Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cont de executie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cont de executie


3 replies to this topic

#1 Mada.Any

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2012 - 11:03 AM

Buna ziua:)

Am anumite intrebari legate de contul de executie al institutiilor publice- cheltuieli si va rog frumos daca poate cineva sa imi raspunda...
Ce reprezinta cele doua coloane de la creditele bugetare: initiale si trimestriale/definitive ?
Sumele de la cheltuieli efective , de unde le avem?
Ce reprezinta angajamentele bugetare?
Multumesc frumos!



#2 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 10 January 2013 - 11:03 PM

Scuzati......prima intrebare care-mi vine in minte.......ce cautati pe acest forum? Se pare ca terminologia va este straina............




#3 miculuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 July 2013 - 10:38 AM

In primul rand as dori sa stiu daca acum lucrezi sau nu in acest domeniu.De ce? ptr.ca ar trebui sa cunosti aceste "informatii".
Bun,...creditele bugetare initiale reprezinta alocatiile bugetare care se regasesc in bugetul initial aprobat de catre ordonatorul principal de credite.
creditele trimestriale,sunt cele alocate conform repartitiilor pe trimestre(4 pe an)
credite definitive= credite aprobate in urma unei rectificari bugetare.
angajarea cheltuielilor=faza in procesul executiei bugetare care imbraca 2 forme:
- angajamentul bugetar=orice actprin care o autoritate competenta,potrivit legii,afecteaza fonduri publice unei destinatii,in limita creditelor bugetare aprobate sau actul administrativ prin care se rezerva creditul bugetar in vederea stingerii pin plata a obligatiri de plata.
Angajamentul bugetar precede angajamentul legal.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2013 - 11:31 AM

oameni buni, voi va mai uitati si la data mesajului la care raspundeti ? nu de alta, dar poate-s deja prea vechi ... si parca-ar fi mai bine, daca tot sunteti asa draguti si vreti sa ajutati, sa o faceti pt mesaje ceva mai noi (nu de peste 1 AN ! ) . :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL