Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata arenda in natura 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata arenda in natura 2012


3 replies to this topic

#1 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 14 July 2012 - 11:11 AM

Poate nu am postat corect, dar nu am stiut unde sa postez in alta parte.
Doream sa abordez un subiect de actualitate pentru cei care tin contabilitatea societatilor agricole: facturarea arendei platite in natura pentru cei care nu au optat pentru impunere in sistem real.

Pana anul trecut facturam cantitatea de grau aferenta platii arendei in natura la pret de cost + TVA.

Anul acesta trebuie sa le retinem impozit la sursa .
Eu ma gandeam ca voi factura cantitatea aferenta venitului net la pret de cost +TVA, adica:

- presupunand ca platesc in natura 700 kg grau pt 1 ha si pretul mediu stabilit de Consiliul Judetean este de 0.4 lei/kg;
- calculez impozitul [700* 0.4 - (700*0.4)*25%]*16% = [280-70]*16%= 33.6 lei ;
- transform valoarea impozitului in kg grau, presupunand ca pretul de cost este de 0.5 lei/kg, adica 33.6 lei/ 0.5 = 67.2 kg grau;
- ramane sa ii dau omului pt 1 ha : 700 kg - 67.2 kg = 632.80 kg grau, pt care fac si factura 632.80 kg * pret de cost + TVA;
- ar fi mai corect sa fac factura pe 700 kg si sa adaug o pozitie de retinere impozit , respectiv - 67.20 kg?

Voi ce parere aveti, cum ar trebui sa procedez (procedam)?



#2 cristi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 July 2012 - 09:59 PM

Eu cred ca trebuie sa folosesti tot timpul pretul de cost . Din ce stiu pretul furnizat de Consiliu se foloseste doar cand platesti arenda numerar .
Mi se pare o idee buna sa-i scazi din factura impozitul retinut . Dar mai trebuie sa intrebam si pe altii .




#3 cristi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 July 2012 - 11:05 AM

Aici am gasit o alta modalitate de calcul .
Vezi http://infotva.manag...renda-5824.html



#4 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 July 2012 - 05:23 PM

Multumesc,cristi24.

Raspunsul solicitat de mine este foarte clar explicat si bine documentat dpdv fiscal in link-ul postat de tine .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL