Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
munca la negru - mari complicatii ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

munca la negru - mari complicatii !

9 replies to this topic

#1 LauraSp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:http://lauraspataru.wordpress.com/

Postat 30 June 2012 - 04:00 PM

Buna ziua,

Am 25 de ani si in urma cu 2 luni eram in cautarea unui loc de munca (eram inca angajata, de peste un an, la o alta firma, de unde ar fi trebuit sa plec totusi, pentru ca se reloca in Craiova, iar eu sunt din Bucuresti). Am aplicat pentru un grup de presa pe un site de recrutare, m-au chemat pentru un interviu pe postul de "agent recuperare creante". Am fost sunata apoi intr-o sambata dupa masa si mi s-a spus ca am fost selectata. La al doilea interviu am discutat despre salariu (eu am lasat de la mine pentru ca ma atragea slujba, nu pentru ca mi-ar fi lipsit ofertele), dar le-am explicat faptul ca vin NUMAI cu contract. Mi-au spus ca e ok si se face, dar ca la inceput e o perioada de proba de 3 luni (care mi s-a parut de bun-simt pentru ambele parti, ca nu stii peste ce specimen dai). Cum amandurora ni s-au parut datele avantajoase, am zis OK, dar mi-au pus in vedere ca vor sa incep cat mai devreme (al doilea interviu a avut loc pe data de 7 mai). Am spus ca vad ce pot negocia in privinta preavizului cu angajatorul in slujba caruia inca eram (nu mi se pare corect sa las balta totul si sa plec doar pentru ca am o oferta altundeva). Cu angajatorul actual am desfacut contractul cu 55b, ultima zi de munca fiind pe 15 mai (cand se termina o parte a proiectului; am ramas si ca sa pot face training altor angajati, ca sa nu las locul meu gol).

Pe 17 mai m-am prezentat la noul meu loc de munca (mai fusesera selectate 2 fete pentru aceeasi activitate). Angajatorul nu a catadicsit sa coboare decat dupa ora 11.30, desi doarme in aceeasi casa si m-a chemat la ora 8.30. Am vazut la fetele acelea despre ce e vorba pe recuperare, iar la ora 12.30 eram deja expediata acasa, "ca stii".

(Paranteza, ca sa intelegeti ce trebuia sa fac: grupul de presa vanduse contracte publicitare multor primarii din Muntenia, iar acestea nu le achitasera. Vorbim de aparitii electorale ale primarilor in ziar, felicitari de Paste/Craciun/1-8 Martie... pentru alegatori. Unele vechi din 2007!!! de la care si-au pierdut, deci, dreptul de a mai fi incasate, intrucat au fost prescrise. Problema este ca ei au multe nereguli in acest sens, pentru ca exista nenumarate facturi nesemnate de primari si niciun serviciu nu a fost facut in baza unui contract).

Am inceput munca efectiva pe data de 22 mai, cand am constatat ca ma pun sa fac bartere (mi se mentionase ceva de asta, dar doar in trecere, "asa..... 1h la finalul programului") pentru ce le mai lipseste loc prin curte: jaluzele, nisip, aer conditionat, pavele, PROTECTIA MUNCII, pubele, jante etc.... Nu apuc bine sa fac ceva in directia asta, ca ne si cheama directorul general in birou, la sedinta (unde se mai afla si directoarea executiva si tipa care facuse recrutarea - iubita directorului general). In mare, era vorba despre cum se descurcasera colegele mele la recuperare (pe care eu nu am apucat sa sun nici macar o secunda de cand am fost "angajata" acolo). La final, le-au dat pe fete afara din birou si am ramas eu cu asistent-managerul. Am intrebat cand mi se face contract. D-na dir executiv mi-a spus ca sunt in perioada de proba si nu se face asa ceva, iar eu i-am tinut piept, spunandu-i ca este ilegal sa lucrezi la negru chiar si o zi. A incercat sa imi argumenteze ceva de felul "nu cred ca ai avut tu vreodata contract inca din prima zi", iar eu i-am raspuns "nu, am avut cu o zi inainte de inceperea efectiva a muncii, pt ca raportarea la Revisal se face cu o zi inainte. Adica eu am inceput pe 22 (las de la mine ziua de 17), cel tarziu seara pe 21 trebuia sa fiu raportata cu contract la Revisal". Nu au mai putut spune decat ca discutam la 1 (iunie). Dupa aceea au tinut sa ma informeze ca mi-au citit CV-ul cu mai multa atentie si ca ma vor folosi ca editor si corector de ziare (eram fix in campania electorala si faceam si ziare la cerere, fituici electorale sau ce alte tampenii cereau platitorii).

La interviu ne inteleseseram ca programul era de la 8.30 la 17.00, dar ca sa dam ziarele in tipar am lucrat si pana la ora 23.00. S-a apucat sa imi dea sa compun si o baza de date a tuturor primariilor din tara, sa adun si articole pentru un site pentru o asociatie a transparentei decizionale (ha! te invata hotul sa fii cinstit Imagine postata ), pentru o revista (copy-paste de pe agentiile de stiri) si pentru un ONG, toate in acelasi scop.

Intre timp, eu tot facusem presiuni pt contract. Pe 1 nu am vorbit, intrucat au fost la o inmormantare, dupa aceea au spus ca vorbim dupa ce se intorc din concediu (adica pe 20 iunie). In mod "convenabil", pe 18 a venit Enelul si a taiat curentul "pentru ca au uitat sa prelungeasca contractul" (adica pentru neplata, contractul cred ca se prelungeste tacit, mai ales ca Enel are monopol). Ne-a trimis acasa d-na dir executiv, cu pretentia de a lucra de acasa! In cele 4 zile cat a trebuit sa lucrez de acasa nu am facut decat 2 ziare, nicidecum si partea cealalta de munca, intrucat nu am avut internet. Unul dintre ziare l-am facut cu calculatorul in brate, in parcul de la Drumul Taberei 34, iar pe celalalt pe casa scarii, cu fundul pe trepte, intre etaje, folosind, in ambele cazuri, retele wireless.

Ieri am lipsit de la munca ANUNTAT, explicand ca imi este rau. Astazi (29 iunie) am venit la munca, nu a aparut niciunul din sefi in birou. Dupa terminarea programului, in jur de ora 17.45, cand eram pe drum (ceea ce se poate vedea usor de la fereastra dumnealor) m-a sunat d-na dir executiv sa ma anunte ca de la data de 1 iulie incetam colaborarea. Motivele? 1. Este perioada concediilor si nu mai au de munca (da, sigur, ziarele dispar peste noapte si apoi apar, la fel de miraculos, in luna septembrie); 2. Intrucat am lipsit, colegele mele au fost nevoite sa imi faca munca (pentru care nu sunt calificate si despre care nu au habar).

Foarte pe scurt, pentru ca m-am intins deja mult cu detaliile, vreau sa stiu cand voi merge sa imi ridic salariul (luni ori marti), ce "surprize" le pot face. Am un folder destul de mare cu documente lucrate de mine (acte, liste cu primarii, datorii, ziare corectate, articole pentru ziar/revista) care sa ateste ca piciorul meu a trecut pe acolo. Vreau sa stiu unde pot depunde plangeri (ITM, Fisc, Garda financiara, OPC....???) pentru ca acesti "jurnalisti" de doi lei sa nu mai faca asta. Niciunul din angajatii de acolo nu are CM, adica 2 fete la recuperare, 1 asistent manager, 2 DTP-isti si 1 om bun la toate (pus articole de site, taiat iarba, alimentat generatorul, dus sefii pe te-miri-unde). Ce atitudine trebuie sa iau luni? Daca depun plangere la ITM, imi va da si mie amenda pentru ca am lucrat la negru? Daca imi avertizez colegii ca fac asta (pentru ca am legat prietenii) iar ei nu vin in ziua controlului, mai pot cei de la ITM sa constate ceva?

Multumesc pentru efortul de a citi tot textul si pentru viitorul raspuns.

PS: Mi-a amintit un aspect. Eu lucram la o casuta in Chiajna, iar firma isi are sediul in Slobozia. Conteaza in vreun fel asta? Spre exemplu, daca Garda Financiara sau ITM-ul ajung acolo, in Ilfov, vor gasi teoretic o casa particulara, dar unde se afla 6 angajati la negru, stive intregi de ziare, dar nu si acte (dupa observatiile mele).
Plus salariile date in mana. Nicio semnatura. Adica eu pot spune ca ei nu m-au platit pt perioada lucrata.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2012 - 10:11 AM

ce nemernici !! :angry2:

imi pare f rau pt ce ti s-a intamplat, insa trebuie sa-ti spun ca si tu esti vinovata !
o vb romaneasca spune "te bagi in tarate, te mananca porcii ! " toti acesti nemernici de angajatori NU ar putea face nimic din toate mizeriile astea daca "salariatii" nu le-ar permite asa ceva, de la bun inceput ... stii f bine, nu-i asa ??
sincer si cu blandete iti spun ca in nici un caz nu trebuia sa te prezinti la noul serviciu pana nu aveai contractul semnat cu ei; vad ca tu cunosti bine legislatia priv. acest aspect.
reamintesc faptul ca incepand cu luna mai 2012, munca la negru este imputata si salariatului, fiind considerata contraventie (art. 260, Codul muncii : f) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;)

ai riscat exagerat de mult si, din pacate, ai pierdut cam tot !! pfuuu ... ce nasol ... :sad:

poti reclama la toate 3 institutiile (ITM - pt lipsa contractului, AF si garda - pt evaziune fiscala relativ la taxele si impozitele ferente salariului si nu mai acestea), insa OPC-ul (ANPC) nu are nimic de-a face cu postura ta de salariat (nu esti consumator).
tu, ca denuntator, esti protejata, inclusiv ca identitate (obligatoriu, prin lege - spune ITM Giurgiu), dar risti intreaga "operatiune" de prindere in flagrant a muncii la negru (ceea ce este extrem de important) daca iti anunti colegii despre aceste controale, mai ales ale ITM-ului
partea buna este ca salariatii nu sunt amendati - de regula, pana acum eu n-am auzit decat de un singur caz, la Timisoara - cu amenda minima.

:sad:




#3 LauraSp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:http://lauraspataru.wordpress.com/

Postat 02 July 2012 - 11:52 AM

Trebuie sa ajung intr-o ora sa imi ridic salariul. Sper sa mi-l dea pe tot si sa nu am discutii de tipul "vino peste 2 saptamani pentru lichidare"...
Colegii mi-au fost dragi, dar vreau neaparat sa fac plangere, mai ales ca am si dovezi materiale. In plus, nu sunt numai eu nemultumita. Un baiat care a fost fortat de targeturile inumame sa isi dea demisia a zis ca daca se enerveaza le face reclamatie ca nu l-au platit, pentru ca ei nu te puneau sa semnezi nimic si nici nu era nimeni de fata. Nu mi se pare corect, dar fiecare gaseste o cale sa lupte.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2012 - 12:10 PM

revino cu detalii, te rog !
oricum, chiar daca te platesc, tot n-ar trebui sa-i lasi nereclamati fiindca ce ai patit tu i se poate intampla si altcuiva ! astia nu merita iertati fiindca nu-i ceva unic pt ei, ci e un mod de a lucra !

bafta multa ! :smile:



#5 LauraSp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:http://lauraspataru.wordpress.com/

Postat 02 July 2012 - 04:58 PM

Da, dupa cum ma asteptam, nu am primit toata suma de bani, 1000 lei, motivandu-mi-se ca am 5 zile nelucrate (am lipsit o singura zi, si aceea anuntata, dar am dreptul la 1,75 zile CO/luna)...

Ca justificare, in cele 4 zile in care am stat acasa, doar 2 am lucrat efectiv, pentru ca in celelalte zile nu am avut net. In cele 2 zile in care am lucrat, corectura am facut-o prin telefon, adica ii dictam litera cu litera si virgula cu virgula secretarei ce sa scrie in ziar. Si mi-a taiat toate cele 4 zile zile, pretextand ca au fost indulgenti in cele 2-3 dati cand am venit la ora 10 in loc de ora 8.30. Cand le-am facut observatie ca am venit la ora 10 dupa ce seara precedenta statusem pana la ora 22 sau 23, mi-a spus ca nu am stat niciodata atat, desi stie foarte clar ca am stat.



#6 LauraSp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:http://lauraspataru.wordpress.com/

Postat 03 July 2012 - 01:59 PM

Otilia, ma poti ajuta te rog cu o cerere-tip pentru o reclamatie? Pe site-ul ITM-ului nu gasesc asa ceva si nu stiu exact cum sa o formulez si ce conteaza.
Multumesc.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2012 - 02:04 PM

http://www.itmgiurgi...re/sesizare.pdf

bafta !



#8 LauraSp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:http://lauraspataru.wordpress.com/

Postat 03 July 2012 - 03:54 PM

Multumesc :smile:



#9 LauraSp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:http://lauraspataru.wordpress.com/

Postat 06 July 2012 - 01:24 AM

Inca o intrebare. O adresa de mail pe care sa pot trimite sesizarea, impreuna cu tot directorul de dovezi? Multumesc cui ma ajuta :)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2012 - 11:27 AM

vezi in site-ul ITM-ului Bucuresti (daca esti din Bucuresti).
trimite-l si Ministerul Muncii.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL