:46 PM

la un sc care are Ro am introdus in contabilitate lunii august facturi mai vechi( din 2007) neinregistrate la timp

am inregistrat facturile cu data de 01.08.2012 desi sunt din 2007 iar la intelegere cu patronul, continutul facturilor pentru a nu ma mai complica l-am trecut pe chelt nedectibile ca sa nu mai afectez declaratiile d 300 si trebuiasca sa fac rectificative - nu sunt sume mari

nu stiu cum se face corect d 394 pentru perioada aferenta lunii august

trebuie sa fac o rectificativa pentru 2007 sau pot sa introduc facturile in d 394, aferenta lunii august 2012 - ca si cum ar fii fost emisa la data 01.08.2012

multumesc



#37 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 13 November 2012 - 04:55 PM

Am o problema destul de delicata.
Este vorba despre o firma infiintata anul acesta in luna iulie, platitoare de TVA lunar. In luna septembrie am incheiat un contract de consultanta pentru accesarea de fonduri europene. In luna septembrie am platit in baza unei facturi proforme contravaloarea serviciilor de consultanta. Societatea care a prestat serviciile a emis factura fiscala in data incasarii banilor adica 28 septembrie dar a omis sa mi-o transmita, in consecinta eu nu am depus declaratia 394 pe luna septembrie (neavand alte facturi pe acea luna) si declaratia 300 pe 0. In luna noiembrie abia am primit factura fiscala si nu stiu cum sa procedez. Daca as fi avut achizitii in luna septembrie as fi rectificat declaratia 394 pe luna respectiva si in decontul de TVA o treceam in luna octombrie la regularizari. Firma de consultanta a spus ca imi vor storna factura in luna noiembrie si vor emite o alta cu aceeasi data ca si cea storno si asa se regleaza totul (adica eu voi inregistra toate 3 facturile in luna noiembrie), e corect asa?
Nu stiu cum sa procedez...

Va multumesc anticipat pentru ajutor



#38 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 November 2012 - 08:22 AM

daca iti dau o fact de stornare tot cu septembrie le operezi pe cele 2 din sept+ cea din nov in aceiasi luna si ai terminat deoarece pe sept totalul este 0 si nu ai nevoie sa depui decl 394 /sept
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#39 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 16 November 2012 - 11:40 AM

Da ei vor sa imi dea storno pe noiembrie!!!



#40 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 November 2012 - 08:54 AM

nu inteleg pentru ce iti dau stornare , nu are sens daca nu iti da cu septembrie
tot ce poti este sa te rogi sa nu pici la incrucisare cea ce am auzit ca se intampla mai greu ,ca de dus sa depui acum 394 amenda este de 12000 lei si nu se merita
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL