Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata in avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata in avans


7 replies to this topic

#1 aroua_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 12 March 2012 - 12:47 PM

Buna ziua,
In ce cont inregistrez plata in avans aferenta consumului de gaz?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2012 - 12:51 PM

4092 - furnizori debitori pt. prestari servicii




#3 aroua_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 13 March 2012 - 08:24 AM

Asa ma ganseam si eu, dar conform ordinului 3055 contul 409 nu are corespondenta cu 5311 sau 5121. Se poate trece pe 409 doar pentru avansul facturat, ceea ce nu e si cazul meu.
Eu practic am platit in avans mai mult decat au facturat.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2012 - 02:45 PM

cand mi s-a intamplat sa am plati in plus (avans) la furnizori, eu nu m-am blocat in faptul ca 409 nu are corespondente cu 5311 sau 5121, dar daca vrei sa tii cont cu strictete de ele, atunci poti folosi 461.analitic :biggrin:



#5 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 13 March 2012 - 03:26 PM

eu propun 473. analitic (in lipsa facturii, sau in prezenta ...proforma) :rolleyes:



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 March 2012 - 10:15 PM

eu propun urmatoarele inregistrari:
471=5121/5311
Lunar, la primirea facturii
%=401
605
4426
401=471

Sau daca ai o factura de avans pentru toata valoarea pe o anumita perioada
%=401
4092
4426
%=5121/5311
471
401 plata TVA

401=4092 valoarea avansurilor, cu ocazia regularizarii platilor cu furnizorul
605=471 cheltuieli lunare



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2012 - 01:59 AM

e doar o plata in plus, oameni buni ! :blush:
se stie clar cui i s-a platit (deci eu zic ca nu este o operatiune in curs de clarificare, adica nu prea stim ce-i cu ea / unde s-au dus banutii ...), nu are factura pt acesti bani platiti in plus (deci nu cred ca e cazul sa vb aici de tva si alte cheltuieili).

sunt doar niste bani platiti in plus fata de factura respectiva si atata tot ! prin urmare, trebuie inregistrat "ceva" = 5121/5311 ... cu suma respectiva si gata . "ceva"-ul asta s-a propus a fi 4092/473/461... asa ca are de unde alege ! :biggrin2:



#8 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 14 March 2012 - 12:12 PM

Tratamentul avansurilor (fie ele plati, fie incasari).eu zic ca ar trebui inscris pe lista paradoxurilor lui Zenon..sau ma rog un infringement la ratiune (rationament contabil), sau logica...dupa caz.Sintagma "avans" e foarte chiznovatica, datorita relationarii dintre contabilitate si fiscalitate ( hihihihi......cei drept, nu cu mult timp in urma, am primit un perdaf referitor la tratarea avansurilor)!!.D.p.d.v. fiscal suntem obligati sa mentionam TVA-ul, de aceea , in opinia mea, imi trebuie factura (sau macar autofactura!) pentru a folosi 4091 sau 4092, dupa caz.In lipsa unui document contabil justificativ, chiar daca se stie ce e cu plata....eu as alege 473.De ce? nu am document justificativ, nu mai insiram aici art.155 sau art despre exigibilitate TVA sau altele...doar ca e putintica nebuloasa
(doar simpla parere, nu reprezinta o opinie competenta sau/si autorizata).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL