Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inventar intermitent marfuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inventar intermitent marfuri

29 replies to this topic

#1 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 06 June 2005 - 09:57 AM

poate cineva sa ne arate o monografie in cazul inventarului intermitent la un magazin cu amanuntul?!
merci



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 June 2005 - 04:39 PM

in contul de stocuri se inregistreaza pe baza de documente toate intrarile, in timp ce iesirile se stabilesc si se inregistreaza in contabilitate numai la sfarsitul lunii dupa ce s-a efectuat inventarul stocurilor.
sold initial + intrari - sold final = iesiri
OMF 2388/1995




#3 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 June 2005 - 07:18 AM

Floris are dreptate, numai ca OMF 2388/1995 a fost abrogat de OMF 1753/2004.

OMF 306/2002:
4.66. - Potrivit art. 13 alin. (2) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, modificata si completata prin Ordonanta Guvernului nr. 61/2001, contabilitatea stocurilor se tine cantitativ si valoric sau numai valoric prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent.
In conditiile folosirii inventarului permanent, in contabilitate se inregistreaza toate operatiunile de intrare si iesire, ceea ce permite stabilirea si cunoasterea in orice moment a stocurilor, atat cantitativ cat si valoric.
Inventarul intermitent consta in stabilirea iesirilor si inregistrarea lor in contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfarsitul perioadei, in acest caz, iesirile se determina ca diferenta intre valoarea stocului initial plus valoarea intrarilor si valoarea stocului final, determinat pe baza inventarierii.

Tot OMF 306/2002, la Cap.cu Normele de utilizare a conturilor, la sfarsitul conturilor din grupa 30, zice:

In situatia aplicarii inventarului intermitent:
Stocurile existente la inceputul exercitiului financiar precum si intrarile in cursul perioadei de materii prime, materiale consumabile si materiale de natura obiectelor de inventar se inregistreaza direct in debitul conturilor 601 "Cheltuieli cu materiile prime", 602 "Cheltuieli cu materialele consumabile" si 603 "Cheltuieli privind materialele de natura obiectelor de inventar".
Conturile 301 "Materii prime", 302 "Materiale consumabile" si 303 "Materiale de natura obiectelor de inventar" se debiteaza numai la sfarsitul perioadei cu valoarea la pret de inregistrare a materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, existente in stoc, stabilita pe baza inventarului, prin creditul conturilor 601 "Cheltuieli cu materiile prime", 602 "Cheltuieli cu materialele consumabile", 603 "Cheltuieli privind materialele de natura obiectelor de inventar".

Adica poti face 60x=401 in timpul perioadei si 601=301 in rosu la sfarsitul perioadei, cf.inventar. (301=601 e complet pe dos, asa cum sunt mai toti cei ce au elaborat acest ordin).



#4 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 08 June 2005 - 01:24 PM

floris ,asta e clar.Problema se pune la incarcarea cu 378 si 4428.



#5 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 08 June 2005 - 01:27 PM

eu m am gandit sa fac in timpul lunii 607=401 si doar cand la sfarsit fac stocul sa am 371=%607,378,4428 iar luna urmatoare cand se face destocarea(anularea)sa fac 607,378,4428=371.
ce ziceti?



#6 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:57 PM

lorenzo a spus:

OMF 2388/1995 a fost abrogat de OMF 1753/2004.
norocul meu ca am colegi cu ochi de vultur.


1. inregistrezi 607=401 si 371=378,4428 numai cu val. adaosului comercial si la sf. lunii faci notele in rosu cum a precizat lorenzo
2. inregistrezi 371=401 si 371=378,4428 si descarci la sf. lunii 607,378,4428=371

nu stiu daca este cel mai corect sfat, dar daca nu ne sare cineva in ajutor, incearca sa faci niste simulari in programul de conta si vezi ce iese.



#7 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 10 June 2005 - 09:18 AM

cand cumperi vad ca faci 607=401
iar cand pui adaos folosesti 371.Pai ori folosim numia cheltuieli,ori nu:)
Mai asteptam sfaturi,nu?!



#8 bmary47

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 June 2005 - 06:52 PM

In cazul inventarului intermitent cum pot descoperi eventualele lipsuri in gestiune? Poate e o intrebare prosteasca, dar marturisesc ca nu am folosit niciodata aceasta metoda. :oops:



#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 10 June 2005 - 08:43 PM

Nu stiu in ce masura la o unitate cu amanuntul ar fi valabila metoda inventarului intermitent?
Eu metoda asta am utilizat numai la productie (nu-l mai folosesc de vreo 3 ani, pt. ca nu am putut urmari corect stocurile) si nici nu m-am intilnit cu el la alti colegi in caz de en-detail.
Practic nici nu pot sa-mi dau seama cum ar putea sa functioneze.
Am incercat sa fac o schita a inregistrarilor, dar m-am impotmolit la 378 si 4428.
Va rog, cine are timp sa demonstreze cu un exemplu practic cum functioneaza inventarul intermitent la en-detail (aprovizionare, vanzare, descarcare). Si cum se poate urmari ca sa nu se fure? Ca daca faci simplu inventar la sf. luna cum verifici daca nu ai lipsuri? Hai sa zicem ca conduci raportul de gestiune zilnic, deci ai o baza de comparatie, dar garantez, ca lunar vei avea lipsuri de inventar si va trebui sa le inregistrezi Nu este cumva mai simplu inventarul permanent (inventar efectiv anual, deci si eventuale lipsuri de inregistrat numai anual)?

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 June 2005 - 08:52 PM

mihails2005 a spus:

cand cumperi vad ca faci 607=401
iar cand pui adaos folosesti 371.Pai ori folosim numia cheltuieli,ori nu:)
Mai asteptam sfaturi,nu?!

am folosit 371 doar ptr. adaos comercial, nu ptr. costul marfii intrate.
fiind magazin cu amanuntul trebuie sa se regaseasca si 378,4428.
dar e posibil sa fi batut campii. din pacate nu dispun de timp ca sa fac o analiza amanuntita (sunt in sesiune), dar ti-am recomandat sa faci o simulare in programul de contabilitate cu toate inregistrarile si sa vezi ce iese.



#11 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 11 June 2005 - 12:00 PM

Stati inshetishor, s-o luam babeste....
Intrare marfa :
% = 401
371
4426

De pe NIR, se stabileste 378 si 4428 si se incarca :
371 = %
378
4428

La sfirsitul lunii, se calculeaza vinzarile (facturi si/sau rapoarte Z de la casele de marcat, ai zis ca e vinzare cu amanuntul, nu?)
411 = %
707
4427

Pentru scadererea gestiunii se calculeaza coeficientul de repartizare K:

K378 = (Total Rulaj creditor 378 + total adaos din NIR luna curenta) / (Total Rulaj debitor 371 + total valoare vinzare a marfurilor intrate din NIR in luna curenta)
in care : totalul rulajelor se iau din balanta lunii precedente
total valoare vinzare marfuri luna curenta este totalul conturilor 401, 378 si 4428 stabilite in notele de mai sus.

Valoarea adaosului colectat in luna se stabileste astfel :
V378 = (Total rulaj creditor 371 + 411 luna curenta)xK378 - Total rulaj debitor 378

Operatiunea contabila :
% = 371 (cu valoarea din 411)
378 cu V378
4428 egal cu 4427 colectat in luna
607 (se stabilesteprin diferenta 371-378-4428)

Precizari esentiale : inventarul se tine intotdeauna la pret de vinzare incl. TVA calculat pe NIR. Orice modificare a pretului trebuie reflectata in contabilitate.
La sfirsitul lunii soldul contului 371 trebuie sa fie egal cu stocul de marfa calculat astfel : cant x pret vinzare.
Ca sa stii ca ai facut corect gestiunea, soldul 4428 este soldul 371 x (0,19/1,19).

Succes!
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#12 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 11 June 2005 - 07:34 PM

moni-andreea a spus:

Stati inshetishor, s-o luam babeste....
..........................

E OK in cazul metodei inventarului PERMANENT(cu observatia, ca daca am numai Z-uri, eu nu utilizez 411, ci direct 5311), dar eu am nedumeriri in ceea ce priveste utilizarea metodei inventarului INTERMITENT la en-detail!

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#13 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 13 June 2005 - 08:53 AM

Poate sunt eu prea obosit, dar babeste vorbind, daca pui 371 in "T" ce iasa??
Ajutam cum / cand putem....



#14 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 13 June 2005 - 10:41 AM

E clar ca cel permanent e de preferat.Dar ca si chestiune...asa era intrebarea.



#15 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 14 June 2005 - 09:18 PM

Ia o hirtie si un creion si incearca sa dai raspunsul singur la cerintele care apar la inventarul intermitent.
Presupunem ca se va face scaderea de gestiune produs cu produs la pretul de intrare, conform unui jurnal de vinzari tinut pe o fisa sau pe o foaie de caiet?
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#16 asproiun

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Interests:economice

Postat 23 June 2005 - 01:07 AM

Dupa parerea mea la un magazin de vinzare cu amanuntul gestiunea se tine la pret de vinzare cu amanuntul.Se foloseste obligatoriu casa de marcat (cu exceptiile prevazute de lege) si raportul de gestiune.Descarcarea gestiunii se face conform Z de la casa de marcaj cu formula de calcul specificata anterior
iar dupa descarcare in contabilitate soldul contului 371 trebuie sa corespunda cu soldul registrului dw casa din ultima zi lucratoare. Ca principiu metoda inventarului permanent sau intermitent se foloseste la productie (pentru consumurile de materii prime si materiale ) si la vinzarile en-gros unde nu este obligatorie tinerea evidentei la pret de vinzare cu amanuntul ci la pret de aprovizionare.



#17 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2005 - 09:30 AM

mihails2005 a spus:

E clar ca cel permanent e de preferat.
Ce te faci cand trebuie sa continui ce au inceput altii??
Inventariul intermitent nu are legatura cu 378 si 4428.Adaosul se determina la inchidere prin 121.Evidenta stocului se tine la pret de achizitie.De ce perfera Administratorii sau Patronii aceasta metoda?Detin ei controlul stocului si nu sunt obligati sa dea explicatii pentru lipsuri.
radu_o



#18 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 06 July 2005 - 08:37 AM

tot inventarul intermitent se foloseste si in contabilitatea unei microintrep.pe care tocmai am preluat-o...si poate ma ajutati cu niste chestiuni:
1. la sf.lunii pe baza inventarului trebuie sa incarc in 371 stocul de marfuri si voi face 607=371 in rosu, deci voi avea la sf.lunii sold creditor la marfuri in rosu...la intocmirea bilantului acum la 30.06, consider acest stoc ca si cum as avea 371 debit in negru?
2.Acesta inventariere in ce consta, ca documente, se fac toate documentele ca si la inventarierea anuala? decizii, liste , proces verbal? sau doar anumite documente?
Va multumesc ft.mult pt ajutor



#19 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2005 - 02:22 PM

Uite cum faci:
1.achizitie:607=401
inventar sf.de luna:371=607
la 30.06 vei avea 371 in debit

2.proces verbal de inventariere este suficient insa trebuie semnat de persoanele care raspund de acest stoc si de administrator sau in lipsa personalului numai de administrator.
radu_o



#20 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 07 July 2005 - 06:44 AM

Multumesc mult
Singura problema e ca nu-mi permite programul sa am cont de cheltuiala pe credit..deci nu pot face 371=607..de accea am vazut undeva ca s-ar putea face 607=371 in rosu, dar nu stiu daca e corect sa am sold la 371 creditor in rosu. ( m-am gandit ca dupa 607=371 in rosu as mai putea face 371=371 in negru si s-ar regla contul 371, dar habar nu am daca e corect asa ceva).Poate ma mai ajutati cu niste pareri






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL