Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pot emite factura + chitanta unei persoane fizice? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pot emite factura + chitanta unei persoane fizice?


7 replies to this topic

#1 Ada7Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 February 2012 - 05:42 PM

Buna ziua,

Sunt PFA neplatitoare de TVA in sistem real, cod caen 0150 Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor).


As dori sa stiu daca pot sa emit factura + chitanta unei persoane fizice caruia vreau sa ii vand porumb si cartofi.


Mentionez ca nu am casa de marcat si nici nu sunt obligata sa am.


Va multumesc.





#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2012 - 10:21 PM

Da, dar sa fie factura nu factura fiscala.

Dana




#3 Ada7Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 February 2012 - 12:47 PM

Vezi postareaDana42, la 23 February 2012 - 10:21 PM, a spus:

Da, dar sa fie factura nu factura fiscala.

Factura am fara TVA, nu este fiscala.
La finante mi-au zis ca nu am nevoie de casa de marcat, dar pe niste forumuri mi-au raspuns ca trebuie sa am....nu mai stiu ce sa cred....
Desi nu prea vand la persoane fizice, mai mult la persoane juridice la care le fac factura + chitanta.
La persoane fizice vand in piete cu certificatul de producator, ocazional...cand este perioada de recoltare, dar mai am clienti persoane fizice care
vin si cumpara de acasa si imi cer factura si nu stiam daca le pot face sau nu.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 February 2012 - 11:08 PM

Vezi daca te incadrezi la exceptii in OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economice de a utiiza case de marcat si normele de aplicare. Iti dau cateva extrase:

"ART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
................
ART. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):

a) comerțul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deținători de autorizație în piețe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum și activitățile de jocuri de noroc desfășurate cu mijloace tehnice de joc ce funcționează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
-------------
b) serviciile de alimentație publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
--------------
d) vânzarea de ziare și reviste prin distribuitori specializați;
e) transportul public de călători în interiorul unei localități pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum și cu metroul;
--------------
g) activitățile de asigurări și ale caselor de pensii, precum și activitățile de intermedieri financiare, inclusiv activitățile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitățile de schimb valutar cu numerar și substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operațiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituțiilor de credit, aparținând acestor instituții, precum și cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
--------------
h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;
-------------
i) vânzarea obiectelor de cult și serviciile religioase prestate de instituțiile de cult;
-------------
Lit. j) a art. 2 a fost abrogată de pct. 2 al art. V, Secțiunea a 2-a din ORDONANȚA nr. 47 din 28 august 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 603 din 31 august 2007.
k) comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă;
-------------
l) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agențiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice și termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poștă și curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrărilor de construcții, reparații, amenajări și întreținere de locuințe;
p) serviciile medicale cu plată prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
-------------
Lit. r) a art. 2 a fost abrogată de pct. 2 al art. V, Secțiunea a 2-a din ORDONANȚA nr. 47 din 28 august 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 603 din 31 august 2007.

s) a art. 2 a fost abrogată de pct. 2 al <LLNK 12007 47130 302 0 63>art. V, Secțiunea a 2-a din ORDONANȚA nr. 47 din 28 august 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 603 din 31 august 2007.


ș) serviciile de transport feroviar public de călători în trafic intern și internațional, prestate de societăți comerciale persoane juridice române.

-------------
Lit. ș) a art. 2 a fost introdusă de art. unic din ORDONANȚA nr. 14 din 24 august 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 604 din 26 august 2011."



Dana




#5 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 26 February 2012 - 02:50 PM

Am rascolit afurisitul de articol 155 si urmatoarele, dupa caz. Imi poate spune si mie cineva unde scrie negru pe ...galben ocru, de factura fiscala ? Si care e diferenta, conform CF, intre factura si ....factura fiscala ? :rolleyes:



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 February 2012 - 03:47 PM

Tzica, este duminica, nu mai cauta in CF :smile: , uite si eu ma distrez la maxim cu declaratiile...
Pe scurt, intr-un fel de "verde" :nu mai este diferenta de prin 2007 cred, dar in librarii exista facturi si facturi fiscale care au si rubrica de TVA, de aceea am mentionat asta, pt. ca daca nu foloseste in mod frecvent facturi, cu siguranta le achizitioneaza. Daca stau sa ma gandesc bine nu ar fi o problema, mai bine o lasam in balta, asa cum spunea o fosta clienta (de astia am mai multi- "fosti") de alta etnie :biggrin: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 February 2012 - 03:48 PM

Dana




#7 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 February 2012 - 04:31 PM

Avem si topic, cam vechi, ce-i drept.
http://www.conta.ro/.../31119-factura/
Dana are dreptate, OMFP 2226/2006 zice ca vechile formulare de factura si factura fiscala se pot folosi pana la epuizare (a lor, nu a noastra). Iar librariile s-au conformat, au tiparit si una, si alta si fac la fel si in zi de azi. Amin.



#8 indiscutabil34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2012 - 12:01 PM

Mai nou, ma documentez si eu despre PFA, intentionez sa imi fac unul, pare destul de complex, dar ma bucur ca am lamurit treaba cu factura fiscala.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL