Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PASI PENTRU A DEVENI ANGAJATOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PASI PENTRU A DEVENI ANGAJATOR


21 replies to this topic

#1 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 May 2012 - 12:02 PM

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog, care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a deveni angajator? Unde trebuie mers mai intai, la ITM apoi la Finante? Nu am gasit pe nicaieri o explicatie clara in acest sens.

De asemenea, pentru un salariat cu timp redus de lucru, fara functie de baza si cu munca la domiciliu, este obligatoriu sa aibe medicina muncii inainte de angajare si sa i se faca PSI si SSM?
Acest salariat este considerat apt de munca, avand deja medicina muncii si PSI+SSM, fiind angajat cu norma inteaga la o alta firma.cu functie de baza.

Va astept cu lamuriri si va multumesc frumos.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2012 - 06:13 PM

NU trebuie sa mergi la ITM decat pt parola pt Revisal (registrul salariatilor, in format electronic)
Ctr. de munca nu se mai depun la ITM de anul trecut si nici alte acte priv. salariatii - totul a ramas la nivelul firmei, INSAAA unele operatiuni trebuie raportate in Revisal !!

trebuie sa mergi la finante cu decl. 010 pt a-ti declara vectorul fiscal nou = cel cu obligatii salariale = cu contributii sociale si impozit salarii.
asta o faci in termen de 30 zile de la inchierea primului ctr. de munca, dar te sfatuiesc sa o faci mai repede daca angajezi la sfarsitul trimestrului, cu raportare pana pe 25 a lunii urmatoare din trimestrul urmator (decl. 112) ca nu cumva sa ai surpriza de a nu-ti fi validata D112 pe motiv ca nu figurezi cu datorii salariale.
aaa... sa nu uit : iti trebuie semnatura digitala pt transmiterea online a D112 si iti ia cateva zile sa o obtii (+ vreo 300 lei), asa ca n-o lasa pe ultimele zile inainte de 25 ale lunii in care trebuie sa depui prima decl. 112.
ma rog... se pare ca, in extremis, se mai primesc si la ghiseul admin. financiare de care apartine firma cu sediul sau domiciliul fiscal - daca dovedesti ca esti in curs de finalizare obtinere certificat digital, DAR numai ca o exceptie "exceptionala " :biggrin2:

este necesar SSM, mai ales ca la cealalta firma poate are alta functie/meserie ... si daca n-are, tot ii trebuie !

mai era ceva ?? cred ca nu, dar revino daca mai ai nelamuriri. :biggrin:

succes !




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2012 - 06:37 PM

Pasii de urmat:

1. interviu angajare
2. medicina muncii
3. contract de munca semnat de ambele parti, fisa postului, semnare ROI
4. inregistrare in Revisal si predare discheta la ITM (se ia si parola pentru logare pe internet) cu CEL PUTIN o zi inaintea inceperii activitatii.
5. protectia muncii
6. modificare vector fiscal 010 la fisc (pe aici cer si extras din REGES de pe net), nu mai tin minte termenul, dar parca era vorba de 15 zile.


Protectia muncii trebuie facuta oricum, omul munceste si trebuie sa-i aduci la cunostinta pericolele care-l pasc atunci cand lucreaza pe aceea incadrare (chiar si acasa).
Avizul medicului se da pentru specificul muncii depuse, deci iar este necesar (asa considera cei care fac legi in tara asta,ca un medic iti poate anula dreptul la munca).


O multime de aberatii in legislatia muncii, au ramas in urma rau , astia habar n-au ca acum se lucreaza pe internet la distanta ... si cum o sa faca protectia muncii, prin teleconferinta? Iar de semnat , cum va semna angajatul? Scanam?
O documentatie completa cu regulile de protectia muncii predata/trimisa angajatului ar fi trebuit sa fie suficient, mai ales pentru domeniile cu risc redus.

Cat despre avizul medicul, din punctul meu de vedere, este o cerinta neconstitutionala, incalca drepturile elementare ale omul si anume DREPTUL LA MUNCA (neconditionat potrivit constitutiei).
Daca eu nu vreau sa merg la medic, sa ma intepe sau sa ma consulte, asta este treaba mea, nu are nimeni dreptul sa ma oblige sa fac asa ceva.
Si daca nu lucrez intr-un domeniu care poate afecta sanatatea publica, atunci chiar este de neinteles aceasta obligativitate.

Uite ca m-am descarcat, :mad: dar sincer , eu cred ca legile sunt facute ca sa ii faca pe angajatori sa renunte la a mai lucra cu salariati cu carti de munca; se vor indrepta din ce in mai mult catre contracte civile.



#4 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2012 - 10:31 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 23 May 2012 - 06:13 PM, a spus:

succes !

Multumesc frumos pentru raspunsul tau si pentru faptul ca ai mentionat de semnatura digitala. Firma are semnatura digitala, pentru ca depune celelalte declaratii trimestrial. Presupun ca nu trebuie o alta semnatura digitala pentru D112. Ar fi mai mult decat absurd...
Referitor la D112, firma neavand salariati anul trecut, iar acum va avea un singur salariat cu part-time, depune tot trimestrial si D112, corect?
Trimestrial, dar, din cate am inteles, cate o declaratie separata pentru fiecare luna, adica 3 declaratii 112 trimestrial.



#5 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2012 - 10:59 PM

Vezi postareamgabi, la 23 May 2012 - 06:37 PM, a spus:

Pasii de urmat:

Iti multumesc tare mult si tie mgabi pentru raspunsul tau foarte clar. Din pacate, traim in Romania si totul este absurd, Ce riscuri pot fi la domiciliu, cand, potrivit Codului muncii, programul de lucru mi-l pot stabili singura conform art. 108 alin. 2. Adica, mi se intampla ceva in casa, spun ca eram in timpul programului... accident de munca... hm!
In fine...

Multumesc mult inca o data pentru raspunsul dat!

O seara buna!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2012 - 07:08 AM

Vezi postareaemimil, la 23 May 2012 - 10:31 PM, a spus:

Referitor la D112, firma neavand salariati anul trecut, iar acum va avea un singur salariat cu part-time, depune tot trimestrial si D112, corect?
Trimestrial, dar, din cate am inteles, cate o declaratie separata pentru fiecare luna, adica 3 declaratii 112 trimestrial.
da si da !
te sfatuiesc sa recitesti instructiunile actualizate pt depunerea D112 fiindca exista cazuri cand va trebui sa o depui la luna ... chiar daca "esti" trimestrial.

nu numai la domiciliu, ci si pe strada pot apare accidente de munca - de ex. daca esti in drum spre sediul firmei sau pleci de acolo spre casa ...
accidentele produse in acest interval sunt tot accidente de munca, nu numai cele din timpul programului de lucru efectiv.

Munca la domiciliu

ART. 108
(1) Sunt consideraţi salariaţi cu munca la domiciliu acei salariaţi care îndeplinesc, la domiciliul lor, atribuţiile specifice funcţiei pe care o deţin.
(2) În vederea îndeplinirii sarcinilor de serviciu ce le revin, salariaţii cu munca la domiciliu îşi stabilesc singuri programul de lucru.
(3) Angajatorul este în drept să verifice activitatea salariatului cu munca la domiciliu, în condiţiile stabilite prin contractul individual de muncă.
ART. 109
Contractul individual de muncă la domiciliu se încheie numai în formă scrisă şi conţine, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (3), următoarele:
a) precizarea expresă că salariatul lucrează la domiciliu;
b) programul în cadrul căruia angajatorul este în drept să controleze activitatea salariatului său şi modalitatea concretă de realizare a controlului;
c) obligaţia angajatorului de a asigura transportul la şi de la domiciliul salariatului, după caz, al materiilor prime şi materialelor pe care le utilizează în activitate, precum şi al produselor finite pe care le realizează.
ART. 110
(1) Salariatul cu munca la domiciliu se bucură de toate drepturile recunoscute prin lege şi prin contractele colective de muncă aplicabile salariaţilor al căror loc de muncă este la sediul angajatorului.
(2) Prin contractele colective de muncă şi/sau prin contractele individuale de muncă se pot stabili şi alte condiţii specifice privind munca la domiciliu, în conformitate cu legislaţia în vigoare.



#7 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 May 2012 - 07:18 PM

Multumesc frumos inca o data :smile2: . Am sa tin cont de toate sfaturile tale!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2012 - 04:37 PM

cu drag ! :smile:



#9 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 May 2012 - 03:42 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. :rolleyes:
S-a constituit firma SC "X" SRL care are doi asociati.(Unul dintre ei X-este avocat de meserie,dar firma este in alt domeniu si am inteles ca nu are voie sa fie denumit ca si administrator iar celalalt, Y-este denumit Admninistrator al firmei). Are voie X sa semneze CIM, Actele aditionale,etc. daca nu este angajat al acestei firme, doar asociat?Se poate numi Director General doar printr-o decizie AGA fara sa-si faca CIM?
Daca DA sau NU, imi puteti spune daca v-ati mai intalnit cu aceasta situatie? cf carei legi,art,etc?
Multumesc anticipat.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2012 - 02:07 PM

pai, daca X e avocat, ar trebui sa stie toate astea ... :laugh:

nu te supara, te rog :wub: , dar nu m-am putut abtine fiindca e hilara situatia !



#11 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 May 2012 - 02:24 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 May 2012 - 02:07 PM, a spus:

pai, daca X e avocat, ar trebui sa stie toate astea ... :laugh:

nu te supara, te rog :wub: , dar nu m-am putut abtine fiindca e hilara situatia !

Nu ma supar :) Pb este ca X mi-a psus ca are voi daca facem un contract de mandat, dar eu nu am auzit asa ceva, iar intr-un fel sau altul, raspund si eu de aceste acte ca si responsabil de RU. Am incercat sa caut in Legea 31 dar e cat o zi de post si ma cam depaseste.:-p



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2012 - 02:52 PM

daca el zice ca e ok cu mandat, atunci ce-ti mai faci griji ?? ca doar el semneaza ctr., nu tu ! :smile:

te-a pus sa verifici informatia ?? adica sa verifici daca are dreptate ?? ca daca nu te-a pus, de ce te chinui ?? ... aaa, doar asa, de curiozitate - da, dar altfel tot el e cel care hotaraste - deci nu te mai framanta. :biggrin2:



#13 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 June 2012 - 11:36 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 May 2012 - 02:52 PM, a spus:

daca el zice ca e ok cu mandat, atunci ce-ti mai faci griji ?? ca doar el semneaza ctr., nu tu ! :smile:

te-a pus sa verifici informatia ?? adica sa verifici daca are dreptate ?? ca daca nu te-a pus, de ce te chinui ?? ... aaa, doar asa, de curiozitate - da, dar altfel tot el e cel care hotaraste - deci nu te mai framanta. :biggrin2:

OK, multumesc pentru lamuriri.
Va doresc sa aveti o zi frumoasa tuturor:)



#14 Vall

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 August 2012 - 09:39 AM

Salut la toata lumea,

Numele meu este Valentin si bine v-am gasit! :)

Ca in toate cazurile totul incepe cu una sau mai multe intrebari...

Am o firma (SRL neplatitor de TVA, asociat unic, fara angajati) suspendata de aprox 3 ani care se va reactiva in noiembrie...

Firma este pe IT si este pe pierdere, nu a avut niciodata angajati, este o firma de apartament.

Neavand profit momentan, nu imi permit sa dau bani pe contabilitate + avand si timp liber ( sunt student ) as vrea sa imi tin/fac eu singur toate cele necesare pe capitolul contabilitate

- declaratii, registru, facturi, etc.

Mentionand cele de mai sus, am nevoie de ajutor vostru pentru a aflat ce am nevoie sa invat pentru a fi in legalitate si fara problema fiscale

O alta problema este urmatoarea, eu o sa plec sa fac un master in Viena in octombrie si acesta tine 1-2 ani de zile si
sunt curios daca as putea sa fac totul de la distanta (Declaratii electronice etc..) ?

As putea sa imi fac un cont bancar acum chiar daca firma este suspendata ?

Din cate am inteles de la ANAF, daca las firma sa se reactiveze de la sine nu am nevoie sa fac pasi suplimentari.

Va multumesc pentru ajutor!!!!

Aceasta postare a fost editata de Vall: 06 August 2012 - 09:43 AM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2012 - 10:31 AM

dragule, :smile:

contabilitatea nu e o chestiune simpla si la indemana oricui NU are studii de specialitate.
multora dintre cei carora va lipsesc aceste studii aveti impresia ca va puteti descurca in hatisul de legi, norme, reglementari, etc ... insa ulterior (si mereu) ajungeti la concluzia ca lucrurile nu stau deloc asa, din pacate asta se intampla cand deja este prea tarziu (aveti amenzi de plata).

nu e prima oara cand apar cereri ca ale tale pe forum si, daca foloseai fct de cautare, vedeai ce s-a spus legat de asemenea tendinte ale voastre.
desigur ca esti liber sa incerci, insa experienta comuna ne-a aratat tuturor ca astfel de intreprinderi (tinerea contabilitatii fara a avea studiile si experienta necesare) este invariabil supusa greselilor si, de aceea, comporta amenzi semnificative.
in plus, oricat am vrea sa te invatam, fara o baza de cunostinte contabile nu poti asimila tot ce este de stiut si pus in practica (adica vb chineza ...).

acestea fiind spuse, reiteretez sfatul de a-ti lua un contabil pt munca asta, om care sa poarte raspunderea pt tot ce misca in firma priv. activ. de contabilitate.
ce te putem invata este cum sa intocmesti o factura uzuala simpla, cum sa iti tii reg. de casa... adica lucruri f simple; pt tot restul, insa ... deja e nevoie de cineva specializat, iar tarifele pt o firma fara activitate sau cu activ. redusa sunt mici, deci nu ai de ce sa te sperii ca te va costa mult.

:biggrin: iti doresc mult succes !!



#16 Vall

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 August 2012 - 12:15 PM

Multumesc pentru raspunsul sincer si corect :)

Sunt constient ca este nevoie de un bagaj de cunostinte pentru a fi totul in regula...dar momentan nu am alta solutie decat sa incerc.

Din aceasta cauza astept sfatului unui contabil dispus sa ma invete lucrurile elementare pentru a putea tine totul sub control.

O declaratie 101, 100, etc sunt sigur ca pot sa invat sa o fac/calculez, balanta/bilantul este o alta mancare de peste si oricum trebuie sa fie semnata de un expert contabil.

Registru am nevoie de invat sa fac.

Factura, chitanta stiu + folosesc un program de facturare numit Facturis.

Inventar nu am.

Stoc nu am.

Benzina, cheltuieli speciale nu sunt.

Aceasta postare a fost editata de Vall: 06 August 2012 - 12:15 PM




#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2012 - 02:24 PM

:smile: , stocuri poate nu ai (clasa 3 de conturi), dar inventar cu siguranta ai fiindca nu se inventariaza numai stocurile (cum gresit esti tentat sa crezi), ci se inventariaza toate elementele patrimoniale (adica tot ce ai in sold pana la conturile de clasa 6 si 7, adica soldurile conturilor de clasa 1,2,3, 4 si 5)
de asemenea, exista si elemente extrabilantiere la care este nevoie sa ai inventar, de ex. obiectele de inventar in folosinta, care sunt trecute pe cheltuieli, dar care sunt folosite in continuare, mai ales ca trecerea pe cheltuieli se face la data darii in folosinta (a scoaterii din stoc)

eiiii, asta-i doar o mica proba din ce ai de invatat, o chestiune elementara ! sa vezi cum e cand incepi sa facturezi servicii si intervine pbl. TVA-ului (fie ca esti platitor de tva sau nu fiindca pot fi operatiuni care sa te oblige a te inscrie ca platitor de tva chiar daca numai pt acele operatiuni) ... eheeee... cate si mai cate !

deci, dragule ... ma mai urmaresti, sau te-am "pierdut" deja ?? :laugh: :sad:



#18 Vall

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 August 2012 - 09:14 AM

Mersi pentru un quickview asupra celor necesare, urmaresc atent ce zici :)

Nu ma las batut, o sa reusesc sa imi tin eu lucrurile astea cat timp sunt de ordin minuscul.

Cand se complica lucrurile sau devin SRL cu activitate cat de cat medie nici nu vreau sa le urmaresc eu.

Eu nu vreau sa devin contabil si sa tin contabilitatea altor firme, vreau doar sa imi tin/administrez firma mea minuscula pe partea de financiar.

:)



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2012 - 10:48 AM

nu te-am sfatuit sa stai deoparte de lucrarile contabile fiindca mi-ar (ne-ar) fi teama ca imi (ne) iei painea de la gura in curand, ci numai si numai spre binele tau (al buzunarului tau, mai ales).
crede-ma ca pt. unele lucruri din viata chiar nu merita sa te complici pt ca banutii pe care ii poti pierde in aceasta "aventura" pot fi semnificativ mai multi decat cei economisiti prin preluarea unor sarcini pt care nu esti pregatit profesional. chestiunea este, desigur, valabila in orice domeniu, nu doar in contabilitate.

dupa parerea mea, bazandu-ma pe faptul esti baiat destept, cred ca poti intocmi f. bine urmatoarele documente contabile si extracontabile :
- facturi, dar numai operatiunea efectiva de intocmire = cu componentele stabilite de comun acord cu contabilul - pt fiecare tip de operatiune
- chitante
- registru de casa (desi este simplu, nu-ti spun cate tampenii am vazut in acest registru, la viata mea de contabil)
- ordine de deplasare (emitere)
- inchidere ordine de deplasare, cu decontul aferent
- decont de cheltuieli general
- NIR-uri (note de intrare receptie)
- bonuri de consum
- alte documente uzuale, cum ar fi : delegatii/imputerniciri, adrese mai simple
- sit. extracontabile pt. clienti/furnizori, pt. platile bugetare (la stat)
.............. si ma mai gandesc ... :smile:



#20 riana784

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2012 - 07:47 AM

Ce nu inteleg este cum ai sa faci declaratia 101 daca nu stii contabilitate , care sunt chelt deductibile, daca nu cunostii functionarea conturilor .
Ca sa faci declaratia 100 trebuie sa cunosti bine Codul Fiscal pentru a stabili imopozitul pe profit trimestrial iar acum cu deductibilitatea partiala la combustibili este si mai greu.
Oricum iti urez noroc!
mary






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL