Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Corectii ERORI CONTABILE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Corectii ERORI CONTABILE


57 replies to this topic

#21 mihhaella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 September 2012 - 02:03 PM

da.este ghinoin avind in vedere suma destul de mare...dar am nedumerirea de ce totusi banca nu a verificat contul :sad:
oricum multumes mult pentru raspuns



#22 carolyna_2020

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 September 2012 - 10:32 AM

Buna ziua!
Am urmatoarea dilema: in gestiunea unui PECO la sfarsitul lunii se face corectia la pompa (cantitatea sciptica sa corespunde cu cea faptica, care provine din alimentarile cu carburanti la temperaturi diferite si vanzarile deasemenea la temperaturi diferite). deasemenea se face corectia si in contabilitate. In lunile de iarna diferentele sunt negative (creditul lui 371) iar in lunile de vara diferentele sunt pozitive (debitul lui 371)
Pana acum diferentele valorice constatate la reglarea softului de la pompa se faceau in felul urmator 473 = 371 sau 371 = 473
Intrebarea mea este: nu este corect ca inregistrarea sa se faca :
% = 371
4428
378
473
sau
371 = %
4428
378
473
Va multumesc!




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2012 - 12:07 PM

f bine te-ai gandit, bravo !! :biggrin: fata desteapta !!
daca incarcarea in gestiune s-a facut la pret cu amanuntul (adica prin 378 si 4428) desigur ca si scoaterea din gestiune va trebui sa se faca in acelasi mod, fie ca este vb de vanzarea efectiva, fie ca au loc reglaje de stoc.

ce nu inteleg este de ce utilizati contul 473 si nu 607 (cu +/-), astfel pastrati mereu corelatia intre 371 si 607.
ca sa nu mai spun ca reglajele le-as face doar prin rulajul creditor al lui 371, fie cu + fie cu minus - si nu prin debitul lui 371 (incarcare de gestiune).
asa imi ramane rulajul debitor 371 numai cu achizitiile in el (curat) + dif. pret cu amanuntul, iar in creditul lui 371 sa am vanzarile si reglajele/ corectiile de gestiune.
parerea mea e sa nu incarci rulajele contului inutil ... hmm ? tu ce zici ?? :smile:



#24 George1978

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 01 October 2012 - 03:16 PM

E normal ca la o statie sa te tina la pret de vanzare cu amanuntul?
Si diferentele pe ce baza le inregistrati ca si cheltuiala deductibila? Eu din cate stiu trebuie facut un raport care sa fie aprobat de Ministerul de Finante.
Pun intrebarile astea pentru ca si eu tin contabilitatea unei societaticu statii peco si ma intereseaza subiectul



#25 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 October 2012 - 03:51 PM

evidenta se tine la pret cu amanuntul ,diferentele se inregistreaza in baza inventarului lunar si trebuiesc semnate de conducatorul unitatii
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#26 MoniqueB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 November 2012 - 12:57 PM

Buna ziua!

Am si eu o problema legata de materialele consumabile.

Am primit o factura cu pungi de hartie care introdusa in programul de gestiune mi s-a trecut automat in consum.
Ulterior am primit o factura pe storno pentru aceste pungi de hartie.
Bonul de consum nu il pot anula/ sterge pentru ca nu-mi permite programul de gestiune.
Cum pot sa fac sa-mi readuc in gestiune aceste pungi pentru a face avizul de retur???



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2012 - 06:45 PM

1. ia legatura cu furnizorul softului de conta pt. corectia programului sau pt a te invata cum poti rezolva pbl. in program.!

2. inregistraza factura de storno si vezi daca ti-o recunoaste programul. daca nu ti-o primeste in sistem, contacteaza fz softului.

atentionare : te rog sa citesti regulamentul acestui forum si sa-l respecti - nu ai voie sa postezi aceeasi intrebare / pbl. in mai multe locuri !
ti-am sters topicul celalalt.



#28 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 April 2013 - 08:25 AM

buna ziua din nou, am o nelamurire: am o eroare contabila din anul 2007, pe care ar trebui sa o remediaez acum, cand am descoperit grezeala, nu s-a inregistrat un venit pe 704....acum ar trebui sa-l inregistrez pe 117 , nu stiu cum sa fac contarea...asta ar implica o diferenta de plata la impozit pe profit si o declaratie rectificativa 101.Am sunat la finante si mi-au spus ca nu mai primesc declaratii nici pe 2008 d-apoi pe anul 2007, nu stiu cum sa rezolv contabiliceste!va rog sa ma ajutati.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2013 - 10:38 AM

e simplu : n-o mai rezolva fiindca-i prescrisa !! n-o mai controleaza nimeni, asa ca n-o mai vede nimeni ! sa fiti sanatosi ! :smile:



#30 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 April 2013 - 11:19 AM

daca ar fi si cei de la fisc de aceeasi parere?...ma gandesc ca or cere la vreun posibil control sa verifice si anul 2007 unde o sa vada buba...si cum or rezolva?



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2013 - 11:22 AM

chiar daca fac control, rezultatul e nul fiindca nu mai au dreptul sa stabileasca nici impozite, nici amenzi ! :smile:



#32 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 April 2013 - 11:23 AM

nici eroarea din contabilitate sa nu o mai reglementez?adica din pdv contabil nu fiscal....

Va multumesc, Dna Otilia...nu sunt in tema f tare cu erorile...cu remedierea llor, a multumesc ca imi acordati timp si ma lamuriti!deci, nici contabil sa nu mai fac nimic?



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2013 - 11:24 AM

dupa stiinta mea, daca faci acum corectia, numai bine iti pleaca un nou termen de prescriptie de 5 ani... asa ca de ce sa mai " dezgropi mortii " ?? zi "merci" ca s-a prescris si las-o asa !



#34 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 April 2013 - 11:26 AM

ooo, Doamne, atunci stau linistita....ultimul control-garda fin a fost in iunie 2006 iar pt tva 2009, daca ar fi sa vina in control...ma cauta din 2006 nu?bine am auzit ca e posibil si sa faca un control de la infiintare:)



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2013 - 11:29 AM

te cauta de cand pot face ceva = stabili impozite, da amenzi ... altfel nu-si mai pierd vremea !
daca si-o pierd totusi, ai dreptul sa contesti orice actiune a lor dincolo de per. de prescriere si ei stiu f bine asta, asa ca numai la fraieri tine o abordare peste acest termen de 5 ani,
dovada ca nici AF nu mai primeste decl. mai vechi de 2008 (si chiar 2008).

:smile:



#36 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 April 2013 - 11:33 AM

am inteles...ce frumoasa-i contabilitatea cand nu deviezi de la normal...dar totusi nu poti evita.
o speta si o parere: am un sold in 3028, debitor 10000 lei....sold care de fapt detine niste inregistrari eronate lasate de fosta contabila...as putea ca sa -l sting pe nedeductibil...in urma unei hotarari aga si un raport al administratorului?

prin 473, prima data, apoi 6588=473?



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2013 - 11:38 AM

esti off-topic, carmen ... deja nu mai vb de acoperire pierdere ani precedenti !

o sa mut mesajele in alt topic !

si raspunsul :
cred ca trebuie sa ai argumente solide pt a face descarcarea de gestiune.
daca exista dovezi ca materialele s-au consumat, atunci desigur ca trebuie sa le treci pe "chelt." ; suma e destul de mare, asa ca va trebui sa fol. ct. 117 pt aceste reglari + rectificativa la 101.



#38 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 02 April 2013 - 11:46 AM

pai stoc de marfa nu a mai fost din 2006, doar inregistrari eronate au ramas acolo si pe parcurs am mai stornat din ele...in functie de ce a facut ea gresit....dar tot a ramas sold....si de aceea intreb...deci stoc nu exista...faptic...e 0....de aceea m-am gandit sa le mut in 473 apoi pe nedeductibil..



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2013 - 11:52 AM

faptul ca nu mai sunt in stoc se vede din fisele de magazie si din inventare ! daca in aceste docum. ai dovezile ca materialele nu mai sunt, atunci trebuie sa le scazi din gestiune prin ct. 117, nu 473 !
daca suma e din 2006, nu mai poti face rectificativa la D101 si, prin urmare, nu mai are importanta daca e deductibila sau nu.

ma mai uit cum e cu prescrierea sumelor vechi corectate acum ... sa vad daca sigur pleaca un termen de prescriptie ... eu parca asa stiam, dar ... ma mai uit !



#40 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 April 2013 - 04:45 PM

-se poate intocmi o factura cu TVA pentru minusuri imputabile- cf. art. 40 din OMFP 2861/2009 privind inventarierea patrimoniului –la beneficiar administratorul/asociatul, prin care se scad din gestiune acele materiale care nu se stie daca au fost consumate si mai ales pentru ca nu au fost trecute pe cheltuielile in scopul obtinerii de venit ptr. societate. Poate nu a fost o eroare a contabilei -nu poti demonstra acest fapt, ci pur si simplu nu au fost folosite ptr. societate ci in folosul administratorului. Daca le treci pe cheltuieli nedeductibile trebuie sa ajustezi si TVA-ul aferent. c/val. acelor materiale le poti scadea din dividende sau din imprumuit de achitat sau salar.....
- cea mai corecta este descarcarea din gestiune pe baza de inventar si PV privind rezultatele inventarierii-bunuri constatate lipsa din gestiune, iar stocul avind o vechime foarte mare, acest lucru poate fi din cauze de natura neglijentei sau imputabile. Cheltuiala este nedeductibila si se efectueaza ajustarea TVA-ului conform art. 148 CF si pct. 53 din Norme (ptr. inventarierea efectuata in anul 2013).
6028=3028
635=4426
Pentru liste de inventariere intocmite in 2012, cheltuiala este nedeductibila, se colecteaza TVA 635=4427 si se intocmeste autofactura ca document justificativ






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL