Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Venituri in avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Venituri in avans


3 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 28 February 2012 - 12:39 PM

Salutare!
Poate stie cineva tratamentul contabil la urmatoarea spezza
Fac un contract de prestari servicii cu o firma care urmeaza sa se desfasoare pe o perioada de 9 luni.
In luna februarie le fac factura de avans pentru prestarile de servicii care trebuie sa le efectuez in viitor, iar ei imi platesc Factura peste 30 zile. Cum ma inregistrez eu din punct de vedere contabil si al tva ului?



#2 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 01 March 2012 - 09:07 AM

Factura de avans este pentru decontarea platilor asa cum este prevazut in contract, insa lunar efectuati o factura fiscala conform devizului de lucrari pe faze realizate in luna, stornand si valoarea avansului la nivelul serviciului efectiv realizat. Deci venitul este reflectat in momentul realizarii.
411=419 si 4427 cu val avansului
512=411 la data scadentei
lunar se face:
411=704
-419
4427
-4427




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 March 2012 - 10:44 PM

pentru factura de prestari servicii in avans
411=%
419
4427
5121/5311=411
419=411 lichidarea avansului



#4 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 April 2012 - 09:16 PM

Buna,

As avea o rugaminte la voi. In primul rand imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea corecta.
Este vorba despre o persoana care de curand a incheiat un contract de colaborare cu o companie din Elvetia. Persoana in cauza are 'functia' de cercetas in sport (culege informatii sportive ) avand diverse meciuri prin diferite tari din Europa, in urma careia obtine venituri (se trimit facturile de cazare, transport , masa la companie, iar aceasta deconteaza suma + plata pe meci prin contul bancar deschis in Romania). Compania specifica in contract ca persoana "angajata" (desi nu are CIM cu ei, fiind liber profesionist) este responsabila pentru plata taxelor. Intrebarea mea este daca persoana care colaboreaza cu aceasta companie trebuie sa devina pfa sau sa declare la Finante venitul pentru a fi impozitat cu 16% sau poate ramane asa avand in vedere faptul ca 90% din meciurile la care pariticipa nu se desfasoara pe teritoriul Romaniei? Va rog sa ma ajutati. Va multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL