Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 394 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


decl. 394 / topic 2012


43 replies to this topic

#41 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 November 2012 - 09:04 AM

Ideea este ca eu nu am nici o vina. de ce sa primesc eu amenda?? am dovezi ca nu am primit factura...



#42 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 19 November 2012 - 03:28 PM

Lucrurile stau cam asa: din moment ce ai dovezi clare ca ai primit factura dupa trecerea termenului legal de raportare, vei intocmi o declaratie 394 pe septembrie (la aceasta declaratie nu exista "rectificativa",cand sunt regularizari,se depune o noua declaratie). Iar in decontul de TVA vei trece sumele aferente acelei facturi,in rd.30" Regularizari taxa dedusa",astfel incat aceasta regularizare va avea corespondenta cu declaratia 394 depusa de tine acum,dar pt.luna septembrie. Chiar daca va fi un control incrucisat, tu vei avea suma declarata si dovada ca nu esti de vina pentru primirea cu intarziere a facturii.
Singurul lucru pe care ti l-as reprosa,ar fi ca ,mai ales deoarece ai platit pe baza de proforma,deci era logic ca va urma factura fiscala,trebuia sa insisti pe langa furnizor sa-ti trimita factura fiscala(eventual,ca sa o inregistrezi la timp,poti sa o soliciti prin email,urmand ca ulterior sa-ti soseasca prin corepondenta originalul).
Pentru Mariana Serban: furnizorul nu poate face o factura storno cu o data retroactiva, dar trebuie sa o faca,pentru ca el a raportat deja factura initiala,in declaratiile lunii septembrie,deci nu si-o mai poate elimina din evidente. Pentru el,stornarea si refacturarea in noiembrie,nu-i vor influenta situatiile lunare si din punctul lui de vedere este in regula. Prin aceasta operatie,el iti sugereaza,intr-un fel,sa comiti o mica ilegalitate,sa inregistrezi numai ultima factura,in noiembrie.Dar sfatul meu este sa nu faci asa ceva.Tu nu ai nevoie de factura de storno, daca vei inregistra factura din septembrie in octombrie si vei face declaratiile asa cum ti-am spus mai sus. Daca deja au depus declaratiile pe octombrie,atunci ai o problema,pentru ca va trebui sa faci regularizarea in decontul de TVA pe noiembrie. Dar eu sper ca nu ai depus inca declaratiile.
Succes si fruntea sus! Nu esti nici primul,nici ultimul care se confrunta cu astfel de situatii.




#43 ANA CIORNEIU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 November 2012 - 11:19 AM

"Are cineva un formular tip, pentru depunerea decl 394 rectificative? Am fost sa o depun si mi s-a cerut, pe langa decl initiala, original si copie (!!!), si o declaratie pe propria raspundere ca firma nu este in control. ...tot functionara spune ca este o declaratie tip, insa nu am gasit-o pe nicaieri..sau inventeaza ?.....!!!!!"


Am atasat modelul pe care il am eu.

Sper sa fie de folos.Fisier atasat  Declaratie rectificativa.doc   23.5K   45 downloads



#44 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 December 2012 - 07:54 PM

Comunicat de presa ANAF /19.12.2012
“În contextul implementării sistemului TVA la încasare conform prevederilor OG nr.15/2012 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, a fost identificată necesitatea monitorizării declarării livrărilor, prestărilor de servicii şi achiziţiilor efectuate pe teritoriul naţional de persoanele înregistrate în scopuri de TVA, prin modificarea condiţiei de raportare în funcţie de exigibilitatea care intervine în perioada de raportare, rezultând ca în perioada de raportare sa fie declarate toate facturile, în funcţie de data la care au fost emise/ primite.”

Proiectul de ordin pentru modificarea Ordinului presedintelui ANAF nr.3596/2011 privind declararea livrarilor/prestarilor si achiztţiilor efectuate pe teritoriul naţional de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA
http://static.anaf.r.../394_OPANAF.pdf






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL