Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA 50% - leasing financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA 50% - leasing financiar


50 replies to this topic

#1 MarcelaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 June 2012 - 07:55 AM

Am un leasing financiar in valoare de 25.000 EUR pt. un autoturism
Am facut urmatoarea inregistrare
2133 = 167
Am primit factura pt prima rata de 10.000 EUR unde am dedus TVA 50%
Dif. de TVA de inreg. in valoare mij. fix sau pe chelt. ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 June 2012 - 09:52 AM
transformare text integral cu majuscule, editare titlu topic




#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2012 - 08:26 PM

TVA este 50% nedeductibila, nerecuperabila, acesta va face parte din costul vehiculului.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 June 2012 - 01:04 PM

Circulara MFP
http://discutii.mfin...67_07022012.pdf

I. In vederea aplicarii unitare a prevederilor fiscale care au intrat in vigoare la 1 ianuarie 2012 referitoare la achizitia de vehicule rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului si de combustibil destinat utilizarii pentru vehiculele care au aceleasi caracteristici, aflate in proprietatea sau in folosinta persoanei impozabile, va comunicam urmatoarele precizari:
A. In ceea ce priveste TVA:
Monografia contabila
3. Pentru achiztiile din tara de vehicule, TVA nedeductibila (50% din taxa aferenta vehiculului) va face parte din costul de achizitie.
Pentru operatiunile de leasing, avand in vedere tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA diferit fata de tratamentul contabil si cel al impozitului pe profit, se va considera ca pentru bunurile achizitionate in baza unui contract de leasing TVA nu va face parte din costul de achizitie al vehiculului.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 29 June 2012 - 01:05 PM




#4 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 19 July 2012 - 11:16 AM

M-as lega si eu un pic de topicul asta cu o intrebare legata tot de cei 50%. Prevederile legii sunt cam in contradictoriu.
Nu inteleg cum naiba se pune o constrangere in articolul 145.1, alin (1) pentru leasing, alaturi de celelalte, la 50% TVA , iar mai jos la alin (3), punctul e) se trece ca exceptie de la constrangere tot leasingul.

Pentru usurinta pun si linkul catre codul fiscal publicat de anaf.

http://static.anaf.r...2012.htm#n145e1

Aceasta postare a fost editata de bs09: 19 July 2012 - 11:18 AM




#5 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 19 July 2012 - 06:41 PM

Cum interpretati normele : limitarea tva-ului si cheltuielilor aferente leasingului se aplica si contractelor incheiate inainte de 1.07.2012 ? Eu am un contract din 2010 in derulare pe inca 2 ani - deduc doar 50% din tva si cheltuieli ?



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2012 - 09:10 PM

Da, se aplica si contractelor in derulare ... (doar nu v-ati fi inchipuit altfel, suntem tot in Romania :angry2: )



#7 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 25 July 2012 - 01:50 PM

Cum se calculeaza amortizarea in cazul in care 50% din val TVA se trece in valoare mijlocului fix, lunar?
2133=4426 50%
Lunar creste valoare MF, cum se reflecta acesta crestere in amortizare, creste lunar si valoarea amortizarii?
Mentionez ca folosesc amortizarea liniara.

De exemplu daca lunar fac 2133=4426 cu suma de 100 lei, acesta creste lunara o impart la DUR si cu acesta suma maresc amortizare?



#8 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 July 2012 - 09:11 AM

Pentru operaţiunile de leasing, având în vedere tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA diferit faţă de tratamentul contabil şi cel al impozitului pe profit, se va considera că pentru bunurile achiziţionate în baza unui contract de leasing TVA nu va face parte din costul de achiziţie al vehiculului.
nu recalculezi amortizarea lunar. treci tva-ul pe cheltuieli.

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 26 July 2012 - 09:12 AM




#9 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 26 July 2012 - 12:14 PM

Merci cosmin0304
Daca poti sa-mi spui de unde ai extras ceea ce ai postat mai sus, eu din CF fiscal nu am inteles ca 50% din TVA se trece pe chel in circula MF este precizat ca face parte din costul de achizitie , am intrebat si la ANAF- asistenta contribuabili si ei la fel au spus ca, intra in costul de achizitie
Daca poti te rog sa-mi dai baza legala.



#10 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2012 - 01:12 PM

Vezi postareadita36, la 26 July 2012 - 12:14 PM, a spus:

Merci cosmin0304
Daca poti sa-mi spui de unde ai extras ceea ce ai postat mai sus, eu din CF fiscal nu am inteles ca 50% din TVA se trece pe chel in circula MF este precizat ca face parte din costul de achizitie , am intrebat si la ANAF- asistenta contribuabili si ei la fel au spus ca, intra in costul de achizitie
Daca poti te rog sa-mi dai baza legala.
Ordin 3055 - 51. - (1) Costul de achiziţie al bunurilor cuprinde preţul de cumpărare, taxele de import şi alte taxe (cu excepţia acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autorităţile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare şi alte
cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziţiei bunurilor respective

taxele nerecuperabile intră în valoare bunurilor la achiziția acestora
leasing financiar reprezinta o prestare de servicii, conform art 129 alin 3 lit a din Codul fiscal

operatiunea fiind considerata achizitie de bunuri numai pentru valoarea la care se face dreptul de proprietate.

Data la care bunul se consideră achiziţionat din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată de locatar/utilizator este data la care se face transferul dreptului de proprietate de către locator/finanţator.



#11 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 29 July 2012 - 12:19 PM

Cred insa ca mai important este subiectul urmator (il postez tot aici, chiar daca nu se refera la jurnale tva).


Mie mi se pare ca art. 145^1 din CF, dupa ce am citit normele de aplicare (HG 670 din 4 iulie 2012) are unele aspecte derutante vis-a-vis de leasing, iata ce am citit acolo:

Codul fiscal:
Limitări speciale ale dreptului de deducere
Articolul 145^1
(1) Prin excepție de la prevederile art. 145 se limitează la 50% dreptul de deducere a
taxei aferente cumpărării, achiziției intracomunitare, importului, închirierii sau leasingului
de vehicule rutiere motorizate și a taxei aferente cheltuielilor legate de vehiculele aflate în
proprietatea sau în folosința persoanei impozabile, în cazul în care vehiculele nu sunt
utilizate exclusiv în scopul activității economice.
.....................................
(3) Prevederile alin. (1) NU SE APLICĂ următoarelor categorii de vehicule rutiere
motorizate:
....................................
e) vehiculele utilizate pentru închiriere sau a căror folosință este transmisă în cadrul
unui contract de leasing financiar sau operațional;
....................................

Norme metodologice:
45^1.
.............................
(5) În cazul vehiculelor prevăzute la art. 145^1 alin. (3) lit. b) ‐ f) din Codul fiscal, taxa
aferentă cumpărării, achiziției intracomunitare, importului, închirierii sau leasingului și taxa
aferentă cheltuielilor legate de aceste vehicule este deductibilă conform regulilor generale
prevăzute la art. 145 și la art. 146‐147^1 din Codul fiscal, nefiind aplicabilă limitarea la 50% a
deducerii taxei, utilizarea acestora și pentru uz personal fiind considerată neglijabilă cu
excepția situației în care se poate face dovada unei practici abuzive........................


Cu alte cuvinte, de aici ar rezulta ca numai cheltuielile sunt de nedeductibile 50%, nu si TVA, in cazul achizitiei/inchirierii vehiculului prin leasing (financiar sau operational)?
Cum interpretati aceste prevederi aplicabile de la 1.07.2012?



#12 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 29 July 2012 - 02:00 PM

Si totusi cred ca neclaritatea deriva doar din modul cum interpetam fraza:

"e) vehiculele utilizate pentru închiriere sau a căror folosință este transmisă în cadrul
unui contract de leasing financiar sau operațional;"

Se refera oare la cheltuielile ocazionale ale celor care le inchiriaza sau le dau in leasing financiar? Sau la cine se refera? Raman la parerea ca formularea e destul de neclara.



#13 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 31 July 2012 - 10:08 AM

As avea o observatie importanta, legat de 50% TVA deductibil in cazul achizitiilor efective de autoturisme (plata integrala sau momentul achitarii facturii cu val. reziduala in cazul leasingului financiar).
Dupa cate am observat din Norme (chiar daca e vorba de exemplul cu reparatiile), la randul ei acea cota de 50% TVA nedeductibil, se imparte inca odata in doua cheltuieli egale: una deductibila si alta nedeductibila! Asadar in opinia mea in cazul de mai sus in costul de achizitie, practic ar intra numai sfert de TVA din factura, doar partea de cheltuiala cu TVA deductibila, nu si cea nedeductibila, pentru ca altminteri, aceasta din urma ar deveni deductibila prin regasirea ei in cheltuielile ulterioare cu amortizarea. Astept alte pareri .....



#14 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 31 July 2012 - 02:36 PM

Vezi postareasirius, la 29 July 2012 - 02:00 PM, a spus:


"e) vehiculele utilizate pentru închiriere sau a căror folosință este transmisă în cadrul unui contract de leasing financiar sau operațional;"

Se refera oare la cheltuielile ocazionale ale celor care le inchiriaza sau le dau in leasing financiar? Sau la cine se refera? Raman la parerea ca formularea e destul de neclara.
Acest punct se refera la proprietarul care da in leasing. Nu la utilizator.
In cazul tau ca utilizator, care primesti factura de leasing, aplici deductibilitate 50%. Ai legatura cu punctul e) doar daca tu inchiriezi sau tu dai in leasing.



#15 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 01 August 2012 - 09:21 PM

Ceva nu mi se pare totusi in regula la aceasta limitare, citez din Norme “În cadrul cheltuielilor aferente vehiculelor rutiere motorizate supuse limitării fiscale se cuprind cheltuielile direct atribuibile unui vehicul, inclusiv cele înregistrate ca urmare a derulării unui contract de leasing, cum sunt: impozitele locale, asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto, inspecțiile tehnice periodice, rovinieta, chiriile, partea nedeductibilă din taxa pe valoarea adăugată, dobânzile, comisioanele, DIFERENțELE DE CURS VALUTAR etc”
E vorba de diferentele de curs valutar care, dupa cate stiu, la leasing s-ar calcula lunar. Dar problema este ca acest curs este fluctuant, adica intr-o luna poate sa creasca mult, iar in luna urmatoare sa scade ceva si tot asa. Ce facem, numai cheltuielile se limiteaza la 50%, iar veniturile din diferentele de curs se inregistreaza 100%? Mie mi se pare cam incorect. Ce parere aveti?



#16 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 August 2012 - 10:18 AM

Revin cu observatia de la ultimul comentariu in incercarea de a fi mai clar, legat de diferentele de curs. Daca aceste diferente de curs s-ar fi regularizat doar la sfr. anului (asa cum era cu mai multi ani in urma) era ok, pentru ca s-ar fi aplicat procentul de 50% nedeductibil doar la cheltuiala finala, reala, cu diferentele de curs (in cazul probabil, cand la sfr. anului cursul este defavorabil raportat la cel istoric). Asa insa, in cazul calcularii lunare a dierentelor de curs, cumulat cheltuielile vor fi mai mari, daca nu se iau in calcul si fluctuatiile, adica lunile in care avem venituri din diferente de curs valutar. SIngura varianta ar fi ca la sfr. anului sa se faca o regularizare, tinand cont de aceste fluctuatii, in urma recalcularii difenrentel de curs finale, globale, daca pot sa ma exprim asa.

Legat de costul de achizitie as face observatia urmatoare: doar cheltuielile nerecuperabile ce sunt deductibile pot intra in acest cost, nu si cele nedeductibile fiscal, pentru ca altminteri ele s-ar transforma in cheltuieli deductibile ulterioare (cheltuielile cu amortizarea ramanand integral deductibila si in cazul leasingului)



#17 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2012 - 12:09 PM

se pune problema cheltuielilor efectuate in scopuri de activitati economice, care sunt acestea si ce efect au asupra profitului asa cum sunt impartite in lege -deductibile, nedeductibile si deductibile limitat.
la venituri avem venituri realizate din orice sursa (exceptie veniturile neimpozabile date de codul fiscal
Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile
cheltuielile nedeductile nu sunt realizate in scopul realizarii de venituri impozabile

de aici nu am inteles ce ai vrut sa spui
Legat de costul de achizitie as face observatia urmatoare: doar cheltuielile nerecuperabile ce sunt deductibile pot intra in acest cost, nu si cele nedeductibile fiscal, pentru ca altminteri ele s-ar transforma in cheltuieli deductibile ulterioare (cheltuielile cu amortizarea ramanand integral deductibila si in cazul leasingului)

dar spun ca cheltuielile se inregistreaza in contabilitate dupa norme contabile care nu le imparte in deductibile sau nedeductibile. in contabilitate avem cheltuieli. tot contabilitatea ne spune daca intra in costul de achizitie sau nu.
impartirea in cele 3 categorii de deductibilitate o face legislatia fiscala pentru calculul profitului impozabil, deci a impozitului pe profit care (fara suparare) nu se calculeaza in balanta ci avem registrul de evidenta fiscala care se completează cu informaţiile furnizate de înregistrările contabile.

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 03 August 2012 - 12:15 PM




#18 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 August 2012 - 05:30 PM

Eu vad problema in felul urmator, e doar un punct de vedere. TVA nedeductibil este una, iar cheltuielile cu TVA nedeductibil este alta. Acum am observat (ex. din Norme ref. la reparatii) ca si cheltuielile cu TVA nedeductibil se impart la randul lor in doua: jumatate in ch. deductibile si iar jumatate nedeductibile. In cazul achizitiei de autoturisme, amandoua "jumatatile" sunt nedecuperabile, dar dupa parerea mea doar primele ar intra in costul de achizitie. Eu cred ca mai important decat aspectele teoretice sunt cele practice evidente. Nu poti sa transformi niste cheltuieli nedeductibile fiscal in deductibile. Daca sunt incluse in amortizare, atunci cred ca va fi destuyl de complicat sa mai stabilesti ulterior cat din amortizarea lunara mai reprezinta sau trebuie scazut in contul ch. nedeductibila incluse in ea. Repet este o opinie doar si chiar imi pare bine sa vad si alte puncte de vedere, important este sa nu avem candva probleme cu fiscul. Dar cel mai bine cred ar fi sa asteptam sa apara niste circulare pe situl anaf, de clarificare. Stiti cat de controversata a fost si chestunea aceea de pe vremea ministrului Pogea cu considerarea leasingului financiar drept prestare de servicii, dar numai din punct de vedere al tva si cate circulare au aparut :)



#19 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 August 2012 - 05:44 PM

Ar mai fi ceva care poate imi scapa mie. Probabil ca numai in cazul reparatiilor si a altor cheltuieli legate de autotusime ch. cu tva aferenta acestor cheltuieli sa fie imparittala randul ei in doua cf. exemplelor din Norme, iar in cazul achizitiilor incl. prin leasing, tva nedeductibil sa fie integral deducitibil sub forma cheltuielilor ulterioare cu amortizarea. AIci vad ca nu au dat exemple in Norme :)



#20 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 August 2012 - 07:07 PM

Pe de alta parte, in cazul unui neplatitor de tva (prin scutire de plafon) dar platitor de impozit pe profit, cheltuielile cu reparatiile, combustibilul etc. sunt deductibile 50% din valoarea integrala a facturilor sau a BF combustibil, tot atat cat va fi si in cazul unui platitor de tva, cf. exemplelor din noile Norme CF.
Dar in cazul unei facturi de achizitii de autoturism neplatitorul de tva inregistreaza, ca si pana acum toata factura pe 2133 (el nu are treaba cu tva), iar amortizarea este integral deductibila, in cazul lui, nu? de aici ar rezulta, prin analogie, ca si in cazul platitorului ar trebui ca tot tva nedeductibil sa se inregistreze in 2133 si armotizarea sa fie integral deductibila. Cred ca are dreptate cosmin aici.

Intrucat deocamdata eu am cazul leasingului ca prestare de servicii (suntem pe la inceputul leasingului) as fi mai presat sa aflu pareri despre inregistrarea pe cheltuielile lunare ale dierentelor de curs. Luna asta mie mi-au iesit ch. destul de mari, in timp ce in luna trecuta am avut niste venituri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL