Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii NEdepuse la termen - topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii NEdepuse la termen - topic 2012


13 replies to this topic

#1 Lalyly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 May 2012 - 10:29 AM

Va rog sa-mi dati un sfat intr-o problema la care nu credeam sa se ajunga. Mentionez ca nu lucrez in contabilitate, din pacate.
Am o firma cu activitatea suspendata din 2007 pana in 2010, atat la Reg. Com. cat si la Admin. fin. (sector 1). Anul acesta am gasit actele firmei si respectiv suspendarea, m-am interesat la contabila si se pare ca o firma dupa aceasta perioada de suspendare redevine activa, cu obligatii normale. Au fost predate din 2007 bilanturile pe 0, anual si la timp, insa nu si declaratiile 100 si 300, din 2010 si pana in prezent. Contabila mi-a spus ca s-ar plati amenzi pe fiecare declaratie, dar in ce valoare? Am citit la voi ca 1000lei... dar 1000lei/ declaratie?!?! Nu e cam mult? Se intampla, probleme de familie, de sanatate, plecat din tara... Cum pot sa fie atat de mari aceste amenzi si pentru ce? Pentru doua foi cu 0 pe coloana?
Se mai poate face ceva, avind in vedere ca firma nu a avut niciun fel de activitate in aceasta perioada? Se pot cumula amenzile pentru toate declaratiile, pentru o eventuala reducere a sumei totale?
Multumesc, in avans.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 May 2012 - 06:44 PM

OG 2/2001 reglementeaza regimul contraventiilor - nedepunerea declaratiilor pana la un moment dat este o contraventie cu caracter de continuitate si se poate amenda pana la indeplinirea obligatiei de depunere, pentru fiecare "fapta" (declaratie) contraventionala.

Sugestia mea este sa incepeti depunerea declaratiilor la zi si sa ignorati trecutul, in cazul in care va primeste declaratiile la ghiseu. Daca nu vi le primeste, asa cum se relateaza cazuri pe forum, sau vreti sa angajati personal, va trebui sa va cumparati semnatura digitala si veti avea acces pe net la depunerea declaratiilor fara probleme. Dupa 5 ani nu veti mai fi controlati pe perioada anterioara si contraventiile se prescriu implicit. Singura problema ar fi daca veti avea nevoie de un certificat de atestare fiscala care nu se va elibera fara depunerea declaratiilor restante cu amenzile aferente.

O varianta radicala este sa infiintati o firma noua si sa nu mai depuneti niciun bilant pentru firma veche, va urma dizolvarea de drept de catre registrul comertului in cca. 2 ani.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2012 - 07:11 PM

Vezi postareamutual, la 23 May 2012 - 06:44 PM, a spus:

O varianta radicala este sa infiintati o firma noua si sa nu mai depuneti niciun bilant pentru firma veche, va urma dizolvarea de drept de catre registrul comertului in cca. 2 ani.
asta daca nu aveti datorii la fisc ...
dragilor, va dati seama ca toate firmele cu datorii ar scapa astfel (daca lucrurile ar fi atat de simple) si s-ar trage niste tzepe LEGALE statului ... mama-mama !



#4 Lalyly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 May 2012 - 10:20 PM

Personal nu consider ca am incalcat decat o lege birocratica, ilogica. Predarea declaratiilor pe 0, impreuna cu imputernicirea propriei persoane si altele de gen sunt metode sigure de perpetuare a birocratiei. Stiu de la un amic care a terminat facultatea de finante- contabilitate in State ca acolo daca nu ai activitate 1-2-10 ani, dar vin sa te auditeze, nu platesti nici amenzi si nici nu ai alta obligatie fiscala, pentru ca venitul tau e 0. Poti aplica un procent lui 0, dar rezultatul e tot nul.
Revenind la problema mea. Plata acestor amenzi trebuie sa o fac din salariul actual, mult prea mic sa suporte sumele la care s-ar ridica. Contabila mi-a zis ceva de genul 200lei/ declaratie, totusi aici am citit 1000lei. Am citit bine? 1000 ori 8 declaratii pe an (presupun ca 100 si 300 trimestrial)... Aceiasi contabila mi-a spus ca datoriile catre admin. fin. nu se sting niciodata, in cazul unei firme.
Si mi-a sugerat sa cer o fisa sintetica, pentru firma, ca sa vedem ce e de plata. As prefera sa o inchid, dar daca solutia propusa de Mutual, ar fi viabila, as incerca-o. Cel mai probabil nu vor primi la ghiseu nimic, la sect. 1 nu te mai baga nimeni in seama.



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 May 2012 - 10:55 AM

Vezi postareamutual, la 23 May 2012 - 06:44 PM, a spus:

O varianta radicala este sa infiintati o firma noua si sa nu mai depuneti niciun bilant pentru firma veche, va urma dizolvarea de drept de catre registrul comertului in cca. 2 ani.
Nedepunerea situatiilor financiare la Registrul comertului era sanctionata de art. 237 alin. 1 lit. b) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, prin dispunerea dizolvarii societatii comerciale, articol abrogat de OUG 37/2011, ceea ce inseamna ca Oficiul Registrului Comertului nu mai desfiinteaza- radiaza din oficiu aceste societati; Nedepunerea situatiilor financiare anuale, a situatiilor financiare anuale consolidate, precum si a raportarilor contabile la AFP constituie contraventie- art 41 pct. 8 si se sanctioneaza cu amenda-art. 42 alin. (1) din lg.82/1991.

OUG 37/2011 pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991 si pentru modificarea altor acte normative incidente, publicata in MO. 285/22.4.2011
Art. III
La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
c)lit. b) a alin. (1) al art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.066 din 17 noiembrie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare;
Art. IV
(1)Actiunile in dizolvarea societatilor comerciale intemeiate pe art. 237 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, aflate in curs de solutionare, vor fi finalizate potrivit dispozitiilor in vigoare la data introducerii lor.
(2)In cazul societatilor comerciale care nu au depus situatiile financiare anuale, dar impotriva carora nu a fost declansată procedura judiciara de dizolvare se aplica, in mod corespunzator, dispozitiile art. 41 pct. 8 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, astfel cum a fost modificata si completata prin prezenta ordonanta de urgenta.



#6 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 25 July 2012 - 08:59 PM

n-am putut depune azi, 25 iulie decl 112; mai are rost sa le depun online maine 26 ? sau oricum primesc amenda ? multumesc



#7 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2012 - 06:56 PM

Transmite-le online.
letalica



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 July 2012 - 10:10 PM

"ykyb: sau oricum primesc amenda ? multumesc"


Poti scapa si cu un avertisment, dar obligatoriu trebuie depuse.
Scuze, stiu ca raspunsul este tardiv!

Dana




#9 Alin87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 September 2012 - 03:33 PM

Buna ziua,

Sper sa fiu privit cu intelegere, in ideea in care nu ma pricep la contabilitate si nu stiu exact ce probleme am cu firma.
In iulie 2011 am deschis impreuna cu un prieten un SRL. Pana in decembrie situatia a fost relativ ok din punct de vedere fiscal. Am depus toate actele si a fost totul in regula.
Din ianuarie, am renuntat la activitate o perioada, in ideea in care am intrat in datorii foarte mari. Prietenul meu a renuntat de tot iar eu de prin mai am reluat activitatea insa nu am depus nicio declaratie.
Am absolut toate contractele, toate facturile , chitantele...insa nu am depus nicio declaratie.
Am colaborat cu un contabil, insa din lipsa de bani nu l-am platit si am pierdut legatura cu el, in ideea in care nu raspunde la telefon sau pe email.
De asta, nu stiu exact situatia firmei.

Rugamintea mea ar fi sa imi spuneti ce amenzi trebuie sa platesc pentru nedepunerea situatiei. Cum as putea sa remediez situatia pentru a fi 100% in legalitate.

Multumesc!



#10 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 September 2012 - 07:12 AM

Cel mai bine ar fii sa iei legatura cu un contabil care sa intocmeasca declaratiile lipsa , bilantul la 31.12.2011
Nu pot spune exact ce declaratii iti lipsesc deoarece nu stiiu : esti platitor de tva , esti microintreprindere sau platitor de impozit pe profit , de aceea un contabil este singura solutie .
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2012 - 02:51 PM

imi pare rau ca-ti dau si eu o veste nu tocmai placuta, dar Mariana are dreptate !

ca sa-ti faci o idee despre ce implica situatia ta, poti citi aici : http://www.conta.ro/...men-topic-2012/ si aici : http://www.conta.ro/...__fromsearch__1

topic marcat pt mutare si unire cu cel de la declaratii (primul link) !



#12 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 November 2012 - 10:30 PM

Am omis sa depun in termen declaratia la Adm. Fin. pentru un punct de lucru cu mai putin de 5 salariati (s-a schimbat adresa, am declaratie depusa pentru adresa veche). Ma amendeaza daca merg s-o depun acum?



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2012 - 10:37 AM

cod de procedura fiscala
Art. 219 Contravenţii

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor de înregistrare fiscală sau de menţiuni;

................................
i) neîndeplinirea obligaţiilor privind transmiterea la organul fiscal competent sau, după caz, la terţe persoane a formularelor şi documentelor prevăzute de legea fiscală, altele decât declaraţiile fiscale şi declaraţiile de înregistrare fiscală sau de menţiuni;

(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel
...............
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);



#14 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 30 November 2012 - 06:35 PM

Eu am rezolvat o situatie similara astfel: am facut o cerere la AF de la vechiul sediul pentru eliberarea unei adeverinte in care sa se precizeze ca declaratia .... a fost depusa in termenul legal, iar la AF de la noul sediu am inregistrat declaratia lipsa fara amenda, in baza adeverintei prezentate.

Totodata, trebuie depusa la AF de la vechiul sediul o rectificativa care sa anuleze obligatiile de plata constituite prin declaratia depusa eronat.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL