Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
20% din impozitul pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


20% din impozitul pe profit


2 replies to this topic

#1 remaliss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 05 February 2012 - 06:04 PM

Cei 20% din impozitul pe profit aferent anului 2011, dar nu mai mult de 3 la mie din cifra de afaceri poate fi redirectionat catre un ONG, conform Codului fiscal.Platile se pot efectua acum in februarie odata cu incheierea contractului de sponsorizare sau trebuiau efectuate/ calculate pana la 31 decembrie 2011?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 February 2012 - 08:09 PM

Am cautat anul trecut prin legislatie si am inteles ca nu se pot vira sumele pt. sponsorizare decat pana la sfarsitul anului respectiv. Deci pentru impozitul pe 2011 se puteau vira sume reprezentand sponsorizari pana la 31.12.2011. In 2012 se pot vira sume aferente impozitului pe profit al anului 2012, in masura in care se stie ca va fi profit la sfarsitul anului. Este o anomalie legislativa pentru care trebuie sa luptam sa se schimbe, pentru a se accepta sponsorizari 1-3 luni dupa inchiderea anului.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 05 February 2012 - 08:17 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 remaliss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 06 February 2012 - 09:55 PM

Da, m-am gandit eu ca nu mai e posibil aferent anului 2011, dar oare pentru trim. I 2012 eu cred ca legea imi permite, daca societatea inregistreaza profit impozabil si implicit impozit pe profit, nu?
Multumesc pentru raspuns!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL