Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificare salariu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Modificare salariu

salarii legilatia muncii
15 replies to this topic

#1 Cristina Bologeanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 May 2012 - 07:05 AM

Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea situatie.
O persoana este angajata pe postul Tehnician Analist Calitate in domeniul IT, este Game tester.
A finalizat masteratul, care nu are ca si domeniu de studiu IT, ci Jurnalism si Publicitate.
Dupa un an de zile este instiintat ca poate fi Lead, sef de echipa sa zicem, si deja se ocupa de asta neschimbandu-se nimic in contract, in fisa postului sau in pachetul salarial.
In momentul in care au fost cerute explicatii in legatura cu acest lucru la seful ierarhic si departamentul de HR i s-a comunicat ca nu poate fi avansat pe hartie si nici salariul nu ii este marit pentru ca nu are finalizate studii superioare de specialitate.
V-as ruga sa imi spuneti sub ce forma legala poate fi numit sef de compartiment sau de echipa in situatia aceasta?

Are diloma de disertatie insa nu in domeniul IT.
In compania IT lucreaza de un an si as dori sa stiu daca i se poate acorda marire salariala avand un cadru legal la baza.


Multumesc,
Cristina




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2012 - 02:03 PM

sigur ca da, marirea de salariu se poate face si fara sa fie trecut pe un post superior ierahic !

pt a fi sef fara a avea functie expresa in contractul de munca, se poate modifica fisa postului in care sa fie trecute noi atributii - cele de LEAD(er);
riscul ar fi, in extremis, ca salariatul sa declare ca a fost fortat/obligat sa accepte modificari ale fisei postului peste pregatirea lui profesionala, dar asta-i f greu de dovedit cata vreme exista semnatura lui pe fisa si, mai ales, la prima evaluare stabilita (sa zicem in 3/6 luni de la "promovare"), rezultatele lui sunt cel putin bune si ele figureaza ca atare in raportul de evaluare.
ce vreau sa subliniez este ca ar fi f bine sa va adunati dovezi ca totul a fost facut de comun acord, astfel incat sa evitati, de la bun inceput, orice tentative/ surprize neplacute.

in codul COR exista nivelul de studii general necesar pt ocuparea unor functii - cel putin asa tin minte.

:smile:




#3 OTILIA_T

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 July 2012 - 11:14 AM

Buna ziua , in urmatoarea situatie: la 01.01.2012 se micsoreaza salariul,pe o perioada de 6 luni,cu acordul salariatului , prin act aditional pana la data de 30.06.2012
Desi la 01.07.2012 salariul angajatilor ar fi trebuit sa revina la cel dinainte de micsorare, personalul de la resurse umane sustine ca salariul calculat pentru luna iulie 2012 va fi cel micsorat in perioada 01.01.2012- 30.06.2012 , deoarece administratorul nu a semnat nici un act de revenire la salariul anterior micsorarii, desi in actul aditional se specifica ca salariul este micsorat in perioada 01.01.2012-30.06.2012
Este legal?
Va multumesc. :smile:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2012 - 02:04 PM

Vezi postareaOTILIA_T, la 26 July 2012 - 11:14 AM, a spus:

Este legal?
NU !!

daca termenul de 30.06.2012 este clar stipulat, atunci salariul trebuie "pus la loc" incepand cu 01.07.2012
daca termenul este de 6 luni, atunci el curge de data semnarii actului aditional !!
vezi sa nu aveti o clauza prin care termenul se poate prelungi automat ... si in ce conditii !

daca nu aveti alte clauze si lucrurile stau exact cum le-ai descris, trimiteti personalul care zice prostiile alea la cursuri de resurse umane, sa invete cum e termenele din actele aditionale !!
daca nu va dau banii cuveniti, dati-i in judecata !!

mult succes !! :smile:



#5 lilymiha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 July 2012 - 09:53 AM

Am si eu o intrebare. Printr-un act aditional facut pe firma, pe total angajati, nu pe fiecare angajat in parte, s-au luat 200 lei din brutul fiecarui angajat, pe motiv ca e criza economica si firma merge rau, urmand a se mari salariile in functie de realizarea obiectivelor. Eu sunt personal TESA, considerat neproductiv si prin urmare nu am beneficiat niciodata de bonusuri si nu am obiective anume de atins la contabilitate. Vreau sa stiu daca este corect, desi in locul celor 200 lei ni se dau (cu intarziere) 20 de tichete de masa. Mentionez ca altor angajati li s-au marit salariile intre timp, desi firma a intrat in insolventa.
Multumesc anticipat!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2012 - 02:24 PM

ti-am raspuns aici : http://www.conta.ro/...680#entry249680



#7 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 November 2012 - 11:38 AM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. In cazul in care se face un Act aditional de modificare (in cazul de fata de micsorare) salar, este obligatoriu a se stipula in acel Act adit. motivul modificarii?

Multumesc anticipat.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2012 - 12:12 PM

nu :smile:

actul aditional nu este un document explicativ ale modificarilor, ci unul de enuntare efectiva a lor.
in cazul tau, actul aditional va avea enuntul de forma " se modifica clauza (sau elementul contractului) "salariu" si va avea urmatorul continut : ....)

:biggrin:



#9 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 November 2012 - 09:54 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 November 2012 - 12:12 PM, a spus:

nu :smile:

actul aditional nu este un document explicativ ale modificarilor, ci unul de enuntare efectiva a lor.
in cazul tau, actul aditional va avea enuntul de forma " se modifica clauza (sau elementul contractului) "salariu" si va avea urmatorul continut : ....)

:biggrin:

Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.Asa am facut toate actele aditionale, insa am sunat si la ITM Sibiu intre timp, iar cei de acolo mi-au spus ca e necesar sa scriu motivul, dar din pacate nu am intrebat conform carui articol.Oricum, controale am avut pe revisal, s-au uitat si la acele acte aditionale si nimeni n-a cerut specificarea motivarii scaderii/cresterii salariului.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2012 - 08:09 PM

cu drag ! :smile:

daca iti mai cer explicatii in cuprinsul actului aditional, da-le niste definii ale actului aditional in general.
iata cateva dintre ele :

* Actul aditional reprezinta un acord intervenit intre partile care au incheiat un contract, prin care acestea convin asupra modificarii, completarii sau incetarii ulterioare a acestuia.
In contractele comerciale, actul aditional are un important rol intrucat prin acesta partile efectueaza actualizari si detalieri ale contractelor de lunga durata sau concretizeaza obligatiile reciproce asumate prin contracte cadru.

......................................................
ACT ADIŢIONAL, act care completează sau modifică un act încheiat anterior (contract, act constitutiv etc.) şi care trebuie semnat de toate părţile semnatare ale actului iniţial.
ADIŢIONAL, care se adaugă, care trebuie adăugat.

.....................................................................................



#11 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 November 2012 - 11:38 PM

Iti multumesc tare fain Otilia :)



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2012 - 12:21 PM

:biggrin2: ... si alta data !



#13 hazel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 November 2012 - 10:25 AM

Buna ziua,
Pot schimba salariul de incadrare al unui salariat aflat in concediu medical cod 13? Mentionez ca este in concediu medical din 21.07.2012 pana in prezent. Cu siguranta va ramane in concediu medical pana la implinirea celor 183 zile. In urma controlului de la Curtea de Conturi salariul de incadrare ar trebui diminuat. Multumesc pentru ajutor!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2012 - 06:32 PM

pe per. concediului medical pt incapacitate temporara de munca, CIM este suspendat, iar pe per. suspendarii nu se pot face nici un fel de modificari ale elementelor CIM.
modificarile ar trebui facute prin act aditional semnat de ambele parti - daca nu sunt prevederi exprese ale unui act normativ (cum este, de ex., stabilirea sal. minim pe economie, prin hot de guvern)

:smile:



#15 hazel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 November 2012 - 01:18 PM

Va multumesc frumos! Temei legal gasesc in Codul Muncii? O zi buna va doresc!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2012 - 11:34 PM

sigur ca da !! :smile:


sa vi-l spun sau il cautati singur la ...

CAP. IV
Suspendarea contractului individual de muncă
ART. 49
.................
(6) În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept.

:biggrin2: o zi buna, de asemenea !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL