Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NEplata salariului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

NEplata salariului

1 reply to this topic

#1 Ina_123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 June 2012 - 02:30 AM

Buna ziua, Am mai bine de un an de zile în care sunt hartuita cu plata salarului de carte angajator. Nu sunt unica persoana, dar ale caror probleme sunt cele mai grave avand in vedere situatia mea familiala. Nu pot da pe site numele institutiei (sunt sigura ca e cunoscuta in presa, dar pacat ca lumea nu cunoaste ”calitatea” celor care o conduc). De cand au venit acesti oameni la conducere, me-au fractionat salariile in 2 parti: una numita ”salar” si una numita ”drept de autor”, spunaundu-ne ca astfel institutia face economii de impozit. Nu am fpst de acord cu acest lucru, dar mi-am supus votului majoritatii nestiutoare asupra consecintelor (pensie redusa etc.). Daua un an, acel ”drept de autor” s-a transformat în ”mecenat” semnat la un notar si fara sa ne lase un exemplar de contract si noua; desi l-am solicitat, ni s-a refuzat cererea. Acest mecenat ni s-a platit doar 2 luni, dupa care s-a sistat plata fara nici o explicatie (am intuit asta de la inceput).

Problema este ca acum nu ni se mai plateste nici macar salariul (restul de venit numit ”salar”), pe motive ca institutia are ”probleme” (alte obligatii de plata). In fapt, de mai bine de jumatate de an se merge pe ”cerere de salar” in care trebuie sa motivezi ”de ce iti trebuie salariul”. O asemenea cerere de salar am facut si eu, ultima fiindu-mi respinsa fara explicatii (si evident, fara a exista nici o baza legala pentru acest abuz). Pe astfel de ”cerer” se merge de un an de zile. Am fost intre timp anuntati ca salarul nu se va mai plati si ca cine va ramane o va face ”benevol”.

Evident ca am de gand sa-mi dau demisia, dar si sa-mi recuperez salarul in instanta. Problemele sunt urmatoarele:
- in contractul colectiv se specifica faptul ca obligatiile salariatului sunt conform fisei postului, dar ea nu exista;
- plata salarului s-a efectuat haotic, cand pe card (fara semnatura), cand prin casierie;
- conducerea are relatii peste tot, inclusiv la seful ITM-ului din oras
- sunt experti in falsificarea de semnaturi.

Ce sfaturi imi puteti da pentru reusita in instanta?
Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2012 - 03:30 PM

CUUUMM ??? Trebuie sa faci ”cerere de salar” in care sa motivezi ”de ce iti trebuie salariul” ?? :blink: :angry2:

Du-te la politie !!
Situatia este halucinanta si probabil penala de-a dreptul (ref. la fals in inscrisuri/ semnatura falsificata, contracte posibil oneroase...)

Fa reclamatie scrisa la ministerul de care apartine institutia !
Du-te si la o televiziune mai mare (Protv, Antenele, B1).

Vb si cu un avocat !

Pfuuu, Doamne, cate nenorociri pot face unii ... :sad:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL