Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA 50% - leasing financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


TVA 50% - leasing financiar


50 replies to this topic

#21 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 August 2012 - 10:43 AM

Si eu vad cam la fel lucrurile.
Cheltuiala in cazul cumpararii/leasingului de auto este deductibila (prin amortizare), deci nu este cazul sa se mai imparta in 4 TVA-ul.

Exact ca la cumpararile cu TVA fara drept de deducere (unde TVA devine chelt.deductibila).



#22 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 04 August 2012 - 07:43 PM

Si in cazul cumpararii/leasingului de auto, pe perioada ratelor (cand este considerat prestare de servicii dpdv al tva) asa cum e cazul meu si al multora, cheltuiala cu tva nedeductibila nu se mai imparte nici ea, logic, in doua (ca la exemplele din Norme despre reparatii sau combustibil) ci este integral deductibila, asa cum va fi si cheltuiala cu rva nedeductibila inclusa in costul achizitiei (la ultima factura cu val. rezid), nu? Ce parere ai/aveti?




#23 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 August 2012 - 09:08 AM

Vezi postareasirius, la 04 August 2012 - 07:43 PM, a spus:

Si in cazul cumpararii/leasingului de auto, pe perioada ratelor (cand este considerat prestare de servicii dpdv al tva) asa cum e cazul meu si al multora, cheltuiala cu tva nedeductibila nu se mai imparte nici ea, logic, in doua (ca la exemplele din Norme despre reparatii sau combustibil) ci este integral deductibila, asa cum va fi si cheltuiala cu rva nedeductibila inclusa in costul achizitiei (la ultima factura cu val. rezid), nu? Ce parere ai/aveti?


În cadrul cheltuielilor aferente vehiculelor rutiere motorizate supuse limitării fiscale
se cuprind cheltuielile direct atribuibile unui vehicul, inclusiv cele înregistrate ca urmare a
derulării unui contract de leasing, cum sunt: impozitele locale, asigurarea obligatorie de
răspundere civilă auto, inspecțiile tehnice periodice, rovinieta, chiriile, partea nedeductibilă
din taxa pe valoarea adăugată
, dobânzile, comisioanele, diferențele de curs valutar etc.



#24 mikutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 August 2012 - 01:38 PM

Buna ziua,
Inainte de 01.07.2012 Inregistram facutra rata leasing (autoturism folosit in afara activitatii economice) astfel:
% = 401 2587.33
167 1857.14
665 20.65
666 208.77
4426 500.77

dupa 01.07.2012:

% = 401 2587.33
167 1857.14
665 10.32
665.1 10.33 cheltuieli nedeductibile
666 104.38
666.1 104.39 cheltuieli nedeductibile
4426 500.77

% = 4426 250.39
666 125.19
666.1 125.20 cheltuieli nedeductibile

Va rog frumos sa-mi spuneti dc inregistrarile sunt corecte deoarece am intrat intr-o ceata totala. Astept parerile voastre.
Este prima data cand postez si sper ca am postat unde trebuie.Multumesc



#25 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 08 August 2012 - 09:34 AM

Dupa parerea mea inregistrarile sin ok. In cazul ratelor de leasing eu as opta pt. inregistrare tva nedeductibil pe 635 si 635.1 in loc de 666 si 666.1 (mai ales ca eu am si comision lunar inclus in factura de leasing, pe langa dobanda si doferente de curs), Numai in cazul celorlate facturi sau BF ( reparatii, combustibil etc.) am inregistrat tva nedeductibil pe 611+611.1 ori 6022+6022.1 etc, dupa caz. Nu stiu daca e atat de important ce conturi folosim.



#26 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2012 - 02:03 PM

Vezi postareamikutza, la 07 August 2012 - 01:38 PM, a spus:

Buna ziua,
Inainte de 01.07.2012 Inregistram facutra rata leasing (autoturism folosit in afara activitatii economice) astfel:
% = 401 2587.33
167 1857.14
665 20.65
666 208.77
4426 500.77

dupa 01.07.2012:

% = 401 2587.33
167 1857.14
665 10.32
665.1 10.33 cheltuieli nedeductibile
666 104.38
666.1 104.39 cheltuieli nedeductibile
4426 500.77

% = 4426 250.39
666 125.19
666.1 125.20 cheltuieli nedeductibile

Va rog frumos sa-mi spuneti dc inregistrarile sunt corecte deoarece am intrat intr-o ceata totala. Astept parerile voastre.
Este prima data cand postez si sper ca am postat unde trebuie.Multumesc

Consider ca inregistrarile tale nu sunt ok, avand in vedere ca ai trecut pe creditul lui 4426 jumatate din suma totala a tva-ului de pe factura. Daca citeai intreg topicul ajungeai la alta concluzie.
Astfel, doar tva-ul aferent cheltuielilor direct atribuibile unui vehicul, inclusiv cele înregistrate ca urmare a derulării unui contract de leasing, cum sunt: impozitele locale, asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto, inspecțiile tehnice periodice, rovinieta, chiriile, partea nedeductibilă
din taxa pe valoarea adăugată
, dobânzile, comisioanele, diferențele de curs valutar etc trebuiesc tratate ca atare. Partea de Tva aferenta rambursarii de capital catre societatea de leasing este deductibila in totatlitate daca in ea nu este cuprinsa si valoarea reziduala.
Deci: Tva aferente cheltuielilor din factura ta de leasing este de (229.42 lei x 24%) 55.06 lei. Acest tva trebuie trecut pe credit prin corespondenta celor 2 conturi :665 si 666.
elenacca



#27 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 August 2012 - 03:57 PM

Eu cred ca, in acest topic, inca nu s-a clarificat problema deductibilitatii TVA pentru rata de leasing.

Articolul de lege este:
Art. 1451. - (1) Prin exceptie de la prevederile art. 145 se limiteaza la 50% dreptul de deducere a taxei aferente cumpararii, achizitiei intracomunitare, importului, inchirierii sau leasingului de vehicule rutiere motorizate si a taxei aferente cheltuielilor legate de vehiculele aflate in proprietatea sau in folosinta persoanei impozabile, in cazul in care vehiculele nu sunt utilizate exclusiv in scopul activitatii economice.

Intrebare: TVA la rata de leasing este sau nu deductibila si, daca nu e deductibila, cum inregistrati suma nedeductibila.

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 13 August 2012 - 03:59 PM




#28 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 August 2012 - 09:13 PM

Vad ca nu se inghesuie lumea cu raspunsuri. Incerc eu, dupa ce am mai consultat si alti colegi.
Cred ca TVA aferent ratei de leasing (rata de capital) este deductibila limitat in proportie de 50%. Diferenta de TVA care nu se deduce, eu as inregistra-o astfel:
635 = 4426
iar aceasta cheltuiala as considera-o nedeductibila la calculul impozitului pe profit.



#29 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 August 2012 - 08:58 AM

Vezi postareakmkz, la 13 August 2012 - 09:13 PM, a spus:

Vad ca nu se inghesuie lumea cu raspunsuri. Incerc eu, dupa ce am mai consultat si alti colegi.
Cred ca TVA aferent ratei de leasing (rata de capital) este deductibila limitat in proportie de 50%. Diferenta de TVA care nu se deduce, eu as inregistra-o astfel:
635 = 4426
iar aceasta cheltuiala as considera-o nedeductibila la calculul impozitului pe profit.
:excl: :excl: :excl:

(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
t) 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice
cheltuielisupuse limitării fiscale direct atribuibile unui vehicul, inclusiv cele înregistrate ca urmare a derulării unui contract de leasing :

  • impozitele locale,

  • asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto,

  • inspecțiile tehnice periodice,

  • rovinieta,

  • chiriile,

  • partea nedeductibilă din taxa pe valoarea adăugată,

  • dobânzile, comisioanele, diferențele de curs valutar etc.




#30 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 14 August 2012 - 12:44 PM

Vrei sa spui ca:
1. 50% x ( TVA aferent ratei de capital la leasing) este nedeductibila si se inregistreaza pe cheltuieli, iar
2. 50% x (cheltuielile reprezentand TVA nedeductibila la rata de capital la leasing) reprezinta cheltuieli nedeductibile

:blink:



#31 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2012 - 12:59 PM

Nu. De fapt, 25% din TVA-ul facturii de leasing este cheltuiala nedeductibila si 25% este cheltuiala deductibila. Restul de 50% din TVA-ul facturii ramane TVA deductibil de dedus.



#32 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 14 August 2012 - 01:18 PM

Asta spuneam si eu. 50% x 50% = 25%



#33 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 16 August 2012 - 09:44 AM

Deci, pana la urma 50% din TVA aferent ratei de leasing se trece pe cheltuiala, nu intra in val mijlocului fix , sa se recupereze prin amortizare?
Am vazut aici pe site, un articol in care se prezinta inregistrarile contabile ale fact de leasing, iar pt 50% TVA nedeductibil este data inregistrarea : 635=4426.



#34 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 16 August 2012 - 12:45 PM

635-4426 -50% TVA rata leasing. Dar la calculul impozitului pe profit 635 este cheltuiala deductibila sau nedeductibila? Eu sunt intr-o ceata totala.



#35 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 August 2012 - 01:26 PM

Vezi postareaBajinaru Ramona, la 16 August 2012 - 12:45 PM, a spus:

635-4426 -50% TVA rata leasing. Dar la calculul impozitului pe profit 635 este cheltuiala deductibila sau nedeductibila? Eu sunt intr-o ceata totala.
cheltuiala (cu 50% tva rata leasing) din 635= 50% este deductibila si 50% nedeductibila la calcul impozit profit



#36 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 19 August 2012 - 09:34 AM

Cred ca ar trebui luata in considerare o alta chestiune legata de 50% tva deductibil la ratele de leasing. Inainte, pe factura emisa de finantator, tva se trecea doar pentru rata propiru-zisa si deferentele de curs aferente, iar dobanzile si eventualele prime de facturare (nefacturate separat) nu intrau in baza de calcul tva. Ulterior multi finantatori au inceput sa inscrie pe factura val., tva aplicata la intrega factura (incl. dobanzi etc) si cata vreme se putea deduce tot tva nu era o problema. Dar acum, in conditiile limitarii deductibilitatii tva, dupa mine ar trebui ca toti furnizorii de leasing sa inscrie din nou pe factura de leasing tva doar cea care se aplica la rata propriu-zisa (plus diferente curs si eventuale comisioane de administrare) nu si la dobanzi, iar primele de asigurare sa fie facturate separat (fara tva) asa cum se intampla de altfel in majoritatea cazurilor, presupun. Nu stiu daca am pus corect problema, astept si alte pareri ......



#37 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 August 2012 - 10:29 AM

Vezi postareasirius, la 19 August 2012 - 09:34 AM, a spus:

Cred ca ar trebui luata in considerare o alta chestiune legata de 50% tva deductibil la ratele de leasing. Inainte, pe factura emisa de finantator, tva se trecea doar pentru rata propiru-zisa si deferentele de curs aferente, iar dobanzile si eventualele prime de facturare (nefacturate separat) nu intrau in baza de calcul tva. Ulterior multi finantatori au inceput sa inscrie pe factura val., tva aplicata la intrega factura (incl. dobanzi etc) si cata vreme se putea deduce tot tva nu era o problema. Dar acum, in conditiile limitarii deductibilitatii tva, dupa mine ar trebui ca toti furnizorii de leasing sa inscrie din nou pe factura de leasing tva doar cea care se aplica la rata propriu-zisa (plus diferente curs si eventuale comisioane de administrare) nu si la dobanzi, iar primele de asigurare sa fie facturate separat (fara tva) asa cum se intampla de altfel in majoritatea cazurilor, presupun. Nu stiu daca am pus corect problema, astept si alte pareri ......

rata de leasing se compune din rata de capital (sau principal) si dobanda



#38 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 20 August 2012 - 12:56 PM

Total de acord cu afirmatia de mai sus, problema la care as fi dorit sa ma refer este daca e normal ca pe factura de leasing, in baza de calcul a tva sa intre si dobanda (dobanzile dupa cate stiu eu nu ar fi purtatoare de tva) nu mai amintesc si de prime de asigurare (si ele scutite de tva) asa cum se intampla in cazul pe care il cunosc eu, acum cand nu mai poti deduce decat 50% din tva de pe factura? Pana acum nu avea mare importanta asta, era mai simplu probabil pentru furnizorul de leasing sa aplice tva la toata factura stiind ca oricum clientul, la randul lui, isi putea deduce tot tva-ul incl. cel aferent dobanzii si eventual primei de asigurare.



#39 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2012 - 04:34 PM

Incepand cu 01.07.2007 dobanzile intra in baza de impozitare a TVA.
Primele de asigurare se factureaza cu TVA daca nu sunt facturate de asigurator sau un broker al sau.

Aceasta postare a fost editata de Cornelia Cozos: 20 August 2012 - 04:35 PM




#40 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 August 2012 - 07:57 AM

Vezi postareaCornelia Cozos, la 20 August 2012 - 04:34 PM, a spus:

Incepand cu 01.07.2007 dobanzile intra in baza de impozitare a TVA.
Primele de asigurare se factureaza cu TVA daca nu sunt facturate de asigurator sau un broker al sau.
poti sa explici un pic ""Incepand cu 01.07.2007 dobanzile intra in baza de impozitare a TVA.""" :wacko:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL